VOD to usługa, która staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Tak zwane „oglądanie na żądanie” pozwala na zapoznanie się z nowościami filmowymi zaraz po ich kinowych premierach. Pierwsze usługi Video on Demand w Polsce pojawiły się jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku w formie wszechobecnych wypożyczalni kaset wideo. Jeszcze kilka lat temu niezwykle popularne stawały się wypożyczalnie płyt DVD i Blu-ray, a teraz usługi VOD całkowicie przeniosły się do internetu za pośrednictwem licznych portali streamingowych, które udostępniają nowości filmowe i serialowe za jednorazową lub cykliczną opłatę. Jakie serwisy VOD warto zatem wybrać?

Netflix

Chyba nie ma osoby, która kiedykolwiek nie słyszała o tym serwisie VOD. Netflix zadebiutował jeszcze w 1997 roku w Kalifornii jako wypożyczalnia płyt DVD, by po dziesięciu latach stać się serwisem strumieniującym wideo w sieci. Netflix dostępny jest w naszym kraju od 2016 roku. Na tym serwisie już za 34 złote miesięcznie obejrzymy nie tylko filmy i seriale od wydawców zewnętrznych, ale także autorskie produkcje, na przykład popularny w ostatnim czasie film Marcina Scorsese Irlandczyk. Fani animacji ucieszą się z obecności takich seriali jak Family Guy, BoJack Horseman czy Paradise PD.

Podstawowy pakiet Netflixa to koszt 34 złotych miesięcznie. Za 43 złote miesięcznie dostaniemy pakiet Standard, oferujący możliwość oglądania materiałów na dwóch urządzeniach jednocześnie, a 52 złote kosztuje pakiet Premium, uprawniający do jednoczesnego odtwarzania filmów i seriali na 4 urządzeniach (komputer, smartfon, tablet lub telewizor)

Player

Kolejnym ciekawym serwisem VOD jest Player. Znajdziemy tam bardzo dużo darmowych materiałów, głównie pierwotnie nadawanych na kanałach grupy TVN. Możemy tam oglądać takie hity, jak Kuchenne rewolucje, Żony Hollywood czy Królowe życia, które z całą pewnością usatysfakcjonują damską część widowni. Wśród seriali na Playerze znajdziemy serial Chyłka, stworzony na podstawie bestsellerowej serii książek Remigiusza Mroza. Wiele pakietów pozwala na oglądanie seriali i filmów produkowanych przez HBO czy Canal +. Ponadto za pomocą Playera możemy oglądać naprawdę sporo kanałów telewizyjnych na żywo. Możemy także wykupywać dostęp do pojedynczych filmów na 48 godzin, zazwyczaj w cenie do 20 złotych. Pakietów w Playerze jest tak dużo, że pozwoliliśmy sobie zaprezentować je w postaci grafiki poniżej, a szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie Player.pl

ipla

ipla to polski serwis VOD, należący do grupy Cyfrowy Polsat. Na stronie znajdziemy zatem sporo materiałów nadawanych na kanałach tej firmy. Obejrzeć możemy na przykład serial Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość czy produkcje paradokumentalne. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że na platformie ipla wypożyczymy najnowsze filmy, które niedawno miały swoją premierę w kinach. Ponadto wśród pakietów (kosztujących od 20 złotych, nawet do 50 złotych) znajdziemy możliwość wykupienia dostępu do ponad stu kanałów telewizyjnych. Na ipli znajdziemy również wiele filmów i seriali tworzonych przez HBO, a fani produkcji popularnego ostatnio Patryka Vegi będą mogli wypożyczyć je na 48 godzin. Ceny filmów zaczynają się już od 10 złotych. Wszystkie wyszczególnione pakiety znajdziemy tutaj.

HBO GO

Platforma, która również jest niezwykle popularna wśród internautów. Na HBO GO znajdziemy filmy i seriale produkowanie przez HBO i nie tylko. Będziemy mogli obejrzeć chociażby wszystkie sezony Gry o tron, Watahy czy pierwszy sezon Ślepnąć od świateł. Miesięczny koszt subskrypcji HBO GO to niespełna 25 złotych. Tutaj jednak warto wspomnieć, że platforma ta w ciągu najbliższych miesięcy ma przerodzić się w HBO MAX. Ma ona oferować o wiele więcej wysokobudżetowych produkcji. W momencie, gdy usługa wejdzie do naszego kraju, to cennik z całą pewnością się zmieni.