Internet bezprzewodowy kojarzy nam się głównie z technologią radiową. Jednak metody te mają spore ograniczenia wynikające z tłumienia fali radiowej oraz ograniczonego pasma. Dlatego pracownicy Laboratorium X należącego do przedsiębiorstwa Alphabet powołanego przez Google myślą o zastosowaniu laserów w komunikacji naziemnej. Jednym z planowanych zastosowań jest podłączenie stacji bazowych LTE do sieci szkieletowej operatora.

Mowa tutaj o rozwiązaniu nazywanym FSOC (Free Space Optical Communications – Komunikacja Optyczna w Wolnej Przestrzeni), które używane jest aktualnie w projekcie Loon. Polega on na użyciu balonów stratosferycznych, które użyte zostały do stworzenia awaryjnej sieci LTE w Portoryko zniszczonym przez huragan Maria. Przekaźniki optyczne sprawdzają się bardzo dobrze w łączności pomiędzy latającymi obiektami. Najważniejsze jest tutaj precyzyjne wycelowanie wiązki lasera. Inżynierowie z Laboratorium X rozwiązali ten problem za pomocą sztucznej inteligencji przewidującej zmiany kierunku wiatru oraz toru lotu poszczególnych balonów. Dodatkowo tworzona jest sieć kratowa, w której poszczególne balony używane są w roli przekaźników.

FSOC test
Pracownik laboratorium X podczas testów łącza FSOC.

Laserowa łączność za pomocą FSOC działa nawet z prędkością 20 Gbit/s na dystansie 20 km.

Laserowy Internet, nad którym pracuje Laboratorium X, nie jest przeznaczony dla użytkowników domowych. Pomimo tego każdy z nas na nim skorzysta. Firma współpracująca z Google planuje zastosować komunikację optyczną na Ziemi poprzez instalację odpowiedniego osprzętu na dachach wysokich budynków oraz wieżach telekomunikacyjnych. Pierwsze eksperymenty z nową technologią zostaną przeprowadzone w Indiach, gdzie zaledwie 20% mieszkańców ma dostęp do Internetu. Operatorzy nie mogą pozwolić sobie na budowę stacji bazowych LTE w każdym miejscu, ponieważ mają problem z doprowadzeniem do nich odpowiednio szybkich łączy. Instalacja światłowodów jest niezwykle kosztowna, a mikrofalowe linie radiowe zbyt wolne. Natomiast łącza FSOC oferują wydajność światłowodu bez konieczności jego instalacji.

Źródło: Laboratorium X

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.