Gry komputerowe stereotypowo kojarzą się z męskością i testosteronem. Ostatnio jednak ten trend znacząco się zmienił. Kobiety oddają się elektronicznej rozrywce dokładnie tak często, jak mężczyźni, a także doczekały się ogromnej reprezentacji wśród postaci z gier. Dowiedz się, jakie są najlepsze gry z kobietą w roli głównej!

Męskość w grach, czyli dlaczego gry z kobietą w roli głównej zawsze były rzadkością

Przez pierwsze lata istnienia tej branży gry komputerowe były niemal w pełni opanowane przez mężczyzn. Dotyczyło to zarówno pracowników wszelkich firm produkujących kolejne tytuły, jak i dziennikarzy oraz graczy. Podobnie było w kwestii samych postaci. Niemal każdy bohater gier komputerowych przez pierwsze dekady rozwoju tego medium był napakowanym testosteronem samcem alfa. Kobiety natomiast funkcjonowały w grach najczęściej niemal w roli ozdoby lub jako bezbronne postaci, które trzeba uratować.

Na przestrzeni lat wszystko jednak drastycznie się zmieniło. Jedna z najbardziej „męskich” branż przestała doświadczać dominacji jednej płci; wiele kobiet zaczęło grać w gry, nie tylko w tytuły uznawane za „kobiece”. Według badań aktualnie trudno jest stwierdzić, czy więcej jest graczy płci męskiej, czy żeńskiej. Co więcej, mnóstwo kobiet zaczęło brać czynny udział w produkcji tytułów, które zawojowały branżę elektronicznej rozrywki.

Tym samym zaczęło również przybywać mnóstwo postaci płci żeńskiej w grach komputerowych. Nie są to już osoby znajdujące się w tle lub puste wydmuszki epatujące przesadną kobiecością. Teraz nikt się już nie dziwi, że kobiety są wojownicze, zaradne i stanowcze; umieją strzelać z broni i wychodzić z najróżniejszych kłopotów. Ten fakt niezwykle cieszy – to znacznie istotniejsza przemiana społeczna, niż można by przypuszczać. Przedstawiamy, jakie gry z kobietą w roli głównej są najbardziej warte uwagi.

Ellie (The Last of Us)

Warto zacząć z przytupem – dokładnie tak, jak w przypadku kultowej już produkcji The Last of Us. Długo się zastanawialiśmy, czy lepiej wybrać pierwowzór, czy wydane niedawno The Last of Us II, ale w końcu zdecydowaliśmy się na pierwszą odsłonę. W końcu to tam po raz pierwszy poznajemy Ellie – jedną z kluczowych postaci gry. To wojownicza nastolatka, która mimo wielu przeciwności losu chce przetrwać w świecie opanowanym przez dziwną zarazę zamieniającą ludzi w coś na kształt zombie.

Jeśli chodzi o najlepsze gry z kobietą w roli głównej, The Last of Us to z pewnością jeden z pierwszych tytułów, które przychodzą do głowy. Choć podczas rozgrywki sterujemy Joelem, to trudno wyobrazić sobie fabułę bez obecności Ellie. Nastolatka jest przy tym bardzo rozbudowaną postacią, a dopracowana fabuła sprawiła, że tytuł zyskał liczne nagrody oraz uznanie graczy.

Polecamy zapoznanie się z The Last of Us nie tylko przez obecność Ellie – choć nie można zaprzeczyć, że jest to solidny argument. Produkcja oferuje także niezwykły klimat, świetną mechanikę rozgrywki oraz wspomnianą już fabułę. To tytuł, który bez wahania zasługuje na miano kultowego – warto także podkreślić, że druga część w żadnym stopniu mu nie ustępuje.

Faith (Mirror’s Edge) – nieco zapomniane gry z kobietą w roli głównej

Mirror’s Edge to produkcja, która nie odbiła się wielkim echem na rynku. Niedawno ukazał się sequel, jednak mimo tego nadal nie można powiedzieć, że mamy do czynienia z hitem sprzedażowym. A szkoda – tytuł z pewnością zasługuje na ogromne uznanie. Wśród największych atutów gry należy wskazać interesującą mechanikę rozgrywki, a także niecodzienną główną bohaterkę.

Faith nigdy nie miała lekko w życiu. Poza osobistymi przeżyciami, takimi jak śmierć matki oraz niezmierzony alkoholizm ojca, musi także uporać się z funkcjonowaniem w niezbyt sprzyjającej rzeczywistości. W świecie gry inwigilacja obywateli to tylko jedna z wielu okropnych rzeczy robionych przez rząd. To warunki, w których bardzo trudno się odnaleźć, lecz mimo tego Faith trzyma się bardzo dzielnie – i bardzo dużo… skacze.

Można powiedzieć, że jest to poniekąd platformówka akcji. Nie poruszamy się tutaj po dwuwymiarowych etapach jak w Raymanie czy innych klasycznych produkcjach z tego gatunku. Zamiast tego mamy do czynienia z „normalnym” światem w 3D. Główną bronią Faith jest umiejętność parkouru – to właśnie na tym opiera się cała rozgrywka. Niewiele jest gier, które w tak realistyczny (a przy tym wymagający) sposób proponują graczowi wspinanie się po budynkach. Przemieszczając się między nimi, przy okazji musimy pokonywać napotkanych wrogów. Zdecydowanie polecamy zapoznanie się z tym tytułem – w kategorii „gry z kobietą w roli głównej” Mirror’s Edge stanowi jedną z najciekawszych propozycji.

Lara Croft (Tomb Raider) – klasyka, gdy chodzi o gry z kobietą w roli głównej

Tutaj mamy z kolei do czynienia z jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych kobiet w całej popkulturze. Lara Croft to ewenement, który gości na ekranach naszych komputerów oraz telewizorów od ponad dwudziestu lat, wychowując kolejne pokolenia graczy. Kolejne odsłony znacząco rozwijały zarówno grafikę, jak i rozgrywkę, mając spory wpływ na branżę elektronicznej rozrywki.

Lara Croft przewija się również w wielu filmach, serialach, a także komiksach. Na srebrnym ekranie w roli postaci z gry niegdyś występowała Angelina Jolie, którą aktualnie zastąpiła Alicia Vikander. Sama Lara stała się natomiast niemal symbolem kobiet w grach, a premiera pierwszej odsłony serii została uznana za niemałą innowację ze względu na obecność postaci głównej płci żeńskiej.

Jeśli chodzi o gry wideo z kobietą w roli głównej, Lara Croft doczekała się kilkunastu tytułów, z których w zasadzie można polecić znaczną większość. Rozgrywka w każdym z nich opiera się mniej więcej na tych samych założeniach. Lara eksploruje grobowce i szuka starożytnych reliktów, po drodze pokonując wrogów i rozwiązując mniej lub bardziej skomplikowane zagadki logiczne. Niewielu jest graczy, którzy nigdy nie mieli styczności z tą serią. Zdecydowanie warto ją polecić, niezależnie od tego, czy wolimy „kanciastą” Larę sprzed dwudziestu lat, czy tę realistyczną, z ostatnich odsłon serii.

Max (Life is Strange)

Pora nieco zmienić gatunek. Do tej pory opowiadaliśmy o grach akcji, w których podstawą rozgrywki jest pokonywanie kolejnych zastępów grobów. Life is Strange to nieco inna produkcja. Emocji tu co prawda nie brakuje, jednak mamy do czynienia z typową przygodówką, co oznacza, że nie mamy tutaj nieustannej styczności z akcją, walkami i wybuchami.

W tym przypadku emocje napędza fabuła, na którą składają się niezwykle ciekawe zdarzenia. Warto podkreślić fakt, że gracz może na bieżąco decydować o ich przebiegu. Nasze decyzje wpływają na dalsze etapy rozgrywki – często w najmniej spodziewanych momentach. Na plus zasługuje także wspaniała otoczka audiowizualna. Grafika jest świetna, a klimatu dopełnia soundtrack, na który składają się w dużej mierze utwory z gatunku indie pop. Dobór utworów w grze jest bardzo trafiony, a ścieżka dźwiękowa cieszy się popularnością także na platformach streamingowych.

Nie możemy oczywiście pominąć samej bohaterki. Max jest niezwykle ciekawą postacią, nieco zagubioną w świecie dojrzewania, ale przy tym niesamowicie barwną. Jest także kluczową częścią fabularnej układanki. Polecamy Life is Strange – jeśli chodzi o najlepsze gry z kobietą w roli głównej osadzone w konwencji przygodówek, ta propozycja wydaje się najbardziej kusząca. Przy okazji gra jest bardzo tania i łatwo dostępna; każdy z epizodów przy odpowiedniej promocji kosztuje nawet około 20 zł.

Aveline (Assassin’s Creed: Liberation) – gry z kobietą nie tylko na PC

Nie można zaprzeczyć, że Liberation to jedna z najmniej popularnych odsłon słynnej serii Ubisoftu. Podczas gry posiadacze komputerów PC oraz konsol zagrywali się chociażby w Assassin’s Creed III czy Assassin’s Creed IV: Black Flag, na niepozornej konsoli PS Vita ukazało się Liberation. Następnie tytuł szturmem przedostał się na rynki dominujących wtedy systemów PS3 oraz Xbox 360. Produkcja nie zdobyła jednak znaczącej popularności – nie możemy jednak przejść obok niej obojętnie, jako że to niezwykle interesująca propozycja.

To gra, którą możemy przejść w bardzo krótkim czasie; jest to raczej miła ciekawostka dla fanów serii, a nie pełnowymiarowa produkcja AAA. Nie znajdziemy tutaj nowych technik walki czy poruszania się. Fabuła jest jednak całkiem przyzwoita, a warstwa audiowizualna nie odstaje od innych wydawanych w tym okresie odsłon Assassin’s Creed. Choć Liberation pierwotnie otrzymali jedynie posiadacze konsoli PS Vita, wersje na inne sprzęty również są warte uwagi.

Bohaterka, czyli Aveline, to pierwsza grywalna postać żeńska w serii Assassin’s Creed. Jest przy okazji wielowymiarową, barwną postacią – to wbrew pozorom rzadkość w cyklu gier o skrytobójcach. Ma za sobą także interesującą historię życia oraz motywacje. Wszystko to składa się na fakt, że warto zapoznać się z Liberation nie ze względu na innowacje związane z mechaniką rozgrywki, a właśnie poprzez Aveline oraz jej opowieść. Żaden fan serii nie będzie żałował zapoznania się z tą częścią.

Zdjęcie główne: Joshua Ezzell, Flickr (CC BY 2.0)