Lubicie tematy związane z systemem Windows, a więc staramy się pisać o nim więcej i to bardzo i szczerze i obiektywnie.

O ile Microsoft zaczął ładnie premierą Windows 10, o tyle okazało się to jednak lekkim fall startem, bo już niedługo później rynek IT zaczął narzekać na nowy system i przeglądarkę Edge, oraz nowe łatki, które wsprowadzają system telemetryczny do zbierania danych o userach. To ostatnio to był strzał o kolano zwłaszcza, że użytkownicy Windows 10 zostali zabanowani przez trackery.

News Sign On Keyboard

Microsoft jednak się nie poddaje i dalej próbuje swoich sił. Próbuje to osiągnąć obiecując gruszki na wierzbie, czyli kolejne udogodnienia do swojego nowego systemu. Co w tym nowego? Sprawa do niedawna wyglądała troszkę inaczej. Różnica polegała na tym, że jeżeli wprowadzane były jakieś “bajery” do systemów Windows, to za każdą taką przyjemność trzeba było dodatkowo płacić. Teraz ma się to zmienić. Nowe wersje modułów systemowych i wbudowanych aplikacji mają być dostępne zaraz po tym, jak zostaną napisane i przetestowane. Dodatkowe aktualizacje nie będą wcale wymagać, chociaż, jak znamy Microsoft to raczej ciężko w to uwierzyć i na czymś ugrają kasę.

Postanowiliśmy Wam kilka takich zmian przybliżyć i napisać kilka słów na ich temat.

Kolorowanie nagłówka i obramowania okna na wybrany przez siebie kolor

Pierwsza z wprowadzonych zmian. Jest zauważalna, aczkolwiek nam to trochę zwija, czy jest, czy nie. Równie dobrze, mogłaby się nie pojawiać. W standardzie nagłówki mają kolor biały, który jak widać okazał się zbyt nudny.

color-options

Nowy Skype

Nowa wersja komunikatora głosowego jest, co prawda jeszcze w testach na Windows 10 Mobile i PC w Microsofcie. Poprawiono podobno obsługę dotykową komunikatora. Skype ma zostać także rozbity na kilka funkcji. Chodzi dokładnie o takie funkcjonowanie, jak w przypadku Microsoft Outook działają funcję Poczta, Kalendarz i Kontakty. Funkcje te wzajemnie między sobą wymieniają dane i współpracują ze sobą. Podział w Skype jest chyba jasny. Będzie działać jako rozmowy tekstowe, głosowe i wideo. Zastanawia nas tylko, co jeżeli ktoś kocha klasyczną wersje. Czy MS będzie o takich userach pamiętać i nadal będzie rozwijać starą wersję Skype.

Nowy wzór menu kontekstowego

Opcja osobiście przypadła nam do gustu, bo wprowadza fajne i miłe dla oka ujednolicenie. Zapewne uraduje to także estetów i wielbicieli jednolitych schematów designowych.

PC-Context-Menus-650x462Co jeszcze?

Powyżej opisane zmiany są bardziej zauważalne od reszty, ale to nie koniec. Jest ich jeszcze kilka: mechanizm wymiany, który wystąpi jako etap pośredni między plikiem wymiany, a RAM, albo Pointer Lock, rozszerzony srcset, domyślnie obsługuje asm.js dla Edge. Mamy nadzieje, że MS dalej będzie działał, aczkolwiek cieżko jest nie pokusić się o stwierdzenie, że MS chyba za mocno zainspirował się fanami Linuxa, bo nie zawsze jest tak, że jak coś jest darmowe, to się wszyscy na to rzucą – musi był jednak jeszcze dobre, a nie przepchane dodatkami.