Trzeba przyznać, że Skype jest najpopularniejszych komunikatorem głosowym. Nawet po tym, jak zajęło się nim Microsoft, ludzie dalej z niego korzystają. Przyzwyczaili się. Ma on jednak dość poważną wadę, na którą nikt do tej pory nie zwrócił uwagi. Chodzi o domyśle pokazywanie naszego numeru IP.

Szczególny problem mają w tej kwestii ci, którzy korzystają ze Skype jako komunikatora do gier sieciowych. Większość leci na TeamSpeak, ale są i tacy co wolą Skype. Sprawa wygląda dość poważnie. Każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę, może przy pomocy Skype’a ustalić nasz adres IP. To jest tylko mały krok to tego, aby przypuścić dość skuteczny atak DoS. Jest nawet drużyna, której gracze bardzo cierpią z powodu tego problemu, więc problem nie jest tylko czysto teoretyczny.

Nikt nie wie, ile tak naprawdę meczów zostało odwołanych z powodu takich ataków. Gracze Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, czy League of Legends mogą przecież zostać bombardowani pakietami do tego stopnia, że połączenie z serwerem gier stanie się niemożliwe. Dzisiaj wprowadzono łatkę i od teraz Skype ma już domyślnie ukrywać numer IP. Nareszcie zrozumieli, że to ważny warunek bezpieczeństwa graczy przed atakami.