Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Dzięki niemu zapamiętujemy fakty z naszego życia, wypoczywamy, regenerujemy się i poprawiamy nasz stan psychiczny. Niestety, w dzisiejszych czasach, często zmagamy się z licznymi „rozpraszaczami” naszego snu.

Sen – dlaczego jest tak ważny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie „jak spać skutecznie”. Nie wszyscy wiedzą właściwie po co. To intuicja podpowiada nam, że jest to w jakiś sposób ważne. Sen pozwala nam na konsolidację pamięci – skuteczne zapamiętanie i kodowanie w mózgu wspomnień i umiejętności. Umożliwia regenerację i wspiera gospodarkę hormonalną. Sen jest podstawą zdrowego trybu życia. Bez niego nie ma udanego treningu, czy zdrowej diety. Bez snu nie możemy skupić naszej uwagi na danym zadaniu, jesteśmy zmęczeni, a nasz refleks się pogarsza. Ponadto obniża się sprawność intelektualna i stajemy się bardziej podatni na zaburzenia nastroju i problemy kardiologiczne. Zastanówmy się, jaka jest rola technologii w spaniu współczesnego człowieka.

Sen a technologia – jak ekrany wpływają na spanie?

Ekrany emitują niebieskie światło. Zaburza ono produkcję melatoniny. Melatonina to hormon, który w bezpośredni sposób reguluje nasz zegar dobowy. Wraz z nastaniem zmroku zaczyna przybywać go w naszym organizmie, a my czujemy się senni. Zaburzenie produkcji melatoniny może mieć katastrofalne konsekwencje dla naszego snu. Możemy mieć naprawdę duży problem z zasypianiem i skutecznym odpoczynkiem. Kiedy korzystamy z ekranu przed snem nasz mózg zupełnie przestawia swój rytm dobowy. Nie wie, kiedy powinien spać, a kiedy nie. Filtry redukujące niebieskie światło mogą pomóc, nie są jednak zupełnym rozwiązaniem problemu.

Powiadomienia z internetu to duża przeszkoda dla możliwości skutecznego wypoczynku w nocy

Problemem nie są tylko ekrany. Nasz mózg ciągle jest aktywny, ciągle poszukuje bodźców, stale analizując rzeczywistość. A my sami sprawiamy, że ciągle coś się dzieje. Nasze powiadomienia w smartfonach skutecznie odwodzą nas od tego, co jest naprawdę ważne – od snu. Nasza uwaga ciągle jest zaabsorbowana, a ostatnio (w dobie rozwoju technologii) skrystalizowały się zaburzenia takie jak FOMO – Fear of Missing Out, który można porównać do uzależnienia od internetu i wiadomości. Takie zachowania nie sprzyjają położeniu się spać, ciągle scrollujemy Facebooka, Twittera czy YouTube w poszukiwaniu treści.

Większa ilość dystraktorów – znaczny wpływ technologii na sen

W dzisiejszych czasach coraz więcej rzeczy nas rozprasza. Poza wymienionymi wyżej powiadomieniami, problemem wydają się też serwisy z treściami, które mają za zadanie zaangażować nas w przeglądanie treści. Netflix, YouTube, gry MMO, gry mobilne, rozmowy na Messengerze, sesje nadrabiania pracy w łóżku. To wszystko sprawia, że wielu z nas zapomina o roli snu i liczą na to, że nagle w magiczny sposób będą rano w stanie funkcjonować w normalny sposób. Warto więc czasami dać sobie spokój, często, z perspektywy czasu doświadczamy, że ten jeden dodatkowy poziom albo odcinek serialu niewiele zmienił w naszym życiu.

Technologia może czasami pomóc

Monitory snu, budziki, opaski analizujące stan organizmu w trakcie nocy, te bardziej zaawansowane rozwiązania póki, co są w fazie rozwoju. Alarmy i budziki to też wytwór technologii, a wiele osób nie wyobraża sobie życia bez nich. Monitory snu w przyszłości będą dostarczać nam bardzo przydatne i rzetelne dane na temat tego, co w naszym wypoczynku powinniśmy poprawić lub zmienić. Odpowiednia stymulacja dźwiękiem dzięki opaskom do spania również sprzyja regeneracji i pozytywnemu nastrojeniu się do kolejnego dnia. Liczmy więc, że technologia pójdzie właśnie w takim kierunku – zamiast dystraktorów więcej przydatnych narzędzi do poprawy zdrowia.

Jak wyeliminować problem z zasypianiem – pozbądź się sprzętów elektrycznych z sypialni

Jeśli nie zajmiemy się na poważnie tematem snu w naszych życiach, możemy mieć realne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Wiele marek poleca produkty, które mają pomagać na zasypianie. Niektóre osoby suplementują melatoninę, inni praktykują metody redukcji stresu takie jak medytacja. Jednym z prostszych rozwiązań, które nic nie kosztuje, jest eliminacja technologii z naszej sypialni. Jakkolwiek zazwyczaj musimy zachować jakiś budzik, być może to czas na przeniesienie naszego telewizora do salonu lub stosowanie aplikacji blokujących powiadomienia i zapewniających filtr światła niebieskiego (chociaż większość producentów stosuje już takowy w swoich nakładkach systemowych). I nie, nie rozwiąże to problemu bezsenności, która ma podłoże psychiczne lub neurologiczne. Warto jednak tego spróbować dla poprawy własnego komfortu.

Źródło: https://www.aastweb.org