Coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu poleasingowego. Są to urządzenia przeważnie wysokiej klasy, które były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Często tego typu sprzęt nosi pewne ślady zużycia, niektóre podzespoły nie działają, a na matrycach występują niedoskonałości – nie jest to jednak regułą. Można kupić urządzenie poleasingowe w doskonałym stanie – trzeba jednak zwrócić uwagę na parę kwestii.

Jak wybrać sklep ze sprzętem poleasingowym?

Kupowanie sprzętu poleasingowego powinniśmy zacząć od znalezienia odpowiedniego sklepu. Na rynku funkcjonuje wiele różnych podmiotów, które zajmują się taką działalnością, prowadzą one sprzedaż też na serwisach aukcyjnych. Dobry sklep ze sprzętem poleasingowym musi charakteryzować się kilkoma niezwykle ważnymi cechami:

  • Formularze kontaktowe, szybkie odpowiadanie na pytania, profesjonalną obsługę klienta. W skład tego podpunktu wchodzi także udostępnianie na życzenie zdjęć konkretnego modelu – większość sklepów oferuje taką możliwość.
  • Wysokie opinie klientów – warto sprawdzić je w nawet najprostszy sposób – za pomocą opinii w wyszukiwarce internetowej Google albo opinii o wystawiającym w zakładkach na serwisach aukcyjnych.
  • Szeroki asortyment. Istnieją oczywiście sklepy poleasingowe, które prowadzone są przez pasjonatów, którzy naprawiają, usprawniają i czyszczą sprzęt poleasingowy i mogą jednocześnie oferować bardzo wysoką jakość produktu. W dużych sklepach tego typu mamy do czynienia jednak z większą linią produkcyjną, większą liczbą specjalistów i z większym wyborem. Warto mieć to na uwadze.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt poleasingowy?

Głównym źródłem informacji na temat produktu będzie nasz research na jego temat w internecie. Możemy sprawdzić opinie o danym urządzeniu poleasingowym, warto jednak szukać jej też na innych stronach niż strona sklepu. Warto zwrócić uwagę na opinie pisane po długim wykorzystaniu – czy urządzenie po „x” latach dalej sprawuje się tak samo dobrze. Pamiętajmy, że kupujemy sprzęt, który ma swój „przebieg” i liczymy, że w naszych rękach przepracuje kolejne lata.

Drugim, również niezwykle ważnym źródłem informacji są opisy. To w nich dowiemy się, czy czegoś brakuje, czy monitor (jeśli taki kupujemy) posiada podstawkę, czy matryca laptopa jest sprawna w 100%, czy telewizor posiada bad-pixele i tak dalej. Sprzęty klasy A nie powinny mieć żadnych tego typu śladów, jedynie nieznaczne zarysowania, które powstają w codziennym użyciu. W klasie A- spotkamy się z urządzeniami, które mają lekkie uszkodzenia, mogą być niekompletne i posiadać nieznaczne, niewpływające na prace defekty. W przypadku klasy B sprzęty często wymagają naprawy, ewentualnie korzystanie z nich może być utrudnione.

Trzecim najważniejszym źródłem informacji są zdjęcia. To na nich zobaczymy dokładne defekty, zorientujemy się, czy sprzęt faktycznie jest w tak dobrym stanie, jak zapewnia producent.

Kupowanie laptopa poleasignowego – na co zwrócić uwagę?

W ofercie sklepów znajdują się urządzenia, które zazwyczaj kilka lat temu stanowiły szczyt osiągnięć technicznych. Warto jednak doczytać o dokładnych parametrach. Pamiętajmy o ogromnych różnicach na przykład w generacjach procesorów, jeśli chodzi o wybór komputera. Wiele osób łapie się na marketingowe slogany – „procesor intel i7 wysoka wydajność”. Dopiero po zakupie i doczytaniu tematu okazuje się, że jest to na przykład Intel Core i7 2640M, który jest znacznie, znacznie słabszy od montowanego w 2018 Intel Core i7-9700K. W przypadku sprzętu poleasingowego nie możemy liczyć na najnowsze rozwiązania, ale jak już decydujemy się na stary procesor, to upewnijmy się, że spełni on nasze oczekiwania. Szczególnie że starsze procesory Intela na przykład z generacji 5, nie odbiegają sprawnością od współczesnych już aż tak znacząco, jak te z jeszcze wcześniejszych generacji.

W przypadku wyboru komputera z procesorem marki AMD może mieć znaczenie częstotliwość taktowania pamięci. Warto zwrócić uwagę na RAM DDR3 z wysokim taktowaniem i DDR4 z minimalnym bądź wyższym.

Kupowanie monitora lub TV poleasingowego – na co zwrócić uwagę?

Kupując monitor lub TV poleasingowy musimy skupić się głównie na stanie ekranu. Warto przyjść do salonu (jeśli sklep taki posiada) i samemu ocenić wygląd matrycy. Czasami ciężko jest ocenić jej stan po samych zdjęciach. Monitory i TV często sprzedawane są bez okablowania i podstawek, warto dokładnie czytać opis. To nie tak, że sklep stara się nas oszukać, czasami po prostu nie dysponują takimi akcesoriami na sprzedaż.

Wierzymy, że ten krótki poradnik do zakupu sprzętu poleasignowego pozwoli państwu na tani, dobry zakup. Sprzęty poleasingowe to nie zawsze jest loteria i naprawdę można za niewielkie pieniądze kupić urządzenie, które służy na lata