Poszczególni operatorzy mają różne strategie we wdrażaniu technologi 5G w swoich sieciach. Ciekawe podejście do tego tematu ma amerykański oddział T-Mobile, który promuje wizję ogólnonarodowej sieci 5G działającej w paśmie 600 MHz. Operator przeprowadził właśnie wspólnie z Qualcommem i Ericssonem pierwsze udane testy tego rozwiązania.

Sieci 5G będą działać docelowo na wszystkich częstotliwościach, które zostały wygospodarowane dla sieci mobilnych. Oznacza to, że nowa technologia skorzysta z możliwości zarówno szybkiego pasma milimetrowego (tj. 26 i 28 GHz), obecnych pasm pojemnościowych (tj. 2600 MHz i 3,4 – 3,8 GHz) oraz nowych częstotliwości zasięgowych (600 MHz w USA i 700 MHz w Europie). Oczywiście 5G przejmie również pasma używane przez systemy 4G LTE, 3G i 2G. Jednak proces refarmingu tych częstotliwości nie będzie łatwy, ponieważ operatorzy będą musieli świadczyć swoje usługi również tym klientom, którzy nie posiadają terminali 5G. Dlatego cały rynek telekomunikacyjny skupia się obecnie na rozwiązaniach korzystających z nowych częstotliwości.

T-Mobile bardzo mocno promuje sieć 5G na 600 MHz

5G pracujące na wysokich częstotliwościach jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ sieć ta oferuje bardzo szybki przesył danych. Niestety tzw. pasma zasięgowe są dużo wolniejsze. Jednak budowa sieci 5G na 600 MHz (czy też 700 MHz, jak to będzie miało miejsce w Europie) ma jak najbardziej sens. Oczywiście sieci te będą tylko nieznacznie szybsze od LTE. W zamian będą one oferować dużo mniejsze opóźnienia. Dodatkowo regulatorzy planują przyznać operatorom w tych pasmach dużo szersze kanały, niż miało to miejsce w przypadku pasma 800 MHz.

Wróćmy jednak do tematu testów wykonanych przez amerykańskiego operatora. T-Mobile na licencje w paśmie 600 MHz aż 8 miliardów dolarów. Aktualnie operator wykorzystuje je na potrzeby sieci 4G reklamowanej hasłem ‘Extended Range LTE’. Do skorzystania z jej możliwości potrzebny jest smartfon obsługujący pasmo B71. Z kolei testy 5G zostały wykonane z użyciem urządzenia wyposażonego w chipset Qualcomm Snapdragon X55. Jest to modem 5G drugiej generacji, który obsługuje również starsze technologie. Układ ten znajdzie się najprawdopodobniej już w przyszłorocznych flagowcach. Testową stację bazową 5G dostarczyła szwedzka firma Ericsson. Niestety operator nie pochwalił się osiągniętymi prędkościami pobierania danych.

Źródło: T-Mobile, Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.