Seria niedawnych plotek znalazła potwierdzenie w rzeczywistości. Nintendo zaprezentowało oficjalnie konsolę Switch Lite, która jest tak naprawdę wyczekiwanym od pewnego czasu Switchem Mini. Niestety Japończycy musieli pójść na kilka ustępstw. Jednym z nich jest brak Joy-Con’ów, które są wymagane przez niektóre gry.

Nintendo rozumie, że jedną z największych zalet Switcha jest obsługa trybu mobilnego. Dlatego Japończycy postanowili wypuścić na rynek mniejszą i tańszą wersję konsoli, która jest w 100% przenośna. Społeczność nazwała ją Switchem Mini. Przy czym oficjalna nazwa, to Switch Lite. Konsola charakteryzuje się mniejszymi gabarytami oraz brakiem obsługi telewizora. Oznacza to, że gracze, którzy zdecydują się na zakup tańszego Switcha, będą musieli zadowolić się ekranem o przekątnej 5,5 cala zamiast 6,2 cala. W praktyce nie powinien być to duży kłopot. Niestety większym problemem jest brak Joy-Con’ów wyposażonych w akcelerometr i żyroskopowy czujnik ruchu. Zamiast tego gracze otrzymują wbudowane kontrolery, które dodatkowo nie wspierają wibracji HD Rumble.

Nintendo Switch Lite nie jest dla każdego

W Stanach Zjednoczonych nowy Switch Lite jest o 33% tańszy od dużej wersji konsoli. Jeśli w Polsce będzie obowiązywać podobny przelicznik, to nową konsolę Nintendo powinniśmy być w stanie kupić za około 950 zł. Zatem osobom, którym nie zależy na graniu na dużym ekranie, zapewne skuszą się na konsolę tańszą o około 450 zł. Przy czym potencjalni nabywcy muszą zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół. Switch Lite obsługuje wyłącznie gry, które działają w tzw. trybie handled. To, czy dana gra go obsługuje, można poznać po widocznym poniżej oznaczeniu na pudełku.

Nintendo Switch Lite

Z kolei, jeśli chcielibyście na Switchu Lite zagrać w tytuł wymagający Joy-Con’ów (np. 1-2 Switch), to musielibyście je kupić osobno. Jest to wydatek rzędu 275 zł, do czego trzeba jeszcze doliczyć ładowarkę za około 100 zł. Jak policzymy wszystkie koszty, to wyjdzie nam, że zakup Switcha Lite z dodatkowymi Joy-Con’ami nie jest już tak opłacalny.

Nintendo Switch Lite Joy-Con

Nintendo reklamuje również nową konsolę jako idealne uzupełnienie standardowego Switcha z 2017 roku, który jest teraz określany mianem flagowego wariantu.

Oficjalna data premiery oraz sugerowana cena konsoli Nintendo Switch Lite w Polsce nie są jeszcze znane.

Źródło: Nintendo

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.