Smartfony już od dawna są naszymi stałymi towarzyszami. Niektórzy twierdzą, że opanowały nasze umysły, inni zaś, że są niezwykle pomocne. Nic dziwnego, bowiem nieustannie trafiają do nas kolejne aplikacje ułatwiające życie, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu.

Jakie aplikacje ułatwiające życie warto zainstalować?

Aplikacjami na smartfony zajmuje się coraz więcej twórców. Bariera wejścia jest stosunkowo niska, a rozwijanie tego typu programów zwykle opiera się o gotowe, świetnie przygotowane środowisko programistyczne. Praktycznie codziennie w androidowym Sklepie Play i analogicznym miejscu w systemie iOS pojawia się mnóstwo różnych apek. Niektóre z nich nie mają większego sensu, są przeznaczone dla zdecydowanej niszy lub okazują się kompletnymi niewypałami. Inne jednak od wielu lat zajmują specjalne miejsca w sercach (i smartfonach) wielu osób, znacznie podnosząc komfort życia

Aplikacje ułatwiające życie można bez problemu znaleźć w dużej mierze za darmo albo za niewielką opłatą. Poniżej przedstawimy te, które byłyby warte uwagi, nawet gdyby kosztowały o wiele więcej. Starannie dobraliśmy kilka apek, które na zawsze mogą zmienić życie lub znacznie je ułatwić.

Too Good To Go

Nie da się ukryć, że marnowanie jedzenia jest problemem na skalę światową. To niezwykle ważna kwestia dla ekologii. Coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać nad tym, jak zniwelować efekt takich działań. Badania wykazują bowiem, że supermarkety i restauracje pozbywają się dziennie milionów ton składników, które są mniej lub bardziej zdatne do konsumpcji. Naprzeciw temu wychodzi aplikacja Too Good To Go, której twórcy postawili sobie za cel ograniczyć wyrzucanie tych wszystkich dobrodziejstw.

Zasada działania aplikacji jest prosta. Sklepy, restauracje, piekarnie i inne tego rodzaju punkty wstawiają informacje o paczkach, które można u nich kupić. Podawana jest wartość wszystkich produktów znajdujących się w niej oraz cena, za którą można je kupić. Zwykle jest trzykrotnie mniejsza niż standardowa. Kiedy zamawiamy taką paczkę, nie wiemy, co się w niej znajduje. Dowiadujemy się o tym dopiero wtedy, kiedy udamy się do danego miejsca i ją odbierzemy, ale zwykle składa się z produktów, których termin ważności kończy się za parę dni. 

System jest prosty i przejrzysty, ale bardzo skuteczny, bowiem Too Good To Go cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Na Facebooku znaleźć można wiele grup, niekiedy miejscowych, na których ludzie dzielą się zdobyczami z tej apki. Bardzo często za mniej więcej dziesięć złotych można dorwać obiad dla całej rodziny lub zapas słodyczy na parę dni. Jeśli chodzi o kulinarne aplikacje ułatwiające życie, to jest to absolutna czołówka.

Vinted – aplikacje ułatwiające życie w dobie koronawirusa

W czasach pandemicznych odwiedzanie sklepów nie wydaje się najrozsądniejszym pomysłem – także tych z używanymi ubraniami. Dlatego zainstalowanie aplikacji Vinted tym bardziej będzie dobrym pomysłem. O co w niej chodzi? Można sprzedawać rzeczy, których już się nie nosi, a także polować na ciekawe ciuchy wystawiane przez innych. Tylko tyle i aż tyle. Mamy do czynienia z potężnym internetowym lumpeksem, w którym obowiązuje komfort i przejrzystość.

Wszystkie ubrania możemy selekcjonować i filtrować ze względu na rozmiar, markę, cenę i inne tego typu właściwości. Dzięki temu przeglądanie interesujących nas rzeczy jest banalnie łatwe, proste i przyjemne. Znajdziemy tu wszystko – koszulki, bluzy, koszule, spodnie, kurtki oraz różnego rodzaju buty czy akcesoria. Prawdopodobnie nie istnieją lepsze aplikacje ułatwiające życie, które dotyczą zakupu i sprzedaży ubrań. Jeśli jednak jest inaczej, to z pewnością nie mają tak dużej społeczności jak Vinted. 

Liczba użytkowników sięga już wielu dziesiątek tysięcy i stale rośnie. Dlatego zdecydowanie warto zainstalować tę aplikację. Kupowanie używanych ubrań nie musi się już wiązać z bieganiem po pobliskich sklepach. Wszystko mamy w jednym miejscu, bez potrzeby opuszczania domu. Jest to dobra wiadomość szczególnie w czasie pandemii, kiedy wychodzenie z domu bez powodu może być ryzykowne. 

Glovo

Jak dobrze wszyscy wiemy, w ostatnim czasie ogromną popularność zyskały takie aplikacje ułatwiające życie, jak chociażby Uber Eats, Wolt czy Pyszne.pl. Każdej z nich przyświeca taka sama idea: zamawianie jedzenia z różnych restauracji czy barów. Glovo również oferuje tę opcję, ale wyróżnia się czymś jeszcze. Za pośrednictwem tej aplikacji możemy zrobić także zakupy w większych supermarketach.

Wystarczy, że wpiszemy, czego potrzebujemy, a pracownik Glovo postara się to dla nas załatwić. W obecnej sytuacji jest to zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą przesadnie często ruszać się z domu. Jest to także kwestia ogromnego komfortu. Ceny nie są porażające, biorąc pod uwagę, że powyżej pewnej kwoty dostawa do domu zamówionych produktów jest darmowa. 

Netflix

Czy aby na pewno każdy użytkownik Netflixa zdaje sobie sprawę, że ma do dyspozycji również aplikację na urządzenia mobilne? Jest to doskonała opcja dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort podczas dalekich podróży i innych sytuacji, w których chcemy coś obejrzeć, ale nie mamy do dyspozycji komputera czy telewizora. 

Apka jest niezwykle przejrzysta i nie zawiera żadnych cięć czy uproszczeń w zakresie repertuaru względem swojego komputerowego lub telewizyjnego odpowiednika. Jest także opcja pobierania poszczególnych odcinków serialu czy filmów, aby obejrzeć je, kiedy zabraknie nam internetu. To niebywale wygodna i praktyczna możliwość, o której warto pamiętać.

Aplikacje ułatwiające życie dla kobiet: Flo

To propozycja skierowana do pań. Flo to aplikacja, która umożliwia dokładne monitorowanie cyklu menstruacyjnego. Notujemy dolegliwości i możemy sprawdzić orientacyjny czas do kolejnej miesiączki. Aplikacja może służyć także do kontrolowania przebiegu ciąży. Oczywiście nie będzie działać lepiej od ginekologa czy położnej, ale może znacznie ułatwić i umilić ten niezwykle ważny dla każdej kobiety proces.

Jeśli chodzi o aplikacje ułatwiające życie kobiet, Flo zasługuje na puchar. Jest apką niezwykle przejrzystą, a także rzetelną i precyzyjną. Oczywiście nie wszystkie wyliczenia zawsze będą stuprocentowo dokładne, ale nie jest to wina aplikacji, a złożoności ludzkiej natury i anatomii. Niemniej jednak polecamy!

Fitatu

W obecnych czasach podjęcie odpowiedniej diety może być tak trudne, że aż niemal niewykonalne. Potrzeba do tego ciągłej motywacji i niekiedy mnóstwa czasu – a tego przecież nieustannie brakuje. Tutaj na pomoc przychodzi aplikacja Fitatu, która zdejmuje nam z głowy pewien problem. Nie musimy już panikować na temat liczby spożytych kalorii i zawartości poszczególnych składników odżywczych.

Wystarczy, że wpiszemy w aplikacji, co zjedliśmy danego dnia, a ona wylicza wartości spożywcze wszystkich potraw. Następnie Fitatu informuje nas, ile możemy jeszcze zjeść, by nie przytyć. Bardzo prosta zasada, ale zdecydowanie przydatna – zwłaszcza jeśli chcemy schudnąć, ale brakuje nam codziennej motywacji

Duolingo

Aplikacje ułatwiające życie: Duolingo

Nauka języków również może się przydać! Mowa nie tylko o angielskim, ale także niemieckim, hiszpańskim, francuskim i kilku innych. Ich naukę oferuje aplikacja Duolingo, która wiedzie prym pod tym względem. Nie ma obecnie apki, która umożliwiałaby to w przystępniejszy sposób. Co więcej, jest darmowa, więc bez żadnych kosztów możemy w parę miesięcy opanować wybrany język w stopniu pozwalającym na komunikację.

Oczywiście aplikacja ta nie jest w stanie zastąpić prawdziwych lekcji języka prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli czy lektorów. Nie można jednak zaprzeczyć, że Duolingo oferuje całkiem obszerny zasób przydatnych wyrażeń oraz podstawy gramatyki. Dlatego warto korzystać z tej apki. Nawet kiedy będziemy jej używać przez kilkanaście minut dziennie, bardzo łatwo będzie zapamiętać mnóstwo podstaw danego języka. 

1Money – aplikacje ułatwiające życie w kwestii wydatków

Aplikacje ułatwiające życie: oszczędzanie

Nie da się ukryć, że planowanie wydatków może być bardzo skomplikowaną sprawą, zwłaszcza kiedy oszczędzanie nie jest naszą najlepszą stroną. Pomóc w tym mogą liczne aplikacje służące do zapisywania wydatków. Jedną z nich jest 1Money, która nic nie kosztuje (chyba że chcemy skorzystać z wersji premium, która dodaje kilka kategorii wydatków). Wydaje się ona najbardziej rozsądną opcją, ponieważ jest przejrzysta i cechuje się bardzo prostą oprawą. Ponadto dodawanie kolejnych transakcji jest niezwykle łatwe, wręcz banalne.

Aplikacje ułatwiające życie w tym zakresie są coraz bardziej popularne. Wiąże się to z tym, że coraz więcej ludzi zaczyna mieć problem z ogarnięciem swoich wydatków. Samo korzystanie z 1Money, choć zdecydowanie pomocne, i tak wymaga nieco samozaparcia i motywacji, przynajmniej na początku. Musimy bowiem pamiętać, by zapisywać każdy, dosłownie każdy wydatek, aby całość była jak najbardziej uczciwa. Mimo to zdecydowanie warto spróbować. 

Forest: Stay Focused

W dobie powszechnego dostępu do ekranów, które na każdym kroku nas rozpraszają, coraz trudniej jest o chwilę skupienia. Cierpi na tym na przykład odrabianie prac domowych, pisanie esejów na studia czy praca jakiegokolwiek rodzaju. W związku z tym warto zadbać o to, by powiadomienia nie odciągały nas od danej czynności. Co więcej – musimy także pozbyć się chęci sięgania po telefon w tym czasie.

Na pomoc przychodzi aplikacja Forest: Stay Focused. Kiedy ją włączamy, zaczyna rosnąć las – wtedy możemy zająć się dowolną czynnością, do której potrzebowaliśmy skupienia. Kiedy jednak będziemy chcieli w tym czasie skorzystać z telefonu, drzewo, które aktualnie wyrastało, umrze! Dlatego należy zadbać o to, by każde z nich rosło zdrowo. Tym bardziej, że twórcy aplikacji deklarują, że każde wirtualne drzewo jest sadzone także na żywo. Korzyści płyną więc zewsząd – zarówno dla nas, jak i dla ekologii. Należy bowiem pamiętać, że troska o planetę powinna być obecnie priorytetem każdego człowieka, bo jej kondycja w ostatnim czasie słabnie coraz bardziej.