Kilka dni temu w świat poszła informacja o nowym kanale YouTube założonym przez Studio Filmów Rysunkowych. Miało być to miejsce, w którym można za darmo obejrzeć kultowe polskie bajki. Niestety studio zawiesiło dystrybucję wszystkich odcinków „Bolka i Lolka”. Powodem są roszczenia spadkobierczyni praw autorskich należących do Władysława Nehrebeckiego – współtwórcy postaci.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej podpisało z Google umowę, która pozwoliła na uruchomienie specjalnego kanału na YouTube i skuteczną walkę z nielegalną redystrybucją filmów. Wytwórnia może samodzielnie usuwać z YouTube pirackie wersje bajek krążące po YouTube. Dzięki temu z serwisu zniknęło w ostatnim czasie kilka tysięcy filmów z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem czy Baltazarem Gąbką. Jednak nie wszystkim spodobał się ten krok. Niedługo po uruchomieniu kanału Studio Filmów Rysunkowych opublikowało następujące oświadczenie:

W związku z wystąpieniem z roszczeniami jednego ze spadkobierców Władysława Nehrebeckiego, współtwórcy postaci Bolka i Lolka, Studio Filmów Rysunkowych postanowiło tymczasowo zawiesić emisję filmów z postaciami Bolka i Lolka na kanale YouTube.

„Bolek i Lolek” są przedmiotem długiego sporu o prawa autorskie

Na Facebookowym profilu dotyczącym twórczości Władysława Nehrebeckiego pojawiło się oświadczenie mówiące o tym, że Studio Filmów Rysunkowych nigdy nie uzyskało wymaganego kompletu praw autorskich.


Jan i Roman Nehrebeccy scedowali SFR swoje prawa. Wytwórnia otrzymała od jednego z nich oświadczenie, w którym to odcina się od całego sporu.

„W związku z decyzją Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej o zawieszeniu emisji filmów z Bolkiem i Lolkiem spowodowaną atakiem na SFR ze strony jednego ze spadkobierców Władysława Nehrebeckiego PROSZĘ aby nie łączyć mojej osoby ani mojego imienia z tym haniebnym postępowaniem. Jest mi najzwyczajniej przykro i wstyd, że osoba ta nosi to samo nazwisko.” – Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego

Aktualnie nie wiadomo czy najnowsza odsłona sporu o prawa autorskie do „Bolka i Lolka” dotyczy wszystkich odcinków serialu i filmu, czy może tylko tych, które powstały po 1983 roku.

Źródło: SFR, press.pl

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.