Wydawałoby się, że budowanie nowej generacji sieci komórkowej oznacza ogromne inwestycje, które będą ciągnąć się latami. Dlatego właśnie wiele osób podchodzi sceptycznie do informacji na temat prac nad 5G. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Producenci stacji bazowych już od dawna realizują ideę Software Defined Radio. Oznacza to, że moduły radiowe używane do budowy stacji bazowej mogą obsługiwać zarówno trochę zapomniane już technologie 2G, 3G, jak i obecnie rozwijane 4G LTE czy też nadchodzące 5G NR. Świadczy o tym, chociażby ostatnia deklaracja Ericssona, który ogłosił, że wszystkie produkty z rodziny Ericsson Radio System są gotowe na uruchomienie usługi 5G NR.

Nadchodząca sieć komórkowa nowej generacji, czyli 5G NR (New Radio), będzie działać na częstotliwościach z różnych pasm. Oczywiście największe prędkości będą osiągane w nowym paśmie milimetrowym 28 GHz i 36 GHz. W tym przypadku operatorzy będą musieli zainwestować w nowe rozwiązania, ponieważ dotychczas budowane stacje bazowe działają na dużo niższych częstotliwościach. Podobną sytuację mamy, jeżeli chodzi o pasmo 3,4-3,6 GHz, które w Europie (również w Polsce) będzie kluczowe dla rozwoju sieci 5G. To samo tyczy się nowych anten, które będą obsługiwać technologię Massive MIMO. Operatorzy będą musieli tutaj kupić nowy sprzęt i zamontować go na posiadanych przez siebie masztach oraz w innych lokalizacjach, gdzie obecnie znajdują się stacje bazowe.

Ericsson zapewnia działanie 5G na wszystkich urządzeniach radiowych, które zostały dostarczone począwszy od 2015 roku.

Dzięki temu operatorzy będą mobili sprawnie zaadaptować posiadane przez siebie stacje bazowe oraz pasma częstotliwości do technologi 5G NR. W praktyce oznacza to, że dany blok częstotliwości będzie mógł być podzielony pomiędzy 4G oraz 5G. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator nie będzie musiał instalować nowych modułów radiowych oraz anten. Jedyne co będzie musiał zrobić, to zaktualizować oprogramowanie oraz zmienić konfigurację stacji bazowej. Portfolio Ericsson Radio System składa się z 150 różnych urządzeń, które obecnie pracują w ponad 190 sieciach komórkowych na całym świecie.

„Od dawna oferujemy możliwość dostosowania naszych starszych produktów do najnowszych standardów, a oprogramowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, by umożliwiać taką ewolucję. Dzięki temu nie ma konieczności demontażu i wymiany stosowanych dotychczas urządzeń. Inwestycje w produkty serii Ericsson Radio System poczynione przez operatorów po roku 2015 będą nadal służyć swoim właścicielom także po przejściu na standard 5G.” – Fredrik Jejdling, Wiceprezes firmy Ericsson ds. sieci biznesowych

Źródło: Ericsson

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.