Google ma na swoim koncie wiele interesujących przedsięwzięć. Jednym z nich jest projekt Taara, który polega na rozwoju szybkiej i taniej techniki transmisji danych. Naukowcy używają do tego celów laserów, które tworzą prawdziwe “bezprzewodowe światłowody”.

O projekcie Taara pisaliśmy już pod koniec 2017 roku. Nazywał się on wtedy FSOC, co było skrótem od Free-Space Optical Communication. Nazwa ta odnosi się do całego sedna tego przedsięwzięcia. Inżynierowie z Google chcą przekonać się jakie są możliwości łączy internetowych, które korzystają z laserów. Problem polega na tym, że w wielu miejscach na Ziemi budowa sieci światłowodowych jest zbyt droga. To samo dotyczy sieci komórkowych. Linie radiowe również nie zdają egzaminu, ponieważ są zbyt wolne. Z kolei ultraszybkie linie radiowe są zbyt drogie. Z kolei lasery (czy też bezprzewodowe łącza optyczne) mają dość prostą konstrukcję, a ich instalacja jest prosta i szybka. Pomimo tego, że technologia ta ma sporo wad, to znajduje ona dość konkretne zastosowania.

Projekt Taara zadebiutuje w Afryce Wschodniej i Indiach

Największą zaletą łączności optycznej jest bardzo wysoka przepływność. Inżynierom udało się uzyskać prędkość rzędu 20 Gbit/s na dystansie 20 km. Jest to więcej niż oferują dzisiaj sieci 5G (100 Mbit/s na dystansie 5 km). Co prawda linie radiowe oferują obecnie prędkości przekraczające 100 Gbit/s, ale jedynie na dystansie 1,5 km. Jednak “bezprzewodowe światłowody” FSOC mają istotną wadę. Oprócz tego, że pomiędzy terminalami musi być zapewniona bezpośrednia widoczność (tj. brak przeszkód), to łącze to jest bardzo podatne na warunki atmosferyczne. Jednak okazuje się, że problemy z dostępem do Internetu występują w wielu miejscach, gdzie dominuje słoneczna pogoda. Dlatego też pierwsze wdrożenia projektu Taara zaplanowane są w Kenii (Afryka Wschodnia). Oprócz tego technologia ta jest testowana w Indiach.

Bezprzewodowa łączność optyczna ma również inne zastosowania. Być może zainteresują się nią również operatorzy, którzy zastąpią laserami linie radiowe. Jednak zanim to nastąpi, to doczekamy innego poważnego wdrożenia technologii FSOC. Łącza optyczne idealnie nadają się do komunikacji pomiędzy satelitami. Dlatego też stanowią one fundament rozwoju sieci nisko orbitujących satelitów StarLink. Dzięki temu poprawi się dostępność nowej usługi i nastąpi redukcja opóźnień. Docelowo StarLink ma potencjał do utworzenia szybkich i połączeń międzykontynentalnych z opóźnieniami niższymi niż przy połączeniach światłowodowych.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.