Producenci konsol co jakiś czas wypuszczają na rynek odświeżone wersje swoich produktów. Nintendo zaprezentowało właśnie nowego Switcha. Niestety nie będzie to wyczekiwany Switch Pro, a zwykły Switch zapewniający dłuższy czas pracy na baterii.

Nieco ponad tydzień temu Japończycy zaprezentowali światu swoją nową konsolę przenośną, tj. Nintendo Switch Lite. Jest to produkt zaprojektowany z myślą o graniu poza domem. Dlatego też Switch Lite został pozbawiony obsługi wyświetlania obrazu na telewizorze oraz Joy-Con’ów z akcelerometrem i żyroskopowym czujnikiem ruchu. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tańszy i z reguły gorszy Switch Lite oferuje trochę dłuższy czas pracy niż flagowy Switch. Co prawda różnica wynosi zaledwie pół godziny, jednak jest ona dość zauważalna. Nic dziwnego, że niedługo po tym Nintendo zapowiedziało Switcha, który zużywa dużo mniej energii niż jego pierwotna wersja.

Odświeżony Nintendo Switch oferuje do 9 godzin gry na baterii

Oczywiście czas pracy na baterii zależy w dużej mierze od tytułu, w który gracie oraz od ustawionej jasności ekranu. Jednak Nintendo przygotowało swój benchmark, który pozwala na porównanie poszczególnych konsol.

Model konsoliCzas gry w The Legend of Zelda
Breath of the Wild
Minimalny czas gryMaksymalny czas gry
Switch Lite4 godziny3 godziny7 godzin
“stary” Switch
HAC-001
3 godziny2 godz. 30 min.6 godz. 30 min.
“nowy” Switch
HAC-001(-01)
5 godz. 30 min.4 godz. 30 min.9 godzin

Nowy Nintendo Switch ma dokładnie taką samą baterię jak konsola wypuszczona w 2017 roku. Jednak nowy model oferuje dużo dłuższy czas pracy ze względu na zastosowanie bardziej energooszczędnych komponentów. Najprawdopodobniej chodzi o nową generację procesora Nvidia Tegra. Ten sam model układu powinien być stosowany również w Switchu Lite.

Nowy Switch (ten z wydajniejszą baterią) powinien pojawić się w sklepach jeszcze w tym roku. Jego numery seryjne będą zaczynać się od XKW. Będzie kosztować dokładnie tyle samo co obecny model.

Niestety dalej nie wiemy, kiedy Nintendo wypuści Switcha Pro. Szczerze mówiąc, to zaczynam zastanawiać się nad tym, czy w ogóle to nastąpi. Poprzednie plotki mówiły o tym, że Japończycy wypuszczą na rynek dwie nowe wersje swojej konsoli jeszcze w tym roku. Tak się też stało. Najpierw pojawił się Switch Lite, a później “zwykły” Switch z nowymi komponentami.

Źródło: Nintendo

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.