Wygląda na to, że nie tylko Play szykował się do uruchomienia w Polsce sieci 5G w paśmie 2100 MHz. Podobny plan miał również T-Mobile, który do tej pory o tym głośno nie mówił. Teraz wiemy, że do końca czerwca operator ten chce mieć 1600 stacji bazowych obsługujących 5G w paśmie 2100 MHz.

Poszczególni operatorzy mają różne podejście do dzielenia się z opinią publiczną planami dotyczącymi swoich inwestycji. Dotyczy to również wdrażania 5G. Jeszcze do niedawna każdy z polskich operatorów deklarował przystąpienie do aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Jednak dzisiaj nikt nie wie, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł je rozdysponować. Aktualny projekt Tarczy Antykryzysowej 3.0 przewiduje anulowanie obecnie zawieszonej aukcji i odwołanie Prezesa UKE. Dlatego też większość osób uważa, że polscy operatorzy nie będą mogli uruchomić w tym roku sieci 5G w paśmie 3,6 GHz. Dlatego też, podobnie jak w Holandii, najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia w Polsce z rozpoczęciem świadczenia komercyjnych usług 5G w pasmach używanych obecnie przez sieci LTE.

T-Mobile inwestuje w 5G na 2100 MHz

W najnowszej informacji prasowej T-Mobile podzielił się szczegółami dotyczącymi projektu modernizacji swojej sieci. Operator rozpoczął prace od zmodernizowania wszystkich stacji bazowych w aglomeracji warszawskiej. Sprowadzała się ona do wprowadzenie agregacji na 3 lub 4 pasmach oraz instalacji anten MIMO 4×4. Oprócz tego T-Mobile rozpoczęło przygotowanie swojej sieci na uruchomienie 5G w paśmie 2100 MHz.

Ważnym elementem projektu było również przygotowanie sieci do obsługi technologii 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz, które już teraz są w posiadaniu T-Mobile. Już w lutym T-Mobile dysponował 800 takimi stacjami, a w maju ta liczba wzrosła do 1460. Zgodnie z przyjętym projektem T-Mobile planuje przygotować do końca pierwszego półrocza 2020 roku 1600 stacji obsługujących sieć 5G na posiadanych częstotliwościach.

Uruchomienie 5G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz możliwe jest dzięki technologii dynamicznego współdzielenia pasma DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Rozwiązanie to oferują już wszyscy trzej najwięksi producenci stacji bazowych (tj. Ericsson, Huawei oraz Nokia). Z kolei w połowie roku mają pojawić się na rynku kolejne wspierające ją smartfony.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.