Play powoli odzwyczają swoich klientów od korzystania z nadajników partnerów roamingowych (tj. Orange, Plusa i T-Mobile). Centrum Poznania będzie pierwszym miejscem w Polsce, w którym “fioletowi” całkowicie wyłączy roaming krajowy. Akcja została już ogłoszona 2 miesiące temu. Play zaczął od wyłączenia roamingu od… Orange.

Jeżeli ktoś uważa, że Play ma słaby zasięg, to jest w błędzie. Co prawda najmłodszy z operatorów nie posiada jeszcze ogólnopolskiego zasięgu, ale są już takie miejsca w Polsce, gdzie “fioletowi” nie muszą posiłkować się nadajnikami partnerów. Operator stwierdził, że najlepszym dowodem, który poprze tę tezę, będzie prosty “eksperyment”, a dokładniej program pilotażowy. Dlatego w centrum Poznania zostanie w najbliższym czasie wyłączony roaming krajowy. Jednak Play nie wyłączy roamingu z dnia na dzień. “Fioletowi” w pierwszej kolejności wyłączyli swoje usługi na nadajnikach Orange. Później przyjdzie kolej na pozostałych partnerów: T-Mobile oraz Plusa (jeszcze nie wiemy w jakiej kolejności). Dlatego mieszkańcy Poznania powinni jak najszybciej przełączyć swoje telefony na tryb automatycznego wyboru sieci.

Wyłączenie roamingu krajowego w Play to krok w dobrą stronę

Play pozbywa się roamingu krajowego z bardzo prostego powodu. Usługa ta obciąża budżet operatora, który mógłby zostać spożytkowany w bardziej użyteczny sposób. Dlatego “fioletowi” inwestują ogromne pieniądze w budowę własnych stacji bazowych, które do końca 2020 roku mają mieć zasięg ogólnopolski. Jednak niektórzy klienci Play ustawili swoje smartfony na wybór sieci jednego z partnerów roamingowych. Nie dość, że przez to nie mogą korzystać z wszystkich usług operatora (np. w roamingu nie działa HD Voice), to jeszcze generują niepotrzebne koszty. Przez to Play zdecydował się na ustawienie “lejka”, który ogranicza w roamingu prędkość pobierania danych do 3 Mbit/s.

Już od kilku miesięcy pokazujemy w naszych rankingach, że gdyby Play nie musiał korzystać z roamingu krajowego, to miałby dużo szybszą sieć. Nowe stacje bazowe Playa są na tyle nowoczesne (tj. mają dużo tzw. “systemów”), że mogą spokojnie konkurować z nadajnikami T-Mobile i Orange. Gdyby tylko było ich dostatecznie dużo, to Play mógłby zostać liderem polskiego rynku Internetu mobilnego.

SpeedTest listopad 2018 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.11.2018 – 30.11.2018 (link).

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.