VoLTE jest technologią, która umożliwia realizowanie połączeń głosowych za pomocą sieci 4G LTE. Usługa ta jest dostępna już dla klientów Play, T-Mobile oraz Orange. Niestety nie każdy może jeszcze skorzystać z jej zalet, ponieważ wymagany jest do tego odpowiedni telefon. Jednak VoLTE jest atrakcyjne nie tylko dla klientów, ale również dla operatorów. Przekonuje o tym Nokia, która dostarcza stacje bazowe dla najbardziej liczących się operatorów na świecie.

Niestety duża część osób korzystających z sieci komórkowych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rewolucyjne jest wprowadzanie przez poszczególnych operatorów technologii VoLTE. Dużo łatwiej jest nam zrozumieć korzyści płynące z rozbudowy stacji bazowych LTE-Advanced, które oferują szybszą transmisję danych. Jednak zapominamy, że telefon służy głównie do dzwonienia. Dzięki VoLTE połączenia głosowe są nawiązywane szybciej, a głos nabiera krystalicznie czystego brzmienia. Jest to możliwe dzięki przesyłowi pakietów IP z gwarancją jakości (tj. QoS – Quality of Service) oraz zastosowaniu szerokopasmowych kodeków mowy. Wdrożenie VoLTE oznacza również korzyści dla operatora.

VoLTE to głównie większa pojemność sieci oraz prostsza infrastruktura

LTE oferuje dwa razy większą wydajność widmową niż technologia 3G/HSPA. W przypadku 2G GSM zysk ten jest sześciokrotny. Oznacza to, że LTE pozwala na przesłanie większej ilości danych niż starsze technologie przy wykorzystaniu bloku częstotliwości o takiej samej szerokości. W przypadku połączeń głosowych, VoLTE pozwala na obsługę dwa razy większej ilości klientów niż starsze technologie.

Korzystanie z LTE do realizowania usług przesyłu danych oraz połączeń głosowych upraszcza topologię sieci. Dzięki temu stacje bazowe mogą efektywniej zagospodarować dostępne zasoby, a pracownicy operatora poświęcają mniej wysiłku na konfigurację oraz zarządzanie siecią. Dzięki temu obniżane są koszty związane z utrzymaniem sieci. Prostsza sieć oznacza również zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu, który mógłby skutkować obniżeniem jakości świadczonych usług.

Nokia VoLTE

VoLTE w domyślnej konfiguracji oferuje HD Voice. Dzięki temu klienci chętniej prowadzą dłuższe rozmowy. W naturalny sposób oznacza to większa zainteresowanie ofertami z nielimitowanymi pakietami rozmów. Nokia zaznacza również, że VoLTE jest dopiero początkiem rewolucji usług głosowych. Wprowadzenie do sieci serwera IMS (IP Multimedia Subsystem), który jest wymagany do działania VoLTE oraz Wi-Fi Calling, umożliwia łatwe wdrożenie usług RCS (Rich Communications Service). Dzięki temu operatorzy mogą wdrażać usługi pozwalające na wideorozmowy, przesyłanie wiadomości multimedialnych, dzielenie się nagraniami wideo, przesył plików itd. Jak widzicie, technologia VoLTE pozwala na dużo, ale to od operatorów zależy, w jaki sposób z niej skorzystają i jakie nowe usługi zaoferują.

Źródło: Nokia

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.