Google nie dostało jeszcze pozwolenia na wznowienie współpracy z Huawei. Dlatego Chińczycy w dalszym ciągu muszą podtrzymywać swój plan B, jakim jest wydanie systemu HongMeng OS na smartfony. Całkiem możliwe, że pierwsze takie urządzenie ujrzymy jeszcze w tym tygodniu podczas konferencji dla deweloperów HDC 2019. Komercyjna premiera pierwszego smartfona z HongMeng OS ma być zaplanowana na czwarty kwartał tego roku.

Huawei jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Zasadniczo mogłoby się wydawać, że słowa Donalda Trumpa uspokoiły sytuację i wszystko zaczyna wracać do normy. Jednak jest to, delikatnie mówiąc, bomba z opóźnionym zapłonem. Smartfony Huawei powoli wracają do łask. Europejscy operatorzy szykują się do sprzedaży Huawei Mate 20 X 5G. W Polsce jest on dostępny. Tymczasem, według ostatnich oficjalnych doniesień, Huawei może pracować wspólnie z Google do 19 sierpnia tego roku. Oznacza to, że Chińczycy mają jeszcze niecałe dwa tygodnie na certyfikację nowych urządzeń. Co prawda sytuacja jest dynamiczna. Jednak administracja Donalda Trupa nie poczyniła żadnych oficjalnych kroków, żeby wdrożyć deklarację wznowienia handlu z Huawei, która padła podczas szczytu G20. Również Google nie skomentowało tej sprawy. Całe to zamieszanie sprawiło, że sami szefowie chińskiego koncernu nie wiedzą już, co mają mówić na temat systemu HongMeng OS.

Pierwszy smartfon Huawei z HongMeng OS ma kosztować około 1 100 zł

Początkowo szefowie Huawei zachwalali możliwości systemu HongMeng OS pod kątem jego wydajności. Wypowiedzi te miały na celu uspokojenie klientów, którzy przyzwyczaili się do Androida. Chiński koncern dał im do zrozumienia, że autorski system oferuje zarówno większą wydajność, jak i 100% kompatybilność z wszystkimi aplikacjami wydanymi na system Google. Później pojawiły się wypowiedzi umniejszające znaczenia HongMeng OS dla smartfonów. Ponoć system ten od samego początku był projektowany z myślną o urządzeniach Internetu Rzeczy i zastosowaniach przemysłowych. Dlatego też pierwszym komercyjnym urządzeniem z autorskim systemem Huawei będzie telewizor Smart TV. Według dotychczasowych doniesień ma on się pojawić w Chinach jeszcze w tym miesiącu.

Tymczasem chiński serwis informacyjny Global Times powołuje się na informatora, który twierdzi, że Huawei szykuje się do premiery pierwszego smartfona z autorskim systemem operacyjnym. Dlatego też chiński koncern ma być w tej chwili skupiony na testach sprawdzających kompatybilność aplikacji Androidowych z HongMeng OS. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to urządzenie to pojawi się w Chinach jeszcze w tym roku. Wstępnie zostało ono wycenione na 2 tysiące juanów, czyli około 1 100 zł netto. Oznacza to, że Huawei chce zachęcić do HongMeng OS niską ceną. Urządzenie ma pojawić się na chińskim rynku w tym samym czasie, co Mate 30.

Źródło: Global Times

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.