Kilka dni temu pojawiły się informacje, że Play uruchomi na początku przyszłego roku sieć 5G w Trójmieście. Najciekawsze w tej informacji jest to, że operator chce do tego celu wykorzystać częstotliwość 2100 MHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał już potrzebną zgodę. Jednak będą to “jedynie” testy nowego rozwiązania.

Sieci 5G mogą działać na różnych częstotliwościach. Organizacja 3GPP przewidziała również to, że nowy standard może korzystać z pasm używanych dzisiaj przez starsze technologie. Dlatego nikogo nie powinny dziwić założenia poczynione przez wszystkie media. Play złożył do UKE wniosek o możliwość uruchomienia w paśmie 2100 MHz sieci 5G. W związku z tym wszyscy sądzili, że operator chce w ten sposób uruchomić pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce. Jednak tak nie będzie. Play będzie “jedynie” testować sieć nowej generacji pracującą w paśmie 2100 MHz, w którym w tym samym czasie będzie działać również komercyjna sieć LTE. Trzeba przyznać, że w pewnym sensie będzie to “eksperyment na żywym organizmie”.

Play sprawdzi w Trójmieście współdziałanie sieci 4G i 5G w paśmie 2100 MHz

W komunikacie opublikowanym przez Wirtualnemedia.pl pojawiły się wyjaśnienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie ostatnich doniesień dotyczących sieci 5G w Trójmieście:

“31.10.2019 spółka P4 wniosła o wydanie decyzji zezwalających na przeprowadzenie eksperymentów w zakresie nowej technologii 5G, w paśmie objętym rezerwacją przyznaną Spółce, tj. w paśmie 2100 MHz (kanał o szerokości 15 MHz, transmisja FDD). Zezwolenia zostały wydane w dniu 18.11.2019. Celem eksperymentu jest wykonanie testów technologii 5G w paśmie już używanym, czyli 2100 MHz oraz sprawdzenie w rzeczywistym środowisku wszystkich aspektów technicznych (m.in: współdziałania dwóch technologii). W oparciu o wydane zezwolenia Spółka może prowadzić testy do 1 listopada przyszłego roku”.

Mało prawdopodobne jest, że Play na czas testów wyłączy pasmo 2100 MHz z pracy w komercyjnej sieci LTE. Dlatego też całkiem możliwe jest to, że operator przetestuje możliwości algorytmu współdzielenia pasma na stacjach 5G Ready w obecności prawdziwych klientów. Przy czym będą oni generować jedynie ruch na warstwie 4G. Z kolei z warstwy 5G będą korzystać pracownicy operatora.

Współdzielenie tego samego pasma przez technologie 4G i 5G jest możliwe dzięki implementacji algorytmu DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Rozwiązanie to w dynamiczny sposób przydziela zasoby stacji bazowej dla użytkowników w zależności od obciążenia danych technologii i liczby terminali obsługujących dany rodzaj połączenia. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu przez operatora w całym kraju tzw. synchronizacji fazy.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.