Deutsche Telekom (grupa, do której należą sieci T-Mobile z różnych państw) oraz SK Telecom (południowokoreański operator komórkowy) zakładają spółkę, która ma pracować nad rozwiązaniami do poprawy zasięgu wewnątrz budynków. Pierwszym z nich będzie nowy repeater dual-mode dla sieci 5G i LTE.

Szybkie sieci 5G korzystają z częstotliwości, które są dość skutecznie tłumione przez ściany budynków. Co prawda testy pokazują, że nie są one przeszkodą do niepokonania. Jednak w praktyce biurowce czy też galerie handlowe są miejscami, które mają bardzo duży wpływ na działanie sieci komórkowych. Istnieją dwa sensowne (tj. opłacalne) rozwiązania tego problemu. Pierwsze z nich polega na uruchomieniu wewnątrz budynków niewielkich stacji bazowych typu small-cell. Urządzenia te pracują z mocami zbliżonymi do routerów Wi-Fi. Jednak wiąże się to z pewnymi kosztami oraz formalnościami prawnymi, które są zależne od przepisów obowiązujących w danym kraju. Co do zasady stacja bazowa typu small-cell jest niewielką stacją bazową jednego operatora, która korzysta z jednego pasma i wymaga podłączenia do sieci szkieletowej. Drugim rozwiązaniem są systemy typu DAS (Distributed Antenna System) oraz instalowane przez operatorów profesjonalne repeatery. To właśnie ten obszar rynku telekomunikacyjnego ma zagospodarować powalana do życia przez Deutsche Telekom i SKT spółka.

Urządzenia aktywne poprawią zasięg 5G w budynkach, ale zamontują je tylko operatorzy

Samodzielna instalacja repeature’ów sygnałów telefonii komórkowej (tzw. wzmacniaczy GSM) jest w Polsce nielegalna. Urządzenia te mogą zakłócać pracę sieci i powodować interferencje obniżające wydajność pobliskich stacji bazowych. Dlatego też ich instalację mogą przeprowadzić tylko pracownicy operatora, czy też firm podwykonawczych. Aktualnie tego typu urządzeniami interesują się głównie osoby, które narzekają na słaby zasięg. Jednak w przyszłości znajdą one zupełnie inne zastosowanie.

Standard sieci 5G wprowadza do powszechnego użytku nowy zakres częstotliwości. Teoretycznie są to tylko tzw. fale mmWave. W Polsce planuje się przeznaczenie na ten cel częstotliwości z pasma 26 GHz. Jednak w praktyce repeatery przydadzą się również do poprawy zasięgu pasm pojemnościowych z tzw. zakresu sub-6 GHz. Chodzi tutaj zarówno o nowe pasmo 3,6 GHz, jak i przeznaczone początkowo dla sieci LTE pasma 2600 MHz i 2100 MHz. Deutsche Telekom przetestował już nowy repeater dual-mode dla sieci 5G i LTE w Berlinie, Hamburgu, Bonn, Kolonii, Monachium, Darmstadt, we Frankfurcie i w Lipsku. Doświadczenia klientów były pozytywne. Zaobserwowali oni poprawę jakości sieci w zarówno w przypadku transmisji danych, jak i podczas połączeń głosowych.

Nowa spółka ma mieć swoją siedzibę w Niemczech. SK Telecom i Deutsche Telekom będą mieli w niej takie same udziały i każda z firm wyznaczy swojego przedstawiciela do zarządzania nowym podmiotem. Pierwszym projektem będzie wprowadzenie na rynek nowego repeatera. Całkiem możliwe, że skorzystają z niego należący do spółki Deutsche Telekom operatorzy, do których zalicza się również T-Mobile Polska.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.