Największym trendem w designie smartfonów w zeszłym roku był z pewnością wprowadzony przez Apple „notch”, czyli wcięcie u góry ekranu. Wygląda na to, że 2019 będzie za to rokiem składanych smartfonów. Takie urządzenia mają w planach Samsung (o czym akurat słyszymy już dobre kilka lat), Xiaomi czy Motorola. Do tej ekipy dołącza także Huawei, które pokaże swoją propozycję już w przyszłym miesiącu.

Huawei trzyma swojego składanego smartfona w tajemnicy

Na razie nie wiemy nawet, jaką nazwę będzie nosić innowacyjny sprzęt od Huawei. Możemy jednak mieć niemal stuprocentową pewność, że takie urządzenie faktycznie się pojawi – prezes firmy, Richard Yu, wyjawił na konferencji prasowej, że jego prezentacja odbędzie się podczas odbywających się pod koniec przyszłego miesiąca targów MWC w Barcelonie.

Czego możemy spodziewać się po tym tajemniczym urządzeniu? Na razie praktycznie wszystkie informacje na jego temat są zagadką. Richard Yu wyjawił jedynie, że zastosowano wspierający technologię 5G modem Balong 5000, dorównujący sprawnością układowi X50 od Qualcomma, który stosowany jest w procesorze Snapdragon 855. Data premiery również pozostaje nieznana, jednak Huawei oznajmiło, że nowy składany smartfon trafi do sprzedaży najwcześniej w kwietniu.

2019 może być rokiem składanych smartfonów

Podobne urządzenia zamierzają przedstawić również Samsung, Xiaomi i Motorola. W przypadku tego pierwszego można powiedzieć, że taki sprzęt już istnieje – koreański gigant pod koniec zeszłego roku zaprezentował model Infinity Flex, którego wyświetlacz składa się z dwóch połączonych ze sobą paneli. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy składany Samsung w końcu trafi do sprzedaży. Według niektórych źródeł może być dostępny w Korei już w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Motorola z kolei planuje nieco zagrać na nostalgii użytkowników – składany smartfon tego producenta ma przypominać reedycję popularnego modelu RAZR V3 z 2004 roku, oczywiście tym razem z większym ekranem i bez fizycznej klawiatury.

Xiaomi zdążyło już pokazać prototyp swojego składanego smartfona, który pojawił się w poście na portalu społecznościowym Weibo – być może jest to najbardziej imponujące urządzenie z tego nurtu. Chiński producent zdołał bowiem opracować technologię pozwalającą na zginanie urządzenia w dwóch miejscach, co pozwala na większą wszechstronność niż składany na pół ekran w Samsungu Infinity Flex (czy też Galaxy Fold lub Galaxy F).

Źródło: Reuters