Zbliżające się targi MWC będą w tym roku przepełnione składanymi smartfonami. Wśród producentów, którzy pokażą takie urządzenia, znajdują się Samsung, Oppo, LG, Huawei, a nawet producent baterii Energizer. Do tego grona dołączy także należąca do ZTE marka Nubia, która pokazała swój prototyp już pół roku temu. To nie będzie zwykły składany smartfon – chiński producent ma swój własny, unikatowy pomysł.

Nubia specjalizuje się w nietypowych smartfonach

Nubia raczej nie skupia się na tradycyjnych smartfonach. Rok temu to małe przedsiębiorstwo pokazało np. model Nubia X, który wyróżnia się obecnością dwóch ekranów. W ofercie firmy znajdziemy także potężny gamingowy smartfon Red Magic Mars. Składany smartfon od Nubii będzie kolejnym nietuzinkowym sprzętem chińskiego producenta.

Urządzenie Nubii może być hybrydą smartfona i smartwatcha

nubia alpha

Choć jedyne informacje na plakacie Nubii zapraszającym na MWC to tekst „Flex Your Life”, możemy spodziewać się, że składany smartfon zaplanowany na ten event ma coś wspólnego z przedstawionym podczas IFA 2018 urządzeniem Nubia Alpha. Jest to bardzo nietuzinkowa hybryda smartfona i smartwatcha – sprzęt ten posiada ekran OLED, który „owija się” wokół nadgarstka użytkownika. Nie zabraknie typowych funkcji, których można się spodziewać w smartfonie, w tym m.in. wysokiej jakości aparatu. Do tego dochodzą funkcjonalności obecne głównie w smartwatchach, takie jak np. pomiar tętna. Sam prezes firmy model Alpha nazywa nie smartfonem, a „inteligentnym urządzeniem typu wearable”.

Trudno określić, jak przyjmie się takie urządzenie

Nawet sama Nubia nie jest pewna, czy taki smartfon-smartwatch jest dobrym pomysłem. Prezes firmy powiedział na IFA 2018, że obecnie Nubia testuje, czy takie rozwiązanie przyjmie się na rynku. Nawet jeśli Nubii Alpha nie uda się zastąpić „klasycznych” smartfonów, może utrzeć drogę przed bardziej rozwiniętymi smartwatchami. Warto także zwrócić uwagę na wzrost rynku wearables. Do końca tego roku całkowita wartość tego segmentu ma wynosić 15 miliardów dolarów, a za 3 lata liczba ta ma wynosić już 30 mld dolarów. Ponad połowę rynku wearables stanowią obecnie smartwatche.

Źródło: FoneArena