“Kiedyś to były gry”. Jeśli należycie do grona graczy, którzy nie przepadają za nowymi tytułami, to Nvidia przygotowała dla Was coś interesującego. Odświeżony Quake II wykorzystujący RTX (ray tracing w czasie rzeczywistym) pojawi się na rynku już 6 czerwca.

Współczesne gry rządzą się zupełnie innymi prawami niż klasyki z lat ’90. Widać to szczególnie po rynku FPS-ów. Kiedyś gracze liczyli na klasyczną “jatkę” jaką oferowały gry z serii Quake oraz Unreal Tournament. Dzisiaj wszystkie tytuły stawiają bardziej na drużynowe starcia, które przy wysokim poziomie rozgrywki wymagają również podejścia strategicznego. Dlatego, jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się grało w Quake II albo nigdy nie mieliście okazji zapoznać się z tym tytułem, to teraz jest na to dobra okazja. Po zwiastunie muszę przyznać, że Quake II RTX w wykonaniu Nvidii wygląda fenomenalnie. Oczywiście, żeby móc cieszyć oko takimi efektami graficznymi, będziecie musieli zaopatrzyć się w kartę obsługującą raytracing RTX.

Quake II RTX będzie dostępny za darmo na Windowsa i Linuxa

Czy 22-letnia gra może nas czymś zaskoczyć? Cóż, Nvidia uważa, że tak. Quake II RTX nie tylko wygląda ładnie, ale jest dużo jaśniejszy. Przy czym nie jest to sztuczne pojaśnienie. Technika RTX uwzględnia również odbicia światła słonecznego padającego przez różne szczeliny i dziury w sufitach. Te z kolei odbijają się od luster i innych obiektów, co rozjaśnia pomieszczenia.

“Dzięki zastosowaniu nowej generacji technik graficznych wykorzystujących ray tracing i użyciu API Vulkan, możemy podzielić się tą klasyczną grą komputerową z nową generacją graczy, którzy mogą ją pobrać i zagrać za darmo”. – powiedział Matt Wuebbling, szef działu marketingu GeForce w firmie NVIDIA.

Minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 7 64-bit lub Ubuntu 16.04 LTS 64-bit
  • Procesor: Intel Core i3-3220 lub równoważny AMD
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2060 lub wydajniejsza
  • Dysk: 2 GB miejsca

Darmowa wersja Quake II RTX oferuje trzy pierwsze poziomy kampanii dla pojedynczego gracza oraz tryb deathmatch i kooperacji w trybie multiplayer. Przy czym osoby, które posiadają pełną wersję Quake II, będą mogły zainstalować patcha aktualizującego ją do wersji RTX z usprawnieniami graficznymi dostępnymi w całej grze.

Źródło: Nvidia

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.