Fanem systemów Microsoft nie jestem.

Nie ważne, czy jest to system operacyjny dla desktopów, czy na urządzenia mobilne. Dlatego wcale nie płacze po upadku tej rodziny w sektorze urządzeń mobilnych. Powiem nawet szczerze, że wcale nie byłem tym systemem zainteresowany, ani nie miałem o nim zbyt dobrego zdania.

Wiele fanów miało jednak dalej nadzieję, że system Windows 10 Mobile coś będzie.

Dla nich wyglądało to tak, że system te musi przeczekać trudne czasy i później odbić się od dna. Pamiętajmy, że nie tak dawno temu system operacyjny Windows Phone przestał być obsługiwany i serwisowany przez Microsoft. Już wtedy było wiadomo, że Microsoft nie do końca wierzy w przebicie się ich systemów na urządzenia takie jak smartfony, czy tablety. W przypadku systemu Windows 10 Mobile może być podobnie i powiem szczerze, że wcale by mnie to nie zdziwiło. Jak zatem wygląda sytuacja? System nadal objęty jest obsługą techniczną ze strony Microsoft. Będzie nadal serwisowany. Istnieje nawet całkiem spore prawdopodobieństwo, że pojawią się aktualizacje rozwojowe. Upgrade’y te wprowadzają do systemu nowe funkcje i nowe możliwości. Nie należy się spodziewać czegoś szczególnie istotnego. Jest on zbyt mało popularny. Musimy pamiętać, że okres wsparcia technicznego kończy się po roku, czyli we wrześniu 2018. Do tego momentu możemy być spokojni o aktualizacje, ale dalej już niekoniecznie. Co prawda, jest to sporo czasu, ale nie w przypadku systemu operacyjnego, który już umarł śmiercią naturalną. Nie będzie on też już trafiał na żadne nowe telefony. Ostatni w historii telefon z Windowsem 10 Mobile to Alcatel Idol 4 Pro.

W sieci można poczytać o tym, że Microsoft pracuje już nad nowym systemem operacyjnych wspierającym architekturę ARM.

Nowością ma być powłoka CShell, którą firma także ma w planach. Wiadomo jednak, że Windows 10 na ARM nie będzie dostępny dla telefonów LumiaElite, Idol czy jakichkolwiek innych. Na tę chwilę wiadomo, że oglądać go będzie można tylko i wyłącznie na PC. Nie jest wykluczone, że za jakiś czas pojawi się jakieś kieszonkowe urządzenie z Windows 10 na ARM. Jaki z tego morał? Osobom, które do tej pory używały telefonów z systemami od Microsoft radzę… zainwestować z urządzenie z innym systemem.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.