Jakiś czas temu miała miejsce konferencja Samsunga – Samsung Development Conference. Jest to cykliczne wydarzenie, na którym koreański producent prezentuje nowości, omawia wiele intrygujących kierunków rozwoju, no i przede wszystkim ujawnia coraz więcej innowacji i ciekawych technologii.

Po pierwsze technologia – ale nie tylko – Samsung to potęga na każdym polu

Samsung to gigant rynkowy w wielu różnych sektorach. Należy do niego wiele różnych podmiotów. Między innymi mowa tu o Samsung Electronics (sektor technologii – sprzęt AGD, RTV, oraz oczywiście Samsung Mobile, które w roku 2017 sprzedało najwięcej telefonów komórkowych na świecie), Samsung Engineering (który zajmuje się np. rozwojem sektora produkcji prądu elektrycznego), Samsung Everland (zajmujący się sprawami środowiska, żywności etc.), Samsung Fire & Marine Insurance, oraz Samsung Life Insurance (sektor ubezpieczeń), Samsung Heavy Industries (przede wszystkim produkcja statków), Samsung Machine Tools (maszyny przemysłowe), czy też Samsung Medical Center (nowoczesna służba zdrowia). Oczywiście na tym się nie kończy – Samsung ma wiele udziałów w przedsięwzięciach z którymi nigdy byśmy go nie połączyli. I oczywiście temat większości z nich był poruszany na SDC. W dużej mierze są to jednak informacje dla inwestorów, aczkolwiek dla nas – konsumentów, również znajdzie się wiele ciekawych nowości!

„Najbardziej” medialne tematy – rozwój Bixby, sektora gamingowego, no i oczywiście składany smartfon

O zaprezentowaniu najnowszego „składanego” ekranu mówiliśmy już wcześniej. W wielkim skrócie – Samsung posiada technologię „Infinity Flex”, która pozwala na zbudowanie telefonu podobnego do obecnego już na rynku produktu marki Royole. Dodatkowo otrzymaliśmy informację, że platforma Android będzie wspierać to rozwiązanie – co wróży „boom” na tego typu produkty, ale jak wiadomo – wróżby to nie jest najlepsze źródło informacji. Rynek zweryfikuje.
Materiał z prezentacji „Infinity Flex”:

Dużo ciekawszą rzeczą jest jednak rozwój Bixby. Asystent Samsunga nie wspiera oczywiście naszego rodzimego języka, ale wygląda na to, że za jakiś czas, w końcu „Bixby Button” do czegoś się przyda. Samsung niewątpliwie ma „wizję” odnośnie swojego asystenta głosowego. Będzie on rozwijany na coraz to więcej urządzeń, stworzone zostanie niesamowite, interaktywne środowisko pracy. Biblioteki Bixby Developer Studio są już udostępnione dla twórców aplikacji, a więc możemy spodziewać się coraz to ciekawszych „nowinek” wdrażanych do tej usługi. Jednocześnie, Bixby będzie wspierać więcej języków. Aktualnie mowa tu o „francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, oraz „British – English”.
Więcej na temat Bixby można znaleźć w oficjalnym materiale Samsunga, jest on oczywiście po angielsku.

Nie obyło się również bez dyskusji na temat przyszłości rozwiązań mobilnych, oraz AR w gamingu. W panelu na ten temat brały udział takie osobistości jak Sarah Bond, pełniąca ważną funkcję w przedsiębiorstwie Xbox (Microsoft), John Hanke, CEO Niantic, oraz Tim Sweeney, CEO rosnącego w siłę Epic Games.
Samsung inwestuje w coraz to nowsze rozwiązania software’owe. Platforma Galaxy ma stać się czymś, co pozwoli nam na jak najbardziej komfortowe granie, przy braku jakichkolwiek ścinek, problemów z wydajnością. Samsung zdecydowanie widzi rosnący potencjał w tym sektorze rynkowym i nie waha się inwestować w niego jak największych zasobów.

Samsung wraz z wieloma innymi markami wyznacza trendy, kierunek jest jeden – AI

Samsung, podobnie jak praktycznie wszyscy bardziej liczący się na rynku gracze, podąża w kierunku rozwoju sztucznej inteligencji. Plany są zaawansowane, a cel jest sprecyzowany – koreański gigant pragnie sięgnąć po koszulkę lidera w zakresie rozwoju tego konkretnego sektora. Inżynierowie Samsunga nie będą jednak osamotnieni na tym polu bitwy o dominację. Wesprzeć ma ich kilka centrów badawczych dedykowanych sztucznej inteligencji, w tym te znajdujące się w Cambridge, Toronto, Silicon Valley, Moskwie, ale też te, które zajmują się tzw. R&D – research and development, które możemy znaleźć w Japonii, Korei, Stanach, Brazylii, a nawet w Polsce.

O czym właściwie były targi SDC? – podsumowanie

Przede wszystkim Samsung stara się udowodnić, że to on jest innowatorem na rynku technologicznym, który inwestując w wiele różnych sektorów, przedsięwzięć, oraz innowacji, będzie dyktować warunki rynkowe. Jego głównym celem jest maksymalizacja zysku, a osiągnie to poprzez poprawianie jakości życia swoich klientów. Sprzęty Samsunga będą coraz to „inteligentniejsze”, będą tworzyć niesamowite środowisko w naszych miejscach pracy, domach, a nawet w samych telefonach. Jest to zdecydowanie bardzo dobry kierunek rozwoju. Inwestycje w naukę, technologię i niespotykane wcześniej rozwiązania są jak najbardziej godne pochwały. Ale uwaga – to dopiero początek lawiny „inteligentnych domów”, „asystentów głosowych” i „mobilnego gamingu”. Każda tego typu „impreza”, niezależnie od tego, który producent ją organizuje, przybliża nas do upragnionego świata przyszłości i niespotykanej wcześniej wygody. Przyszłość dzieje się na naszych oczach – więc miejmy je szeroko otwarte i śledźmy jeszcze więcej ciekawostek i newsów z sektora technologii!

Źródła: Samsung, YouTube, YouTube