Rynek urządzeń mobilnych stale się rozwija, oferując klientom coraz to nowsze rozwiązania. Znajdziemy także liczne aplikacje i funkcje smartfonów, o których wielu z nas nawet nie ma pojęcia – oto niektóre z nich.

Nietypowe funkcje smartfonów – czy na pewno się przydają?

Czasy, w których każdy model telefonu komórkowego wyróżniał się licznymi unikatowymi cechami, są już dawno za nami. Większość współcześnie produkowanych urządzeń mobilnych jest niemal taka sama; praktycznie wszystkie z nich wdrażają jednakową funkcjonalność i podążają za kilkoma podstawowymi zasadami designu. Z tego względu niektórzy producenci wprowadzają nieco bardziej niespotykane funkcje smartfonów. Wiele z nich spotyka się z mieszanym odbiorem, a w licznych przypadkach użytkownicy nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Część funkcjonalności z pewnością jednak okazuje się bardzo przydatna. Zacznijmy od funkcji, które zazwyczaj znajdują zastosowanie tylko w kilku scenariuszach, lecz mimo tego są warte uwagi.

Air gestures

Air gestures, czyli bezdotykowe gesty, to rozwiązanie mające na celu zwiększenie wygody korzystania ze smartfona. Taką funkcję znajdziemy między innymi w Xiaomi Mi 9, Samsungu Galaxy Note 10, LG G8 czy… Samsungu Galaxy S4. Lista modeli oferujących tę opcję nie jest szczególnie długa – wygląda zatem na to, że klienci niezbyt doceniają ten sposób obsługi telefonu. Na czym polega problem? W wielu przypadkach funkcja air gestures jest po prostu niedopracowana i wspiera zaledwie kilka gestów. Ciężko też mówić o szczególnie dużej przydatności, jako że zazwyczaj wygodniej jest po prostu dotknąć ekranu. Co więcej, korzystając z air gestures, musimy używać obydwóch dłoni w dość nienaturalnej pozycji: jedną z nich trzymamy smartfona w pewnej odległości od nas, a drugą wykonujemy gesty.

Choć w typowych sytuacjach bezdotykowe gesty są raczej niewygodne, w pewnych okolicznościach taka funkcja może okazać się bardzo przydatna. Przykładowo, gdy chcemy przewinąć przepis podczas gotowania, brudne ręce mogą utrudnić nam zwyczajne korzystanie ze smartfona. Air gestures eliminują ten problem – nie musimy dotykać ekranu. To także dosyć bezpieczna opcja do obsługi telefonu podczas jazdy samochodem, na przykład wtedy, gdy chcemy odrzucić powiadomienia.

Pomiar temperatury – niektóre funkcje smartfonów stały się bardziej użyteczne podczas pandemii

Funkcja ta nie tak dawno pojawiła się w telefonie Honor Play 4 Pro. Producenci postanowili wykorzystać pandemię do swoich celów i zaproponować swoim klientom coś na czasie. Jak to działa? Smartfony wyposażone w takie rozwiązanie korzystają ze specjalnego czujnika na podczerwień. Dzięki temu w prosty i bezpieczny sposób można sprawdzić, czy nie ma się gorączki, która jest jednym z głównych objawów zakażenia koronawirusem.

W przypadku Honora Play 4 Pro czujnik jest zintegrowany z systemem kamer. Żeby dokonać odczytu, wystarczy uruchomić odpowiednią aplikację i przyłożyć urządzenie do czoła – swojego lub cudzego. To idealny przykład na to, jak funkcje smartfonów mogą dostosować się do aktualnych potrzeb klientów.

Pulsometr

To funkcja, która najczęściej kojarzy się z flagowymi modelami Samsunga, jednak możemy znaleźć ją także w sprzętach innych producentów. Pomiar najczęściej odbywa się na zasadzie użycia światła w celu sprawdzenia zmian w tkankach wywołanych przez krążenie krwi. Dokładność stoi na bardzo zadowalającym poziomie i w zdecydowanej większości przypadków otrzymamy poprawny wynik. W dobie zaawansowanych smartbandów i smartwatchy taka funkcja w smartfonie może jednak okazać się niezbyt przydatna.

Zaawansowane funkcje smartfonów, które zdecydowanie warto znać

Przejdźmy do nieco bardziej zaawansowanych opcji – pora na stosunkowo nieznane funkcje smartfonów, które są w stanie realnie ułatwić życie. Ich lista z roku na rok się wydłuża; stale rośnie także ich zastosowanie i powszechność. Stosunkowo niska popularność wiąże się z ograniczoną dostępnością – zazwyczaj znajdziemy je w smartfonach z wyższej półki cenowej. Bardzo często oferowane są także jako opcjonalny element specyfikacji.

eSIM

Być może już za kilka lat pożegnamy się z fizycznymi kartami SIM

eSIM to rewolucyjna technologia, która zastępuje klasyczne karty SIM cyfrowymi wersjami. Wszystkie informacje o numerze i abonencie są zatem w pełni wirtualne – to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie. Aktywacja karty tego typu zajmuje zaledwie kilka minut. W jakich modelach można spotkać funkcję eSIM? Na razie jest ona dostępna między innymi w najnowszych modelach iPhone’a czy Samsung Galaxy, a także w nowej Motoroli Razr.

Samsung DeX – funkcje smartfonów zarezerwowane dla użytkowników urządzeń koreańskiego producenta

DeX (skrót od Desktop Expierence) to aplikacja zaproponowana od Samsunga, która doskonale sprawdza się zwłaszcza w trakcie pracy. Możemy dzięki niej w prosty sposób podłączyć telefon do telewizora lub komputera, tworząc w ten sposób wygodne środowisko do wykonywania czynności na różnych urządzeniach. Dzięki temu możemy korzystać ze wszystkich aplikacji i rozwiązań dostępnych na smartfonie na znacznie większym ekranie.

Co więcej, po połączeniu sprzętów możemy także skonfigurować mysz czy klawiaturę. Robienie notatek, obsługa aplikacji graficznych czy oglądanie filmów stają się w efekcie znacznie prostsze i wygodniejsze. DeX to rozwiązanie doceniane szczególnie w przypadku osób pracujących zdalnie. Możemy uczestniczyć w wideorozmowie lub innych spotkaniach, jednocześnie nie rezygnując z korzystania z pozostałych funkcji telefonu. Usługę Samsung DeX można znaleźć w telefonach z serii Galaxy S i Note.

Sterowanie innymi sprzętami

Kontrolowanie telewizora za pomocą smartfona, a nawet starszych telefonów, nie jest żadną nowością. Do tego celu wystarczy czujnik podczerwieni, podobny jak ten wykorzystywany w pilotach. Aktualnie producenci poszli jednak o kilka kroków do przodu. Niektóre smartfony oferują możliwość sterowania różnymi sprzętami z wykorzystaniem domowej sieci wi-fi. Co więcej, w tym przypadku nie ogranicza nas odległość od urządzenia – możemy obsługiwać je z dowolnego pomieszczenia.

Co ciekawe, za pomocą smartfona możemy także sprawdzić, czy baterie w pilocie się wyczerpały. Jak to zrobić? Należy włączyć aparat, skierować obiektyw na pilot, a następnie nacisnąć dowolny przycisk. Jeżeli poziom naładowania baterii jest odpowiedni, na ekranie telefonu zobaczymy migające, czerwone punkty. Filtry w obiektywie wyłapują wiązkę podczerwieni, która w normalnych warunkach jest niewidzialna dla ludzkiego oka.

Nie tylko wbudowane funkcje smartfonów – przydatne aplikacje

W świecie współczesnych smartfonów nie brakuje różnego rodzaju aplikacji, które ułatwiają różne zadania. Wiele z nich to dzieła niewielkich twórców, jednak ciekawe propozycje znajdziemy także na przykład wśród produktów Google. Mowa o takich aplikacjach jak Google Lens, Google Arts & Culture, Google Measure czy Google Moja Firma. Co mogą nam one zaoferować?

Google Lens (Obiektyw Google)

Google Lens to z pewnością aplikacja, którą warto znać. Łączy ona algorytmy sztucznej inteligencji z ogromną bazą informacji gromadzonych przez lata przez wyszukiwarkę Google. Dzięki tej aplikacji możemy wykonać zdjęcie i znaleźć informacje dotyczące znajdujących się na niej obiektów. Obiektyw Google może być wykorzystany na naprawdę wiele sposobów. Możemy na przykład dowiedzieć się, kim jest osoba ze zdjęcia, przetłumaczyć tekst z dokumentu albo znaleźć informacje o danym budynku czy roślinie.

Google Arts & Culture

To aplikacja dedykowana osobom interesującym się sztuką i kulturą. Choć niewiele użytkowników smartfonów wie o istnieniu tego projektu, aplikacja stale się rozwija i już teraz oferuje ciekawą funkcjonalność. Google Arts & Culture umożliwia obejrzenie największych dzieł kultury z bliska oraz odkrycie wielu interesujących faktów, które są z nimi związane. Możemy zatem wybrać się na wirtualną wycieczkę po najważniejszych muzeach i wystawach z całego świata.

Google Measure

Nie wiesz, gdzie znaleźć linijkę, metr czy inny przyrząd służący do wykonania pomiarów? Nie ma problemu. Dzięki tej praktycznej aplikacji możemy zmierzyć praktycznie wszystko, zaczynając od mebli w mieszkaniu, a kończąc na wysokości drzewa. Precyzja w niektórych sytuacjach pozostawia nieco do życzenia, jednak w smartfonach z górnej półki dokładność wypada naprawdę nieźle.

Google Moja Firma

To aplikacja, która może okazać się bardzo przydatna dla przedsiębiorców. Prowadząc własną działalność gospodarczą, należy na bieżąco sprawdzać, kontrolować i analizować całą masę spraw. Nie chodzi tylko o finanse – liczy się także kontakt z klientami oraz wizytówka przedsiębiorstwa. Dzięki aplikacji Google Moja Firma można między innymi zaznaczyć lokalizację placówki na mapie czy odpowiadać na pytania i opinie klientów. Ponadto możemy dodać informacje takie jak godziny otwarcia czy numer kontaktowy, które z pewnością będą przydatne dla osób zainteresowanych naszymi usługami.

Aplikacja Auto Dzwonienie

Pora na propozycję spoza usług od Google. W wielu przypadkach problem zajętej linii podczas kontaktu na przykład z biurem obsługi klienta może ciągnąć się przez kilkadziesiąt minut, a nawet parę godzin. W takiej sytuacji ratunkiem mogą okazać się aplikacje do automatycznego wybierania numeru. Wystarczy wprowadzić numer, pod który chcemy zadzwonić, a nasz telefon będzie próbować wykonać połączenie do skutku.