Już niedługo wszystko będzie w chmurze. Nasze zdjęcia oraz filmiki nagrywane smartfonami już tam są. To samo tyczy się poczty elektronicznej, kalendarza, dokumentów, kontaktów itd. Z kolekcji muzyki oraz biblioteczki filmowej zrezygnowaliśmy na rzecz serwisów streamingowych. Teraz kolej na gry. GeForce Now to usługa, która będzie strumieniowała rozgrywkę uruchomioną w najwyższych detalach na zdalnej maszynie, podczas gdy my korzystamy z przeciętnego komputera, na którym normalnie tnie się każda nowa gra.

Streaming gier komputerowych nie jest nowym pomysłem. Jednak jest go bardzo ciężko zrealizować w praktyce. Największym problemem jest tutaj spełnienie wymogów dotyczących opóźnień. Nie dość, że w czasie rzeczywistym musi być przesłany obraz w wysokiej rozdzielczości, to jeszcze gra musi natychmiastowo reagować na poczynania gracza. Nie ma tutaj mowy o żadnym buforowaniu, a opóźnienia muszą być minimalne. Dlatego właśnie Nvidia od dłuższego czasu dopracowuje usługę GeForce Now, która już była testowana przez posiadaczy MacBook’ów oraz iMac’ów. Dla nich usługa ta jest jeszcze bardziej atrakcyjna, ponieważ na macOS-ie nie można uruchomić wielu gier. Posiadacze komputerów PC mają zyskać na braku potrzeby zakupu drogiej karty graficznej (usługa oferuje wydajność GeForce GTX 1080) oraz instalacji i przechowywania na dysku twardym gier.

Niedawno ruszyły beta testy GeForce Now dla komputerów PC.

Żeby wziąć udział w testach, należy uzupełnić formularz dostępny na stronie Nvidii. Usługa ma bardzo niewielkie wymagania techniczne. Wystarczy komputer z procesorem Intel i3 3,1 GHz lub szybszy, 4 GB pamięci RAM oraz karta graficzna obsługująca DirectX 9 (NVIDIA GeForce 600, AMD Radeon HD 3000, Intel HD Graphics 2000 lub nowsze). Do tego potrzebne jest łącze internetowe o przepustowości 25 Mbit/s (zalecane jest 50 Mbit/s). Przy czym GeForce Now może mieć problemy z działaniem, jeżeli korzystacie z sieci Wi-Fi pracującej na 2,4 GHz. GeForce Now pozwala na uruchamianie gier, które wcześniej kupiliście na jednej ze współpracujących platform (Steam, Battle.net oraz niedawno dodany Uplay). Nvidia cały czas dodaje nowe tytuły, które nie wymagają żadnej instalacji na Waszym komputerze. Wszystko to jest przechowywane na maszynach wirtualnych, z których korzysta się podczas rozgrywki. Gry są strumieniowane z rozdzielczością 1080p przy maksymalnie 120 kl./s. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować korzystanie z nowej usługi. W ramach testów można grać przez 4 godziny w ramach pojedynczej sesji. Później możecie wrócić do tej samej gry, ale trzeba go ponownie uruchomić.

Źródło: Nvidia

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.