Dotarcie do Czerwonej Planety to dopiero pierwszy krok. Naukowcy już od dawna zastanawiają się, jak będzie wyglądać pierwsze miasto na Marsie. Aktualnie informacje dają wiele powodów do optymizmu – przygotowano już konkretne plany kolonizacji naszego kosmicznego sąsiada. Stolica marsjańskiego kompleksu miejskiego ma nosić nazwę Nüwa, a rozpoczęcie pracy nad jej budową ma rozpocząć się w 2054 roku. 

Czy miasto na Marsie stanie się rzeczywistością?

Spośród wszystkich planet w Układzie Słonecznym to właśnie Mars budzi największe zainteresowanie wśród naukowców. Wszystko za sprawą wielu czynników, które sprawiają, że to planeta wbrew pozorom bardzo podobna do Ziemi. Od wielu lat prowadzone są badania i rozwijane są różnego rodzaju projekty, których celem jest symulacja życia oraz budowy pierwszego miasta na Marsie. Czy rzeczywiście będzie to kiedyś możliwe? Wszystko na to wskazuje!

Na razie budowa czegokolwiek na Marsie większości osób kojarzy się wyłącznie z dobrym pomysłem na film science fiction. Aktualnie takie przedsięwzięcie wydaje się niemożliwe – w końcu dopiero od niedawna na tę planetę możemy wysłać chociażby łaziki. Naukowcy jednak zgodnie twierdzą, że pierwsze miasto na Marsie powstanie jeszcze przed rokiem 2100. 

Dlaczego to właśnie Mars ma być „drugą Ziemią”?

Mars to czwarta planeta w Układzie Słonecznym, oddalona od naszej gwiazdy o 223 mln kilometrów. Okres obiegu planety wokół Słońca wynosi 687 dni ziemskich, natomiast doba trwa 24 godziny, 37 minut i 23 sekundy. Łatwo zauważyć, że to liczby bardzo podobne do doby ziemskiej. To jednak nie koniec podobieństw.

Nachylenie osi Czerwonej Planety do płaszczyzny orbity wynosi 66 stopni, czyli o połowę mniej niż w przypadku Ziemi. Takie ułożenie sprawia, że stosunki czasu trwania pór roku na obydwu planetach są niemal takie same. Marsa charakteryzuje jednak specyficzna atmosfera, która pod pewnymi względami znacznie różni się od naszej. Ciśnienie na Czerwonej Planecie jest prawie tysiąc razy mniejsze niż na Ziemi. Związki znajdujące się w powietrzu to głównie dwutlenek węgla, argon, azot oraz tlen.

Temperatura natomiast waha się w przedziale od –140 do –20 stopni Celsjusza. Są to zatem wartości znacznie mniejsze niż na naszej planecie. Warto jednak zaznaczyć, że temperatura na powierzchni jest stabilna, co jest dobrym znakiem dla potencjalnego rozwoju życia. Mimo tego kolonizacja Marsa będzie wymagać także ocieplenia planety. Biorąc pod uwagę wszystkie warunki, sytuacja jest bardzo obiecująca – dzięki temu pierwsze miasto na Marsie może powstać już za kilka dekad.

Jak będzie wyglądać pierwsze miasto na Marsie? Założenia i projekty

Dotarcie łazika Perseverance na Marsa otworzyło nowy rozdział w badaniach, jeszcze bardziej zwiększając nadzieje naukowców na możliwość kolonizacji Czerwonej Planety. Zespół Sustainable Offworld Network podjął się stworzenia projektu pierwszego miasta na Marsie, które ma powstać w regionie Tempe Mensa. Międzynarodowa organizacja obrała sobie za cel zaprojektowanie pięciu podobnych kompleksów, w których mogliby zamieszkać ludzie. Stolicą marsjańskiej kolonii ma być Nüwa. Miasto będzie wybudowane na skałach, by chronić przyszłych mieszkańców przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym oraz spadającymi ciałami niebieskimi. Jednocześnie miejsce to będzie pełnić funkcję bezpiecznego schronu, a także zapewniać dostęp do stacja.

Pierwsze miasto na Marsie to bardzo wymagające przedsięwzięcie pod względem samej budowy. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak znalezienie sposobu na pozyskanie energii czy tlenu. Według założeń projektantów do wytwarzania energii mogą posłużyć farmy solarne; tlen potrzebny do oddychania będzie z kolei wytwarzany sztucznie. Nüwa będzie zbudowana głównie ze stali, którą być może będzie się dało wytwarzać na miejscu. Kompleks ma pomieścić do 250 tysięcy osób, a w przyszłości może wspierać nawet milion mieszkańców. Obywatele Marsa mieliby mieszkać w tak zwanych makrobudynkach, połączonych ze sobą rozbudowaną infrastrukturą wewnętrzną. Kompleks będzie obejmował również przestrzeń przeznaczoną do produkcji. Będą znajdować się na niej liczne fabryki, które będą produkować energię i jedzenie.

Co będą jeść mieszkańcy Marsa?

Sporym problemem, z którym będzie musiało zmierzyć się ludzkie miasto na Marsie, jest kwestia żywności. Do jej produkcji ma posłużyć ogromna kopuła, która ponadto będzie pełnić funkcję parku i miejsca do odpoczynku. Aktualnie trwają także prace nad znalezieniem sposobów na podtrzymanie życia na Czerwonej Planecie. Naukowcy testują także innowacyjne systemy modyfikacji genetycznych, które pozwolą ludziom lepiej przystosować się do tamtejszych warunków. Na pewno dieta marsjańskich ludzi będzie składać się w głównej mierze z roślin oraz mikroalg – o produkcji mięsa na razie ni cnie wiadomo.

Wizualizacje pierwszego miasta na Marsie

Na początku marca swoją premierę miał 15-minutowy film ukazujący wygląd pierwszego miasta na Marsie. Wizualizacja osady mieszkalnej na Czerwonej Planecie wygląda bardzo imponująco. Całość opracowano na podstawie wyników badań, eksperymentów i konkursów przeprowadzonych przez NASA i SpaceX. Film jest kompilacją nagrań i symulacji, uzupełnioną wizualizacjami pochodzącymi z konkursów. Zadaniem zespołów było znalezienie i zaprojektowanie najlepszej formy dla budynków i infrastruktury, które mają powstać jako baza dla pierwszego miasta na Marsie. W tworzeniu kompleksu ważną rolę odegra między innymi technologia druku 3D. Materiały niezbędne do wytworzenia budynków mają z kolei pochodzić częściowo z Ziemi, a częściowo z lokalnych upraw, marsjańskiej gleby i skał.

Na krótkim filmie ukazującym wizualizację pierwszego miasta na Marsie można zobaczyć między innymi technologie opracowywane przez NASA. Część jednak poświęcona jest narzędziom i projektom pochodzącym od firmy Elona Muska – SpaceX. Wizualizacja ukazuje, jak prawdopodobnie może wyglądać marsjańska codzienność. To także wgląd w to, jak będzie zmieniać się populacja oraz z jakimi zagrożeniami będzie trzeba się zmierzyć.

Podróż w nieznane, czyli jak dostać się na Marsa

miasto na Marsie

Mimo że Mars jest planetą położoną najbliżej Ziemi, kwestia transportu nadal jest wielką niewiadomą. Dystans dzielący naszą planetę od Marsa to aż 60 milionów kilometrów, co sprawia, że sama podróż będzie trwać około 9 miesięcy. Problemem jest zarówno transport mieszkańców, jak i niezbędnych surowców potrzebnych w początkowym etapie kolonizacji do budowy pierwszego miasta na Marsie.

Pokonanie takiego dystansu to spore wyzwanie, choć eksperci nie tracą nadziei i liczą, że w przyszłości będzie można wykorzystać w tym celu zaawansowane komercyjne wahadłowce. Wstępne plany zakładają, że międzyplanetarne loty miałyby odbywać się co 26 miesięcy, a podróż takim „samolotem” trwałaby około 60 dni.

Skrócenie podróży na Marsa do około 2 tygodni wymaga naprawdę zaawansowanych technik, które obecnie nie są jeszcze stosowane. Bardzo możliwe jednak, że w przyszłości uda się opracować i wykorzystać innowacyjne technologie napędowe, nad którymi aktualnie trwają intensywne prace. Dobrym przykładem jest projekt VASIMR, który skupia się na wytworzeniu silnika plazmowego o zmiennym impulsie właściwym. Taka jednostka miałaby stanowić jonowy napęd statku kosmicznego, zapewniając znacznie większą, regulowaną siłę ciągu w stosunku do aktualnych rozwiązań.

Miasto na Marsie a druk 3D

Technologia druku 3D stale się rozwija, znajdując zastosowanie w coraz to większej liczbie dziedzin. Drukowanie przestrzenne może okazać się także pomocne w podboju kosmosu, a w szczególności podczas budowy marsjańskiej kolonii.

Stworzenie lokum mieszkalnego na obcej planecie to duże wyzwanie. Problemem jest transport, logistyka przedsięwzięcia, a także wytrzymałość budynków. Baza przyszłych mieszkańców Marsa będzie narażona na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych, które koniecznie należy uwzględnić podczas projektowania całej osady. Inżynierowie mają wiele pomysłów na budowę bezpiecznego miasta. Część z nich skupia się na budowie w skałach, z kolei inni wychodzą z propozycjami wykorzystania druku 3D.

Niestety transport materiałów z Ziemi na obcą planetę jest bardzo kosztowny. Konieczne jest więc znalezienie solidnej alternatywy, która dostępna będzie już na miejscu. Jeśli uda się pozyskać odpowiednie materiały do drukowania przestrzennego, bardzo prawdopodobne, że możliwa będzie budowa złożonych systemów mieszkalnych oraz całej infrastruktury.

Elon Musk i kolonizacja Marsa

Kolonizacja Marsa to temat, który w ostatnim czasie jest niezwykle żywy. Zespoły naukowców i inżynierów z całego świata nieustannie proponują kolejne pomysły. Plany dotyczą zarówno budowy pierwszego miasta na Marsie, jak i rozbudowy nowoczesnych statków kosmicznych w celu przetransportowania ludzi i surowców na obcą planetę.

Elon Musk, czyli właściciel firmy SpaceX, ma poważne plany dotyczące budowy kolonii na Czerwonej Planecie. Według założeń miliardera do 2050 roku będzie można przetransportować około miliona osób. Wszystkie loty międzyplanetarne mają odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych rakiet firmy SpaceX. Elon Musk podkreśla, że budowa osady na Marsie to nie tylko puste marzenia, ale realne plany, do których podchodzi niezwykle poważnie. Miliarder zadeklarował nawet, że zamierza pozbyć się części swojego majątku, aby zgromadzić odpowiednio duże zasoby finansowe do zrealizowania celu. Musk zamierza codziennie wysyłać aż po trzy rakiety, skonstruowane z myślą o dalekich podróżach kosmicznych.