Nie od dziś wiadomo, że szybka transmisja oferowana przez sieci 5G znajdzie zastosowania w sporcie, a dokładniej w jego oglądaniu. Z tego właśnie powodu na stadionie Legii Warszawa powstaną specjalne strefy 5G. Za aspekt techniczny inwestycji odpowiadają Play i Ericsson.

Play pochwalił się ostatnio podpisaniem listu intencyjnego z firmą Ericsson oraz klubem piłkarskim Legia Warszawa. Dotyczy on budowy sieci 5G na Stadionie Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy obiekt sportowy w Polsce wyposażony w tę nową technologię. Dzięki temu właściciele klubu będą mogli dostarczyć kibicom nowe usługi okołomeczowe.

“Cieszymy się, że dzięki współpracy z PLAY i Ericsson oraz wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, będziemy mogli znacząco polepszyć jakość dostępu do internetu i usług komunikacyjnych podczas meczów na naszym stadionie. To element transformacji cyfrowej, która umożliwi rozwój naszych usług okołomeczowych. Dzięki tym zmianom niedługo będziemy w stanie w trakcie meczu dostarczyć naszym kibicom unikalny kontent i wdrożyć najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu obsługi” – powiedział prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski.

Z sieci 5G na stadionie Legii będą mogli również korzystać osoby niebędące klientami Play. W tym przypadku urządzenia mobilne będą łączyć się za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Play z dużym wyprzedzeniem zabiera się za 5G na stadionie Legii

Aktualnie nie wiadomo kiedy dokładnie wystartują pierwsze komercyjne sieci 5G w Polsce. Najprawdopodobniej będzie to w drugiej połowie 2020 roku lub później. Jednak tak wczesne podpisanie listu intencyjnego jest dobrym pomysłem. Daje to czas na dokładne przemyślenie aspektów technicznych całego przedsięwzięcia. Jednocześnie Play buduje w ten sposób wizerunek nowoczesnego i otwartego na różne rozwiązania operatora.

“To dla nas ważne, że wraz z naszym partnerem technologicznym firmą Ericsson będziemy w stanie zapewnić dostęp do korzyści wynikających z technologii 5G wszystkim uczestnikom biorącym udział w wydarzeniach na stadionie Legii w Warszawie. W kolejnej lokalizacji udowadniamy, że mamy najlepszą sieć w Polsce, odpowiadającą na potrzeby nawet tych najbardziej wymagających klientów” – powiedział Jean-Marc Harion, prezes zarządu PLAY.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Play od samego początku dywersyfikuje potencjalnych dostawców stacji bazowych 5G. W Toruniu operator prowadzi testy wspólnie z Huawei. Natomiast w Warszawie planowana jest inwestycja z użyciem sprzętu Ericssona.

“To ogromna satysfakcja, że możemy współpracować z PLAY i klubem Legia Warszawa we wdrożeniu technologii związanej z modernizacją komunikacji na stadionie. Ericsson to lider wprowadzenia technologii 5G na całym świecie, a teraz to nowoczesne rozwiązanie udostępnimy znanym z gorącego dopingu kibicom Legii” – Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.