Używam aplikacji Facebook Messenger praktycznie codziennie. Nie jestem zapewne jedyną osobą, która to robi. Od jakiegoś czasu komunikator Messenger stał się podstawowych komunikatorem większości społeczeństwa. Komunikator ten doczekał się nie tylko wersji webowej, ale także aplikacji na praktycznie wszystkie operacyjne systemy mobilne. Okazuje się, że użytkownicy mobilnych wersji Messengera mogli się ostatnio całkiem nieźle zdziwić. Developerzy zafundowali im całkiem ciekawą, aczkolwiek niespodziewaną zmianę.

Messenger może pobrać mobilnie na takich systemach jak Android, iOS, BlackBerry OS, Windows Phone i Tizen. Pierwsze wydanie tej aplikacji pojawiło się 9 sierpnia 2011 roku. W październiku 2016 Facebook uruchomił usługę Messenger Lite. Jest to wersja aplikacji bez dodatkowych funkcji i wodotrysków. W 2018 r. Facebook zauważył potrzebę wdrożenia ciemnego motywu. Była to długo oczekiwana zmiana, która ucieszyła wielu użytkowników. Teraz pojawiła się też inna zmiana, której użytkownicy się nie spodziewali.

Facebook Messenger zmienił kolor ikonki.

Każdy, który używa Messengera (nawet sporadycznie), wie zapewne, że aplikacja ta w standardzie ma ikonę koloru niebieskiego. Żeby być dokładniejszym, to nazwałbym ten kolor kobaltowy-biały. Oczywiście, od początku pojawienia się Facebooka na rynku, designerzy gustowali dokładanie w takich kolorach. Tym bardziej dziwiło, że programiści pozwolili sobie na zmianę tego schematu. Messenger bowiem ma teraz ikonkę w takim trochę gradiencie, złożone z barw: kobaltowej, fioletowej, różowej i czerwonej. Jak się okazuje, nowy kolor ikonki, to tylko jedna z kilku zmian, jakie dotknęły aplikację. 

Facebook Messenger, nowa ikona, gradient, fioletowy, Instagram,

Facebook Messenger dorobił się niespodziewanie kilku nowych zmian.

Zacznijmy może od tego, że zmiana koloru ikonki na gradient coś nam już przypomina. W podobnym stylu wykonana jest ikona od aplikacji Instagram. Cała zmiana jest o tyle dziwna, ponieważ ikonka Messengera zmienia się po siedmiu latach. Taki krok ewidentnie musi być jakimś prekursorem zmian. Z uwagi na to, że Instagram ma podobną ikonkę, pewnego rodzaju transformacja idzie dokładnie w tym kierunku. Wszystkie nazwy na niebie i ziemi wskazują na to, że Messenger i Instagram będą miały wspólny chat. Mówiło się o tym już od 2019 roku.

Facebook Messenger z spółce z Instagramem nie powinny nikogo dziwić.

Zapewne wszyscy pamiętają, że kwietniu 2020 potwierdzono pracę nad tym rozwiązaniem. Co ciekawe, okazuje się także, że w tę synchronizację wciągnięty zostanie także WhatsApp. To właśnie kolor ikonki ma symbolizować to przeistoczenie programów i korelację. Użytkownicy wkrótce będą mogli wysyłać sobie wiadomości na obu platformach. Potwierdzili to już szefowie aplikacji: “Wiadomości i połączenia od znajomych i rodziny korzystających z Instagrama pozostaną w Twojej aplikacji Instagram. Główna zmiana polega na tym, że osoby korzystające z aplikacji Messenger mogą teraz kontaktować się z Tobą na Instagramie bez konieczności pobierania nowej aplikacji i odwrotnie”.

Facebook Messenger, nowa ikona, gradient, fioletowy, Instagram,

Poza nowym gradientowym odcieniem ikonki, Facebook Messenger doczekać się jeszcze dziesięciu innych zmian.

Pierwszą ze zmian jest “Wspólne oglądanie”. Jest to funkcjonalność, która pozwala na oglądanie programów telewizyjnych i wideo z innymi osobami podczas rozmowy przez kamerkę. To zmiana specjalnie pod czas pandemii, dla osób na kwarantannie, ale nie tylko. Użytkownicy będą mogli także skorzystać z nowej partii naklejek i odświeżonej palety barw chatu. Ci, którzy próbowali na własną rękę próbować rozeznać się w zmianach, na pewno zauważyły, że pojawił się rozbudowany zestaw reakcji na wiadomości. Teraz możemy wybrać dowolną emotikonkę ze standardowego zestawu. Kolejną zmianą jest wyłączenie widoczności wiadomości, po jej obejrzeniu. Modyfikacji uległ też Tryb Przekazywania. Został on ograniczony do pięciu znajomych lub grup.

Facebook Messenger to przede wszystkim rozmowy z innymi użytkownikami.

Z tego powodu na pewno użytkowników ucieszy zmiana, która pozwala teraz odpowiadać na konkretną wiadomość. Dzięki tej funkcjonalności można uniknąć nieporozumień (choćby w rozmowach grupowych). Osoby, które lubią wodotryski, na pewno ucieszą się efektami wizualnymi w trakcie wysyłania emotikonek. Można teraz też ustawić, kto może do nas wysłać wiadomość, a kto w ogóle nie może do nas napisać. Jeśli ktoś pisze do was, obraża lub uporczywie atakuje, można go łatwo zgłosić. Tyczy się to również Instagrama.

Jak widać zmian na Facebook Messenger jest naprawdę sporo.

Kolorowy, gradientowy Messenger ustawi się automatycznie po tym, gdy zaktualizujecie tę aplikację. Jeżeli system nie zrobi tego za was, to należy wejść do sklepu z aplikacjami i sprawdzić, czy wymagane jest od was zainstalowanie najnowszej wersji. Wspólny chat aplikacji Messenger i Instagram nie będzie jeszcze dostępny. Facebook twierdzi, że ta funkcja zostanie wkrótce udostępniona większości użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Według informacji pozostali użytkownicy otrzymają ją po pozytywnie przeprowadzonych testach. Na tę najważniejszą zmianę będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.