Nadszedł czas kolejnego rocznego podsumowania rankingów SpeedTest.pl i wyróżnienia najlepszych dostawców Internetu w roku 2017. W minionym roku nasi użytkownicy zmierzyli prędkość swoich łączy ponad 30 milionów razy, co czyni SpeedTest.pl największą platformą pomiarową w Polsce.

W rankingu ogólnym wzięliśmy pod uwagę wyniki testów przeprowadzonych na stronie SpeedTest.pl. W klasyfikacji Internetu mobilnego i LTE wykorzystaliśmy wyniki uzyskane za pomocą naszych mobilnych aplikacji dedykowanych na smartfony i tablety:

SpeedTestappstore

Operator, by dostać się do rankingu rocznego, musiał znaleźć się w zestawieniach miesięcznych SpeedTest.pl przynajmniej sześć razy. Ranking przygotowaliśmy w oparciu o najważniejszy parametr dla większości użytkowników, jakim jest prędkość pobierania danych z Internetu (ang. download).

Zwycięzcą w kategorii ogólnej zostaje INEA.

Speed Test ogólny ranking roczny 2017

Pierwsze miejsce w kategorii ogólnej zajmuje INEA. Klienci tego operatora wykonali w ciągu roku ponad 354 tysiące testów osiągając średni wynik 67,94 Mbit/s. Oficjalny komentarz zwycięzcy rankingu zamieszczamy poniżej:

“Pierwsze miejsce w rankingu głównym Speedtest.pl jest efektem konsekwentnych działań prowadzonych przez INEA od wielu lat.

INEA dysponuje najnowocześniejszą infrastrukturą w kraju. Na blisko 500 tys. HP, prawie połowa to FTTH. Obecnie z usług internetowych INEA korzysta blisko 185 tysięcy Klientów, z czego aż 40% używa światłowodu. Liczba ta dynamicznie rośnie – jeszcze w styczniu 2017 roku było to ok. 30% Klientów.

INEA nieustannie pracuje nad ulepszeniem parametrów oferowanych usług. Już od blisko 2 lat oferuje pakiety szybkiego internetu o przepustowości 1 Gb/s. Jeszcze wcześniej w ofercie operatora znajdowały się pakiety – 250 Mb/s i 500 Mb/s.

W sierpniu 2017 roku wdrożona została też strategia, zgodnie z którą INEA skupiła swoje działania przede wszystkim na usłudze internetu. Jej elementem jest hasło: „Dobrzy ludzie od internetu”, które stało się głównym motywem kampanii komunikacyjnej. W ramach nowej strategii wprowadzone zostały liczne działania i udogodnienia, których celem było zwiększenie satysfakcji Klientów korzystających z usług INEA. Przykładem tego były np. dwie akcje zwiększenia prędkości internetu przeprowadzone pod koniec wakacji oraz tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Akcja sierpniowa objęła blisko 95 % Klientów, a Świąteczna 35 tys. korzystających z usług w technologii światłowodowej. Obie stanowiły podziękowanie dla stałych Klientów INEA za korzystanie z usług operatora. Co ważne, nie wiązały się koniecznością podpisywania jakichkolwiek umów, czy ponoszenia dodatkowych opłat”. – INEA

Drugie miejsce otrzymuje TOYA z wynikiem 64.44 Mbit/s.  Podium zamyka UPC z wynikiem 58,03 Mbit/s.

Najlepszymi okazali się ci dostawcy, którzy zdecydowali się na modernizację swoich sieci i zaczęli oferować Internet światłowodowy. Pozytywne jest to, że prędkości na przestrzeni roku systematycznie wzrastały. Pomiędzy styczniem a listopadem każdy z wyróżnionych operatorów przyspieszył z około 50 Mbit/s do ponad 65 – 70 Mbit/s. Natomiast w grudniu INEA oraz TOYA odnotowały znaczny wzrost prędkości, który wynika z prowadzonych przez obu operatorów akcji techniczno-promocyjnych.

Pozostałe miejsca rankingu w kategorii ogólnej prezentujemy w poniższej tabeli:

MiejsceDostawcaPrędkość pobieraniaLiczba testów
4Vectra44,18 Mbit/s712 356
5Multimedia31,41 Mbit/ss494 102
6Orange22.47 Mbit/s3 445 442
7T-Mobile16.57 Mbit/s1 383 223
8Netia16.39 Mbit/s692 738
9TK Telekom15,33 Mbit/s180 416
10Play12,14 Mbit/s1 534 605
11Plus10,14 Mbit/s2 608 960

Najwięcej testów wykonali klienci sieci Orange. Zmierzyli oni prędkość swoich łączy blisko 3,5 miliona razy. Uwzględniono tutaj wyniki pomiarów przeprowadzonych tylko na stronie SpeedTest.pl, przy czym uwzględniają one zarówno testy wykonane na łączach stacjonarnych, jak i mobilnych. W Polsce dużą popularnością cieszą się oferty domowego Internetu LTE.

Najszybszy Internet mobilny w 2017 roku dostarczył T-Mobile.

Speed Test ranking roczny 2017 3G/LTE

Werdykt podjęty został na podstawie pomiarów prędkości Internetu mobilnego w telefonach będących w zasięgu sieci 3G lub 4G a testy, jak wspomniano wcześniej, przeprowadzone były za pomocą naszych aplikacji mobilnych, które można pobrać pod adresami:

Aplikacja Speed Test dla Android
Aplikacja Speed Test dla iPhone/iPad (iOS)

Z naszych comiesięcznych zestawień wynika, że przełom nastąpił w połowie roku, kiedy to T-Mobile awansował na pierwsze miejsce w rankingu za czerwiec 2017 i utrzymał tę pozycję na resztę roku. Średnia prędkość dla T-Mobile w 2017 roku to 18,28 Mbit/s. Drugie miejsce należy do Orange z nieznacznie gorszym wynikiem 17,37 Mbit/s. Na najniższym stopniu podium znajduje się Plus, którego klienci pobierali dane za pomocą swoich smartfonów ze średnią prędkością 14,43 Mbit/s. Na czwartej pozycji znalazł się Play z wynikiem 13,12 Mbit/s (717 183 testów).

W roku 2016 każdy z operatorów mobilnych mógł pochwalić się widoczną poprawą średnich prędkości pobierania danych. Wyniki uzyskane za rok 2017 roku nie są gorsze, jednak nie widać w nich wyraźnego wzrostu:

Speed Test wyniki 3G/LTE rok 2017

Tak samo, jak poprzednio, również w 2017 roku walka o 1 miejsce toczyła się pomiędzy Orange i T-Mobile. Obaj operatorzy ze sobą współpracują oraz współdzielą dużo stacji bazowych, zatem od strony radiowej dostarczają usługi na zbliżonym poziomie. Jednak każdy z nich posiada coraz więcej stacji bazowych niedzielonych z drugim operatorem.

W kategorii Internetu LTE pierwsze miejsce zajmuje T-Mobile.

Speed Test ranking roczny 2017 LTE

W tym roku różnica średnich prędkości w sieciach T-Mobile oraz Orange wyniosła 1,5 Mbit/s (rok wcześniej było to zaledwie 150 kbit/s). Poza podium znalazła się sieć Play z wynikiem 16,94 Mbit/s (520 143 testów).

Warto również zauważyć, że Internet 4G LTE u każdego z operatorów w Polsce jest szybszy od łączy stacjonarnych działających w oparciu o linie DSL:

Speed Test wyniki LTE rok 2017

Rok 2018 zapowiada się dla Internetu w Polsce obiecująco

    • Operatorzy mobilni testują i wprowadzają nowe usprawnienia związane z LTE-Advanced. Mamy już w naszym kraju dużą liczbę stacji bazowych obsługujących modulację 256 QAM. Teraz czekamy na 4×4 MIMO,
    • Coraz więcej operatorów inwestuje w sieci światłowodowe oparte o technologie GPON,
    • Realizowany jest rządowy program dofinansowania budowy dostępów do szerokopasmowego Internetu w ramach środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który pozwoli na dostarczenie szybkich łączy na obszary o słabych wskaźnikach prędkości pobierania/wysyłania danych.

W rankingach ogólnopolskich wyróżniliśmy dostawców, których klienci wykonali najwięcej pomiarów prędkości na naszej stronie internetowej. Wybierając firmę, która dostarcza łącza internetowe, warto również sprawdzić rankingi szczegółowe dla poszczególnych miejscowości.

Zobacz również nasz najnowszy ranking smartfonów z najszybszym Internetem LTE.

Zasady i warunki wykorzystania wyników powyższego rankingu określa każdorazowo SpeedTest.pl. Wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody SpeedTest.pl jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.