Wbrew nagłówkom zamieszczonym na niektórych portalach technologicznych, Samsung nie prowadził na koreański rynek pierwszego smartfona z procesorem kwantowym. Galaxy A Quantum, bo o nim tutaj mowa, jest za to pierwszym urządzeniem mobilnym z kwantowym generatorem liczb losowych. Dzięki temu dane użytkowników będą jeszcze bezpieczniejsze.

Fizyka kwantowa ma wielki potencjał w zastosowaniach związanych z informatyką. Pomimo tego, że fizycy opanowali już wiele związanych z nią zagadnień, to jeszcze minie dużo lat, zanim procesory kwantowe znajdą się w powszechnie stosowanych urządzeń. Jednak okazuje się, że niektóre znane zjawiska kwantowe mogą posłużyć do konstrukcji niewielkich układów scalonych. Okazuje się, że w przypadku technologii sprzętowych generatorów liczb losowych nastąpił w ostatnich latach bardzo duży rozwój. Szwajcarska firmie ID Quantique (IDQ) opracowała niedawno pierwszy na świcie kwantowy generator liczb losowych. Jest on na tyle mały, że można stosować go w urządzeniach mobilnych. Dowiedzieliśmy się tego przy okazji pierwszego komercyjnego wdrożenia tego układu. Na współpracę z IDQ zdecydował się Samsung. Efektem tego jest pojawienie się na rynku modelu Galaxy A Quantum, który korzysta z “kwantowych” kluczy szyfrujących do zabezpieczenia wybranych usług.

IDQ kwantowy generator liczb losowych

Fizyka kwantowa w Samsungu Galaxy A Quantum

Cała innowacja w nowym smartfonie Samsunga sprowadza się do układu IDQ250C2. Jest to pierwszy na świecie mobilny generator liczb losowych, który korzysta z podstaw rządzących fizyką kwantową. Technologia ta bazuje na losowej naturze fotonów światła. Kiedy scharakteryzuje się je za pomocą zjawisk kwantowych, okazuje się, że można wykorzystać je do generowania liczb losowych. Dzięki temu, że w układzie IDQ250C2 znajduje się miniaturowe źródło światła oraz odpowiedni detektor, może on generować liczby, które faktycznie są losowe.

kwantowy generator liczb losowych
Uproszczona wizualizacja zasady działania kwantowego generatora liczb losowych (źródło: Physics World)

Rozwiązanie to różni się od tradycyjnych generatorów liczb losowych tym, że zwykłe algorytmy wytwarzają tak naprawdę liczby pseudolosowe. Choć jest to trudne, to zachowanie takiego algorytmu można powielić, co w kolejnych krokach pozwala na łamanie wytworzonych za ich pomocą kodów.

Aktualnie Samsung Galaxy A Quantum z kwantowym generatorem IDQ dostępny jest jedynie w sieci sprzedaży koreańskiego operatora SK Telecom. Obie firmy liczą na to, że chipsety QRNG (Quantum Random Number Generator) będą kiedyś znajdą powszechne rozwiązanie i staną się swego rodzaju przemysłowym standardem. Tematem tym zajmie się powołana do tego celu grupa ITU-T SG17. Na razie telekom korzysta z układu firmy IDQ do zabezpieczania usług T ID, SK Pay oraz kilku aplikacji.

Galaxy A Quantum

Źródło: SK Telecom, IDQ (1), (2), (3)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.