Play cały czas rozbudowuje swoją sieć komórkową. Cel na ten rok to 7 tysięcy stacji bazowych. Dlatego “fioletowi” zaczęli rozważać możliwość wyłączenia usługi roamingu krajowego. “Poligonem” doświadczalnym będzie Poznań, gdzie w centrum miasta Play zacznie stopniowo wyłączać zasięg od poszczególnych partnerów roamingowych.

Już jakiś czas temu mogliśmy przeczytać w sieci o plotkach, według których Play miał zrezygnować z roamingu krajowego. Jednak doniesienia te nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości i “fioletowy” operator wręcz poszerzył zakres tej usługi. Dziś klienci Playa mogą korzystać z zasięgu LTE sieci Orange oraz Plusa. Natomiast sieć T-Mobile dostępna jest dla klientów Playa tylko za pośrednictwem technologi 3G. Jednak prędkość pobierania danych w roamingu krajowym ograniczona jest do 3 Mbit/s. Dlatego Play mocno pracuje nad poprawą zasięgu macierzystej sieci. W niektórych miejscach w Polsce mamy już do czynienia z sytuacją, w której posiadacze fioletowych kart SIM nie muszą korzystać ze stacji bazowej innych operatorów. Dlatego Play chce sprawdzić, jakie byłyby efekty wyłączenia roamingu krajowego. Pierwsze tego typu testy zostaną przeprowadzone w centrum Poznania.

Play bez roamingu krajowego to krok w dobrą stronę

Marcin Gruszka, Rzecznik Prasowy Play, w bardzo prosty sposób wytłumaczył dlaczego “fioletowa” sieć przymierza się do wyłączenia roamingu krajowego. Średnia prędkość pobierania danych w Poznaniu wynosi około 20 Mbit/s (wynik ten dotyczy sieci 4G Play). Natomiast w niektórych miejscach (np. w okolicach Starego Browaru) prędkość ta może wynieść nawet 90 Mbit/s. Natomiast osoby, które mają w ustawieniach smartfona na sztywno wybraną sieć innego operatora, mają do swojej dyspozycji jedyne 3 Mbit/s. Wyłączenie roamingu krajowego sprawi, że wszyscy klienci Playa będą w pełni korzystać z możliwości sieci operatora, któremu płacą.

Znamy też kilka szczegółów dotyczących tego, jak Play będzie wyłączać roaming krajowy. Pilotaż tej akcji zostanie rozpoczęty w połowie listopada. Na początek w centrum Poznania zostanie wyłączony roaming dla jednego z operatorów. Kilka tygodniu później Play wyłączy możliwość korzystania z roamingu za pomocą stacji bazowych drugiego operatora. Docelowo (najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku) roaming krajowy zostanie całkowicie wyłączony w centrum Poznania. Testy będą prowadzone w wybranych lokalizacjach, m.in. w okolicach Starego Browaru oraz Ostrowa Tumskiego. Natomiast Ogród Botaniczny Uniwersytetu oraz ul. Bułgarska (okolice stadionu Lecha) znajdują się poza obszarem testów.

Nie wiadomo czy Play zdecyduje się na całkowite wyłączenie roamingu krajowego. Na pewno operator będzie stopniowo ograniczać współpracę z partnerami roamingowymi w innych miastach. Całkiem możliwe, że w ciągu kilku lat Play ograniczy działanie roamingu krajowego do całkowitego minimum, tj. będzie on dostępny w tych miejscach, w których “fioletowa” sieć dalej będzie miała problem z zasięgiem.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.