Skomplikowane urządzenia, ogromne ilości danych, chmura, zaawansowane systemy – wszystkie te elementy stanowią jedność w nowej koncepcji, jaką jest tak zwany internet rzeczy. Jakie korzyści możemy z niej czerpać?

Internet rzeczy – koncepcja współczesnego świata

Internet rzeczy to nowoczesna koncepcja, której głównym założeniem jest gromadzenie, przetwarzanie i przesyłanie danych pomiędzy różnymi przedmiotami. Mogą to być między innymi artykuły gospodarstwa domowego, urządzenia zapewniające oświetlenie czy różnego rodzaju gadżety. IoT – czyli Internet of Things – to technologia, która już teraz rewolucjonizuje świat. Bardzo często jest utożsamiana z początkiem tak zwanej czwartej rewolucji przemysłowej.

Po raz pierwszy określenie „internet rzeczy” zostało użyte w 1999 roku przez Kevina Ashtona – pioniera w dziedzinie technologii. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale IoT już na zawsze zagościło w naszych słownikach. To, co charakteryzuje tę koncepcję, to przede wszystkim:

 • połączone urządzenia,
 • rozległe sieci,
 • ogromne ilości danych.

Odnosząc się do ogólnej definicji, internet rzeczy to system powiązanych ze sobą usług i urządzeń podłączonych do sieci. Każdy z takich obiektów został zaprojektowany w sposób pozwalający na gromadzenie ogromnych ilości danych i przesyłania ich do innych urządzeń bez interwencji człowieka. Rzeczą w określeniu internet rzeczy może być tak naprawdę wszystko: poczynając od prostych smartfonów, a kończąc na biochipach umieszczanych w ludzkim organizmie. 

W przypadku przedsiębiorstw i fabryk często możemy spotkać się także z określeniem przemysłowy internet rzeczy. Zastosowanie tak innowacyjnych rozwiązań technologicznych w różnych sektorach przemysłu pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych, zwiększenie przychodów i poprawę wydajności. Przepływ ogromnych ilości danych jest znacznie szybszy i prostszy, dzięki czemu praca staje się o wiele wydajniejsza.

Internet rzeczy a czwarta rewolucja przemysłowa – jak to się zaczęło?

Postęp technologiczny trwa nieprzerwanie od pierwszej rewolucji przemysłowej. Ludzie nie zatrzymali się w miejscu – nieustannie pniemy się po szczeblach swoich możliwości. Kiedyś przemysł, a także związane z nim udogodnienia, wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Zmienił się styl życia ludzi, wymagania, warunki pracy i wiele innych kwestii. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez internetu, smartfonów i zaawansowanych technologii, które nie tylko ułatwiły codzienne funkcjonowanie poszczególnych ludzi, ale także całych przedsiębiorstw. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na szybką i sprawną komunikację, ogromną wydajność i zoptymalizowanie kosztów. Aktualnie doświadczamy tak zwanej czwartej rewolucji przemysłowej, która powstała z wykorzystaniem wynalazków pierwszej, drugiej i trzeciej. Oto ich krótka historia. 

Pierwsza rewolucja przemysłowa

Pierwsza rewolucja przemysłowa rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku i trwała do początku XIX wieku. Kluczowa w tym okresie była mechanizacja, czyli zastąpienie pracy ręcznej przez maszynę. W tym ważnym czasie powstała między innymi maszyna parowa, która zapoczątkowała powstanie nowego rodzaju energii. 

Druga rewolucja przemysłowa

Mniej więcej sto lat po pierwszej rewolucji przyszedł czas na drugą. Wiązała się ona w głównej mierze z wykorzystaniem nowych źródeł energii: prądu elektrycznego, gazu oraz ropy. Przełomowym momentem był innowacyjny wynalazek, który w znaczącym stopniu wpłynął na życie w XX wieku – znany każdemu silnik spalinowy.

Trzecia rewolucja przemysłowa

Kolejny wiek, kolejne postępy. Trzecia rewolucja przemysłowa to okres, w którym pojawiła się energia nuklearna i rozpoczęły się loty kosmiczne. Był to czas powstania elektroniki, telekomunikacji i jednego z najważniejszych wynalazków współczesności – komputera. 

Czwarta rewolucja przemysłowa

internet rzeczy, przemysł 4.0
Internet rzeczy to ważna część tak zwanego Przemysłu 4.0. Źródło grafiki: Wikimedia Commons (CC 4.0)

Przemysł 4.0, czyli inaczej czwarta rewolucja przemysłowa, jest czymś, co doświadczamy obecnie niemalże codziennie. Jej symboliczny początek jest związany z wynalezieniem internetu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie dzisiejsze życie. To z nim związana jest jedna z najważniejszych technologii Przemysłu 4.0, czyli właśnie internet rzeczy. Wraz z początkiem nowej rewolucji rozwinęła się nowa rzeczywistość – wirtualna. Co więcej, rozwija się ona nadal, przez cały czas, na naszych oczach.

Przemysł 4.0 i dziewięć kluczowych technologii

Czwarta rewolucja przemysłowa obejmuje wiele ważnych technologii, które usprawniły i przyspieszyły prace wielkich przedsiębiorstw, a także ułatwiły codzienne życie. Zarówno fabryki, jak i prywatne domy stały się „inteligentne” za sprawą współpracy poszczególnych rozwiązań. Wśród nich wyróżnia się dziewięć najważniejszych technologii:

 1. Wytwarzanie przyrostowe,
 2. Systemy rzeczywistości rozszerzonej,
 3. Autonomiczne roboty,
 4. Zaawansowane metody analizy danych,
 5. Chmura,
 6. Bezpieczeństwo cybernetyczne,
 7. Integracja systemów,
 8. Symulacje,
 9. Przemysłowy internet rzeczy (IIoT) i internet rzeczy (IoT).

Przemysł 4.0 odnosi się do nowego etapu postępu technologicznego, który koncentruje się na łączności, automatyzacji, uczeniu maszynowym i pracy z ogromnymi bazami danych. Z punktu widzenia konsumenta największe znaczenie ma jednak internet rzeczy. To koncepcja, która otworzyła drzwi na wiele nowych możliwości.

Jakie znaczenie ma IoT w naszym codziennym życiu?

Internet rzeczy zmienił sposób prowadzenia działalności, ale także funkcjonowania pojedynczych osób. Innowacyjne technologie i duże zasoby danych wpływają praktycznie na każdy aspekt codziennego życia. Mogą one nie tylko podnosić nasz komfort, ale także chronić, dbać o zdrowie, nawigować i pomagać załatwiać różnego rodzaju sprawy. Brzmi jak dobry pomysł na film science fiction? To już się dzieje – oto najciekawsze i najbardziej zauważalne przykłady.

Ochrona domu – bezpieczeństwo 24/7

Inteligentne domy to bezpieczne domy. IoT obejmuje między innymi systemy połączonych ze sobą czujników, alarmów, kamer, świateł i mikrofonów. Dzięki nim mieszkańcy mogą czuć się w stu procentach bezpiecznie przez cały czas. Każdy z tak zintegrowanych obiektów może być sterowany za pomocą komputera lub smartfona.

Inteligentne urządzenia domowe

Funkcje smart home to zasługa wielu urządzeń wykorzystujących najnowocześniejsze technologie. Z roku na rok upowszechniają się one na całym świecie, powoli wypierając przedmioty, do których byliśmy przyzwyczajeni do tego czasu. Głównym założeniem wprowadzenia na rynek inteligentnych sprzętów jest maksymalne zwiększenie wygody użytkowników. Na innowacyjne systemy oświetlenia czy sterowania elementami domu decyduje się coraz większa liczba mieszkańców. To ogromne wyzwanie dla producentów, którzy próbują sprostać dużym wymaganiom klientów. 

Inteligentni asystenci

Na pewno wielu z nas kojarzy film z 2013 roku pod tytułem „Ona”. Film opowiada o słabości głównego bohatera do asystenta głosowego Samantha. W 2013 roku jeszcze nikt nie myślał o tym, że przedstawiona sytuacja może mieć miejsce w rzeczywistości. Obecnie jednak możemy pokusić się o stwierdzenie, że nie byłoby to niczym szokującym. Inteligentni asystenci głosowi są obecni w naszym życiu już od kilku dobrych lat, przyjmując coraz więcej obowiązków.

Alexa, Siri czy Bixby mogą być niczym mieszkańcy domów. Stanowią centrum skomplikowanych systemów, których celem jest spełnienie oczekiwań użytkowników. „Zapal światło”, „włącz muzykę” – to tylko niektóre z poleceń, które można wydawać takim asystentom. Urządzenie odbiera daną „prośbę”, by następnie połączyć się z docelowym sprzętem i wykonać dane zadanie. Jednym z najbardziej popularnych asystentów jest Alexa, z którą można komunikować się za pomocą głośnika Amazon Echo. Alexa została wyposażona w szereg funkcjonalności zapewniających pełną integrację z innymi aplikacjami – np. do kontrolowania i zarządzania gospodarstwem domowym.

Urządzenia do monitorowania kondycji

Internet rzeczy obejmuje także elektronikę, którą można nosić na ciele, czyli tak zwane wearables. Choć określenie to brzmi co najmniej dziwnie, to wystarczy przyjrzeć się smartwatchom lub smartbandom noszonym na rękach. Większość z nich to niewielkie systemy wyposażone we własne oprogramowanie i oferujące możliwość komunikowania się w ramach IoT. Celem tych urządzeń jest kontrolowanie funkcji organizmu oraz promowanie zdrowego trybu życia. Smartwatche mogą łączyć się bezpośrednio z telefonem bądź tabletem, wyświetlać statystyki oraz dawać cenne wskazówki dotyczące jakości snu, aktywności fizycznej i wielu innych kwestii.

Internet rzeczy – najpopularniejsze zastosowania

Internet rzeczy, smart city

Na podstawie badania przeprowadzonego przez IoT Analytics, można wywnioskować, że obszary, w których najczęściej wykorzystuje się koncepcję internetu rzeczy, to:

 • smart home,
 • wearables,
 • smart city.

Podczas badania wzięto pod uwagę między innymi kwestie takie jak wyszukiwania w Google oraz rozmowy na portalach takich jak Twitter czy LinkedIn. Aplikacje smart home, jako najbardziej popularne, pozwalają na zarządzanie domem i wszystkimi jego funkcjami. Początkowo takie rozwiązania były zarezerwowane jedynie dla miłośników nowych technologii, natomiast obecnie służą coraz większej liczbie osób, którym po prostu zależy na maksymalnej wygodzie.

Aplikacje wearables odnoszą się do urządzeń, które użytkownicy mogą nosić na swoim ciele. Są to m.in. wspomniane wyżej smartwatche czy smartbandy kontrolujące naszą kondycję fizyczną. Z roku na rok pojawia się coraz więcej ciekawych modeli. Są bardzo funkcjonalne i charakteryzują się interesującym designem, dzięki czemu mogą być świetnym dopełnieniem codziennych stylizacji. 

Termin „smart city” obejmuje szeroką gamę zastosowań, zaczynając od zarządzania ruchem, przez dystrybucję wody, aż po bezpieczeństwo miejskie i monitorowanie środowiska. Celem aplikacji smart city jest minimalizacja korków, redukcja hałasu i zanieczyszczenia oraz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. 

Wygoda, funkcjonalność i więcej możliwości – jak to właściwie działa?

Internet rzeczy to naprawdę obszerny temat. Oprócz dostępnymi możliwościami warto także zastanowić się nad kwestią działania tego typu rozwiązań. IoT integruje cztery odrębne komponenty:

 • czujniki lub urządzenia,
 • łączność,
 • przetwarzanie danych,
 • interfejs.

Każdy z powyższych pełni określoną funkcję w systemie internetu rzeczy, wpływając na jego efektywne wykorzystanie.

W pierwszej kolejności czujniki bądź urządzenia zbierają dane z otoczenia. Takim urządzeniem może być termometr lub bardziej złożony obiekt, na przykład smartfon. Następnie zebrane dane przesyłane są do chmury za pomocą sieci wi-fi, łączności Bluetooth lub poprzez połączenie przewodowe. Kolejnym, kluczowym etapem jest przetworzenie danych przez odpowiednie oprogramowanie, tak by następnie przesłać daną informację do użytkownika. Może być to powiadomienie e-mail, SMS, alert głosowy i wiele innych. Wszystko zależy od aplikacji i przyjętych ustawień. W niektórych przypadkach użytkownicy mają również możliwość bezpośredniego wpłynięcia na daną akcję. Na przykład w przypadku otrzymania informacji o zbyt niskiej temperaturze możemy przekazać do naszego systemu połączonego z termostatem polecenie włączenia ogrzewania.