Wrzesień był kolejnym miesiącem wzrostu prędkości pobierania danych w polskich sieciach stacjonarnych i mobilnych. Największą zmianę (+13%) w stosunku do sierpnia zanotowały sieci mobilne. W tej kategorii nastąpiła również zmiana na miejscu lidera, którym we wrześniu został Orange.

Wrześniowy ranking SpeedTest.pl powstał na podstawie 3,3 miliona testów (2,5 mln pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a ponad 828 tys. w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

SpeedTest wrzesień 2020 ogólny

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych we wrześniu wynika, że średnia prędkość Internetu w Polsce dla łączy stacjonarnych wyniosła 79,26 Mb/s, co daje przyspieszenie o 5,5% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Najszybszy dostęp do Internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik powyżej 150 Mb/s). Drugie miejsce należy do ogólnopolskiego UPC (143,75 Mb/s), a trzecie z wynikiem bliskim 123 Mb/s do Łódzkiego operatora Toya. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem 114 Mb/s.

SpeedTest ogólny wykres

INEA najszybszym operatorem w rankingu światłowodowym (FTTH)

SpeedTest wrzesień 2020 światłowód

Wrześniowy ranking FTTH powstał na podstawie ponad 284 tys. testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Pomiary te stanowią 17,4% wyników spośród wszystkich przeprowadzonych w ten sam sposób testów łączy stacjonarnych na terenie Polski. Z pomiarów wykonanych we wrześniu wynika, że średnia prędkość łączy światłowodowych wyniosła 160,75 Mb/s, co stanowi wzrost o 3,1% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Ze względu na reprezentatywność w kontekście liczby testów, ranking światłowodowy uwzględnia operatorów, którzy znajdują się w rankingu Ogólnym dla całej Polski. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął wielkopolski operator INEA, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością na poziomie bliską 179 Mb/s. Kolejne miejsca należą do ogólnopolskich dostawców. Na drugim miejscu znajduje się Orange (~163 Mb/s). Trzecie miejsce z wynikiem ~157 Mb/s zajęła Netia.

Orange na pierwszym miejscu wśród dostawców Internetu mobilnego

SpeedTest wrzesień 2020 mobilny

Wrzesień był już piątym miesiącem z rzędu, w którym wzrost średnich prędkości pobierania wystąpił u wszystkich operatorów sieci mobilnych. Dane prezentowane w zestawieniu dostawców Internetu mobilnego uwzględniają również testy wykonane w zasięgu sieci 5G. Aktualnie mają one niewielki udział, nie przekraczający 0,5%.

Ranking mobilny przygotowany został na podstawie wyników testów sieciach 3G, 4G oraz 5G wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. We wrześniu średnia prędkość pobierania danych w polskich sieciach mobilnych wyniosła 30,17 Mb/s, co daje 13% wzrostu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Na pierwsze miejsce z wynikiem ~34,7 Mb/s awansowało z drugiej pozycji Orange. Drugie miejsce należy do T-Mobile (~34,2 Mb/s), a trzecie Play z wynikiem powyżej 27 Mb/s. Poza podium znalazł się Plus (~26,1 Mb/s).

SpeedTest mobilny wykres

Najszybszy Internet LTE dostarcza T-Mobile

SpeedTest wrzesień 2020 LTE

Zazwyczaj ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia uwzględniającego wszystkie technologie radiowe w sieciach mobilnych, ponieważ ponad 85% stanowią testy wykonane w zasięgu sieci 4G. Tym razem mamy do czynienia z różnicą nie tylko w prędkościach pobierania danych, ale również na pozycji lidera. We wrześniu prędkość ta w sieciach 4G LTE wyniosła 33,46 Mb/s, co oznacza przyspieszenie na poziomie 7,6% względem lipca. Najszybszy Internet LTE dostarcza T-Mobile (~38,5 Mb/s). Drugie miejsce w zestawieniu należy do Orange (~37,7 Mb/s), a trzecie do Play (~30,0 Mb/s). Poza podium znalazł się Plus z wynikiem ~29,2 Mb/s. 

SpeedTest LTE wykres
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.