Mieszkańcy małych miejscowości nie mają co liczyć na szybkie znalezienie się w zasięgu sieci 5G. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale również całego świata. Dlatego operatorzy z różnych krajów szukają nowych rozwiązań na wdrożenie technologii 5G na terenach wiejskich. W Japonii dwaj najwięksi operatorzy (tj. SoftBank i KDDI) ogłosili właśnie w tej kwestii współpracę.

Nic nie napędza rynku telekomunikacyjnego tak, jak konkurencja pomiędzy operatorami. Co prawda niektórzy w dalszym ciągu patrzą na oferty telekomów przez pryzmat ceny. Jednak jest już na świecie dość liczna grupa klientów, którzy doceniają jakość świadczonych usług. Dlatego właśnie operatorzy cały czas inwestują w ciągłą rozbudowę i modernizację swoich sieci. Dzisiaj oznacza to również przygotowanie się na poniesienie kosztów związanych z wdrożeniem technologii 5G. Wdrożenie nowej generacji sieci telefonii komórkowej nie jest tanie, ale na pewno jest opłacalne. Przy czym o szybkim wzroście inwestycji możemy mówić jedynie w przypadku stacji bazowych postawionych w dużych miastach. Niestety sytuacja na terenach wiejskich, gdzie gęstość zaludnienia jest zbyt niska, budowanie sieci 5G nie jest zbyt opłacalnym przedsięwzięciem. Dlatego też operatorzy szukają różnych sposób na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest współpraca.

Wspólna budowa sieci 5G na terenach wiejskich to dobra strategia

SoftBank i KDDI na co dzień ze sobą konkurują. Jednak żadnemu operatorowi nie opłaca się budowa oddzielnych stacji bazowych korzystających z pasm 3,7 GHz oraz 28 GHz na terenach wiejskich. W takich przypadkach korzystaniejsze jest postawienie jednego masztu, który może obsługiwać klientów kilku operatorów. Ze względu na to, że na mało zaludnionych obszarach nie ma potrzeby obsługi dużej liczby użytkowników, operatorzy mogą bez większych problemów współdzielić dostępne zasoby (np. przepustowość doprowadzonej radiolinii). Japończycy nie podali do opinii publicznej informacji dotyczącej techniki współdzielenia stacji bazowej. Może ona odbywać się zarówno w modelu MOCN, jak i MORAN.

W Polsce tego typu współpraca odbywa się głównie pomiędzy Orange i T-Mobile. Polega ona na budowie wielo-operatorowych stacji bazowych, które są zarządzane przez spółkę NetWorkS. Przy czym nie wiadomo czy analogiczna umowa zostanie podpisana również w przypadku sieci 5G. Jak na razie jedynie firma Exatel deklarowała chęć budowy ogólnopolskiej sieci 5G w paśmie 700 MHz, która byłaby współdzielona pomiędzy wszystkich czterech operatorów. Przy czym nie wiadomo czy polskie telekomy byłyby w stanie porozumieć się w sprawie tak ścisłej współpracy.

Źródło: RCR Wireless, Softbank

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.