W podtoruńskiej gminie Obrowo został uruchomiony nowy nadajnik sieci Play. Mieszkańcy są zadowoleni z lepszej jakości usług. Jednak klienci Orange, Plusa i T-Mobile dalej mają problem z zasięgiem. Dlatego też tamtejszy wójt napisał do wszystkich trzech operatorów pismo z prośbą o rozważenie współpracy z Playem w postaci współdzielenia nowo powstałego masztu. Jeśli tego nie zrobią, to może dojść do masowego wypowiadania umów.

Mieszkańcy mniejszych miejscowości bardzo często mają problem z zasięgiem sieci komórkowych. Z kolei prężnie rozwijające się gminy są coraz częstszym kierunkiem migracji. Osoby, które mają dość miejskiego zgiełku, dość chętnie przeprowadzają się do miejscowości, gdzie mogą od niego odpocząć. Jednak doskwiera im słaby rozwój lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednym z problemów jest niedostatecznie dobry zasięg sieci komórkowych. Mieszkańcy gminy Obrowo do niedawna mieli dość spory problem. Oczywiście zależało im na poprawie zasięgu, ale nie chcieli, żeby nowa stacja bazowa powstała w okolicy ich domów. Problem sprowadzał się do tego, że nawet jak lokalne władze wydawały przychylne operatorom decyzje lokalizacyjne, to protesty mieszkańców blokowały inwestycje.

Budowa stacji bazowej w gminie Obrowo była możliwa dzięki pomocy tamtejszej parafii

Andrzej Wieczyński, wójt Obrowa, przez dość długi czas nie mógł pogodzić sprzecznych potrzeb mieszkańców. Z jednej strony zależało im na poprawie zasięgu sieci komórkowych. Jednak nie chcieli, żeby nowe nadajniki powstały blisko ich domów. Problem rozwiązał dopiero proboszcz Rafał Bogus, który udostępnił teren pod inwestycję celu publicznego. Z kolei operatorowi udało się zaplanować inwestycję w taki sposób, że w osiach głównych promieniowania wiązek anten sektorowych nie znajdują się miejsca dostępne dla ludności.

Właścicielem nowej stacji bazowej jest Play. Zaledwie tydzień po uruchomieniu nowego nadajnika do wójta doszły informacje, że klienci “fioletowej” sieci są zadowoleni z poprawy zasięgu i jakości świadczonych usług. Dodatkowo nowa lokalizacja została zaplanowana w taki sposób, że można na niej umieścić nadajniki innych operatorów. Współdzielenie masztów jest dość popularną praktyką. Dlatego też wójt wysłał do Orange, Plusa i T-Mobile pismo, w którym deklaruje pomoc na każdym etapie prac i rozmów z Playem. Tego typu rozbudowę nowo powstałego masztu zaaprobuje również proboszcz parafii. Jednocześnie ostrzega, że mieszkańcy już teraz myślą o grupowym wypowiadaniu umów, żeby móc korzystać z sieci, która zapewnia dużo lepszą jakość usług w ich miejscu zamieszkania.

Źródło: Oto Toruń, telko.in

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.