Początek roku jest dobrą okazją na podsumowanie dotychczasowych działań oraz podzielenie się planami na najbliższą przyszłość. Z takiego właśnie założenia wychodzi pion techniczny sieci Play, który jest odpowiedzialny za budowę nowych nadajników oraz modernizację obecnych stacji bazowych. Dzięki krótkiej prezentacji dowiedzieliśmy się, jaki jest obecnie zasięg sieci Play oraz co szykują dla nas “fioletowi” w świeżo rozpoczętym 2019 roku.

Nawet dziś Play musi walczyć dość powszechną i niesprawiedliwą opinią na temat zasięgu “fioletowej” sieci. Prawda jest taka, że Play jest obecnie najszybciej rozbudowującym się operatorem telefonii komórkowej w Polsce. Operator uruchomił w minionym roku aż 1316 nowych stacji bazowych. Trzeba tutaj zaznaczyć, że ogłoszony na początku 2018 roku plan zakładał “jedynie” 1000 nowych nadajników. Dopiero po jakimś czasie operator ogłosił akcję #play7000, która zakładała , że do końca 2018 roku “fioletowa” sieć będzie składać się z 7 tysięcy stacji bazowych. To właśnie o tym rozmawiali wczoraj Marcin Gruszka oraz Witold Tomaszewski. Cała rozmowa trwała prawie 50 minut. Jeśli nie macie tyle czasu, to w dalszej części tekstu znajdziecie krótkie streszczenie omawianych kwestii.

Sieć LTE Play dociera już do 96,7% mieszkańców Polski

Play zasięg populacyjny

Budowa stacji bazowej nie jest prostym procesem. Od momentu wyboru działki do włączenia stacji bazowej mijają w Polsce średnio 2 lata. Tyle czasu potrzeba nie tylko na budowę masztu, doprowadzenie zasilania i montaż wszystkich urządzeń, ale również na uzyskanie wszystkich pozwoleń. Dlatego właśnie przygotowania do akcji #play7000 rozpoczęły się już w 2017 roku. Z tego samego powodu operator pochwalił się efektami inwestycji poczynionych od początku stycznia 2017 do końca grudnia 2018 roku. W tym czasie zasięg populacyjny sieci LTE Play zwiększył się z 93% do 96,7% mieszkańców naszego kraju. Natomiast sieć 3G dociera już do 97,9%. Z kolei zasięg populacyjny GSM Playa to “tylko” 93,3%. Aktualnie nie wiadomo jak będzie wyglądać przyszłość starszych technologi. Specjaliści, w tym również Witold Tomaszewski z Play, przypuszczają, że 2G GSM “przeżyje” 3G. Dlatego “fioletowi” zamierzają przeznaczyć pasmo 900 MHz na 100% pokrycie kraju.

Play zasięg

Play stawia na nowoczesną i wydajną sieć

Play systemy

“Fioletowi” na każdym kroku podkreślają zaawansowanie technologiczne budowanych stacji bazowych. Każda wieża wyposażona jest w przynajmniej 6 systemów. Czasami zdarza się, że świeżo uruchomiony nadajnik obsługuje mniej pasm. Jednak operator “tuninguje” później sieć i dorzuca dodatkowe systemy tam, gdzie są one potrzebne. Aktualnie Play posiada 4 pasma LTE: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. Jednak agregacja pasm nie obejmuje pasma 800 MHz, w którym operator posiada blok 5 MHz. Play wychodzi z założenia, że dodatkowe zasoby z pasma 800 MHz przekładają się zbyt duży wzrost prędkości transmisji danych dla użytkowników będących w zasięgu szybszych pasm. Za to “fioletowi” szykują dla swoich klientów kolejne usprawnienia sieci LTE.

Play nowości LTE

Modulacja 256 QAM zwiększa maksymalną prędkość pobierania danych o około 33%. Przy czym działa ona jedynie przy wysokim poziomie sygnału od stacji bazowej. Natomiast modulacja 64 QAM zostanie wprowadzona dla wysyłania danych, co przyspieszy upload plików i poprawi jakość streamingów uruchamianych z telefonu. Ciekawie zapowiada się również wprowadzenie trybu 4×4 MIMO, który wymaga instalacji na stacjach bazowych dodatkowych anten. 4×4 MIMO podwaja szybkość transmisji danych względem tego, co można osiągnąć za pomocą zwykłego 2×2 MIMO. Dodatkowo zwiększenie ilości anten nadawczych przekłada się na poprawę jakości sygnału radiowego, co docenią użytkownicy narzekający na słaby zasięg. Jednak prawdziwą rewolucją szykowaną przez Play jest synchronizacja fazy działająca na terenie całego kraju.

Play jest obecnie jedynym operatorem w Polsce, który będzie korzystać z synchronizacji fazy w całej sieci. Dzięki temu sąsiadujące ze sobą stacje bazowe będą generować mniej zakłóceń. Operator będzie mógł również skorzystać z zalet techniki odbioru zbiorczego oraz agregacji pasm częstotliwości z kilku nadajników.

Optymalna siatka jest ważniejsza od liczby stacji bazowych

Play korzysta z tego, że jest najmłodszym operatorem w Polsce. Dzięki temu “fioletowi” od samego początku projektowali siatkę swojej sieci pod kątem transmisji danych. Natomiast starsi operatorzy, którzy budowali sieci GSM w latach 90, myśleli początkowo zapewnieniu jak najlepszych połączeń głosowych. Taka strategia budowy sieci wynika z oberwanego od dawna trendu. Ilość przesyłanych danych rośnie dużo szybciej niż czas rozmów telefonicznych. Użytkownicy sieci Play przesłali w 2018 roku aż o 34% danych więcej niż rok wcześniej. Natomiast ilość przegadanych minut wzrosła jedynie o 7%. Przy czym trzeba tutaj zaznaczyć, że rozmowy VoLTE wliczają się do metryki dla danych, a nie rozmów głosowych.

Play ruch

Specjaliści odpowiedzialni za planowanie sieci szacują, że 9,5 tysiąca stacji bazowych, które powstanie do końca 2021 roku, pozwoli Playowi na wyłączenie roamingu krajowego. W ten sposób “fioletowi” chcą prześcignąć Polkomtela (sieć Plus) w ilości posiadanych nadajników. Play szacuje również, że optymalne rozłożenie takiej ilości nadajników ma zapewnić zasięg zbliżony do 11 tysięcy stacji bazowych spółki NetWorkS! (T-Mobile i Orange).

Jakie są plany Play dot. 5G i pasma 3700 MHz?

Rzecznik prasowy Play organizuje tego typu streamingi również po to, żeby odpowiadać na pytania zadawane przez internautów. Jedno z nich dotyczyło planów “fioletowych” związanych z 5G. Niestety nie uzyskaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Można odnieść wrażenie, że Play nie zamierza inwestować w nową technologię, póki jest ona we wczesnym stanie rozwoju. Jednak nie jest tak, że operator przy swoich inwestycjach nie myśli o nowej technologi. Wszystkie nowe stacje bazowe, które dostarcza Huawei i Ericsson, są dostosowane pod 5G. Nowa technologia będzie wymagać jedynie aktualizacji oprogramowania oraz instalacji dodatkowej anteny. Dowiedzieliśmy się również, że Play nie zamierza w najbliższym czasie świadczyć komercyjnych usług LTE za pomocą kupionego jakiś czas temu pasma 3700 MHz.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.