Bill Gates udzielił ostatnio interesującego wywiadu, w którym przyznał się do złego zarządzania działem mobilnym Microsoftu. Miliarder uważa, że gdyby nie jego złe podejście do Androida, to firma mogłaby zarobić 400 miliardów dolarów. Jednak Windows Phone, a później Windows 10 Mobile okazały się totalną porażką.

Wiele osób ma problem z przyznaniem się do popełnionych błędów. Dotyczy to również szefów wielkich korporacji, którzy najczęściej zwalają winę za niepowodzenia na czynniki niezależne od nich. Z drugiej strony na wszelkiego rodzaju niepowodzenia dużo łatwiej jest spojrzeć z perspektywy lat. Tak właśnie zrobił Bill Gates, który w wywiadzie dla Village Global opowiedział o swoim największym błędzie związanym z zarządzaniem Microsoftu. Chodzi oczywiście o niedocenienie Androida i nieudane próby wejścia na rynek mobilnych systemów operacyjnych. Były szef Microsoftu uważa, że w branży tej jest miejsce tylko dla jednej platformy nienależącej do Apple i jest ono warte 400 miliardów dolarów. Aktualnie należy ono do Androida. Bill Gates uważa, że gdyby lepiej zarządzał działem mobilnym swojej firmy, to dzisiaj należałoby ono do Microsoftu.

Bill Gates i Microsoft nie rozumieli rynku urządzeń mobilnych

Znam wiele osób, które dobrze wspominają swoje Lumie z Windowsem Phone. Nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że były to naprawdę dobre smartfony. Jednak miały one jedną zasadniczą wadę. Hejterzy zapewne od razu powiedzą, że był nią system operacyjny. Nie do końca. Problemem smartfonów z Windows Phone, a później Windows 10 Mobile, był tak naprawdę brak spójnego i użytecznego ekosystemu. Microsoft nie zrobił złego (np. niestabilnego) systemu operacyjnego. Gigant z Redmond nie umiał wykorzystać potencjału drzemiącego w swojej marce. Zespół zarządzany przez Billa Gatesa nigdy nie stworzył tego, co ma Apple, czy Google. Czyli społeczności deweloperów zmotywowanych do tworzenia dobrych i użytecznych aplikacji.

W praktyce skończyło się na tym, że Windows 10 Mobile był wybrakowaną wersją iOS-a albo Androida. Użytkownicy cały czas porównywali system Microsoftu do znanych rozwiązań. Nie pomógł nawet program pozwalający na portowanie aplikacji stworzonych z myślą o innych platformach mobilnych. Ktoś w Redmond pewnie myślał, że jest to wspaniały pomysł i dzięki niemu Microsoft Store zapełni się znanymi i lubianymi aplikacjami. Tak się jednak nie stało. Z biegiem czasu coraz większa grupa deweloperów porzucała wsparcie dla Windows 10 Mobile. Skończyło się na tym, jak przyznał sam Bill Gates, że dział mobilny Microsoftu jest jedną z największych porażek w branży IT.

Poniżej możecie obejrzeć cały wywiad z Billem Gatesem.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.