Spokojnie, nie macie żadnego déjà vu. W połowie grudnia czytaliście podobny wpis o wyłączeniu przez Play roamingu krajowego od Orange w centrum Poznania. Dzisiaj “fioletowi” zrobili to samo z roamingiem od Plusa.

“Fioletowi” bardzo otwarcie mówią o tym, że mają swoją sieć i przygotowują się do wyłączenia roamingu krajowego w całej Polsce. Jednak zanim to nastąpi, Play będzie musiał najpierw wybudować 2,5 tys. nowych stacji bazowych. Tymczasem operator zdecydował się na eksperyment w Poznaniu, gdzie na wybranym obszarze (centrum miasta) będzie docelowo dostępny tylko i wyłącznie zasięg macierzystej sieci. Najpierw w “odstawkę” poszedł Orange. Teraz czas na Plusa. Pod koniec lutego zostanie wyłączony również roaming od T-Mobile.

Plusa w Play będzie coraz mniej

Pod koniec zeszłego roku “fioletowi” wypowiedzieli Plusowi umowę na roaming krajowy. Oznaczałoby to, że klienci Play będą mogli jeszcze do końca tego roku korzystać z nadajników “zielonych”. Nie jest to jednak do końca prawdą. Operator będzie stopniowo wyłączać na wybranych obszarach Polski roaming od Plusa. Takiego wyłączenia nie można zrobić z dnia na dzień w całej Polsce. Musi to być rozplanowana i konsekwentnie realizowana akcja. Tak samo, jak odbywa się to z pilotażem w Poznaniu.

Wyłączenie roamingu krajowego sprawiło, że Play w Poznaniu przyspieszył!

Roaming od Orange w centrum Poznania zniknął 10 grudnia. Pomimo tego, że akcja obejmuje jedynie część miasta, to zabieg ten sprawił, że Play poprawił swoje wyniki liczone dla całej stolicy wielkopolski. Średnia prędkość pobierania danych przez klientów Play w całym poznaniu wzrosła w grudniu aż o 10%. Poniżej macie szczegółowe zestawienie. Dane te pochodzą z testów wykonanych za pomocą naszych aplikacji mobilnych.

SpeedTest.pl Poznań grudzień 2018 mobilni
Porównanie mobilnych dostawców Internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link) dla miasta Poznań.
SpeedTest.pl Poznań grudzień 2018 LTE
Porównanie mobilnych dostawców Internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.12.2018 – 31.12.2018 (link) dla miasta Poznań.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.