W trakcie panującej pandemii wielu z nas przeszło na pracę w ramach HomeOffice. Ze względu na to, że nie ruszamy się z domów, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniej komunikacji w zespole. Kwarantanna nie zwalnia nas ze współpracy i kontaktów z innymi ludźmi. Aby sprostać aktualnej, tragicznej sytuacji powinniśmy znaleźć narzędzie, które pozwoli nam na skuteczną komunikację wideo.

Jak wybrać aplikacje do wideorozmów – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o wybór aplikacji do wideorozmów, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów:

  • Rozmiar naszego teamu – łatwo nam będzie przeprowadzić dużą wideokonferencję na 100 osób w aplikacji Zoom. Dużo ciężej natomiast w Facebook Messenger, wynika to z pewnych barier interfejsu i przepustowości serwerów.
  • Waga informacji, które przesyłamy – programy charakteryzują się różnym poziomem szyfrowania i zabezpieczania treści. Jeśli nie przesyłamy żadnych newralgicznych danych, możemy zainteresować się aplikacją, która nie gwarantuje maksymalnie skutecznego szyfrowania, natomiast posiada inne zalety. Najskuteczniejszy typ szyfrowania stosowany w tego typu komunikatorach to szyfrowanie end-to-end. Nie jest ono jednak w powszechnym użytku i jest domeną niewielkich, nie aż tak dobrze dopracowanych komunikatorów. W dzisiejszych czasach coraz więcej się mówi o prywatności i jeśli mamy możliwość korzystania z komunikatora, który o ten aspekt dba, powinniśmy go wybrać. Niestety, zazwyczaj są to niszowe, nieintuicyjne rozwiązania, na które należy poświęcić osobne zestawienie. Więc jednocześnie nie zachęcamy do korzystania z aplikacji, które nie radzą sobie dobrze w tej kwestii, z drugiej strony rozumiemy, że czasami jest to jedyna alternatywa.
  • Jakość przesyłanego wideo – dodaje profesjonalizmu do naszej prezentacji i może pozwolić nam na dotarcie do nowych klientów lub polepszenie kontaktu z aktualnymi. Wspiera silną sylwetkę lidera teamu, pokazuje, że potrafimy zachować profesjonalizm w każdej sytuacji.
  • Możliwość używania aplikacji z poziomu różnych systemów operacyjnych – ważne jest to, żeby nasi pracownicy / rozmówcy, mieli możliwość instalacji programu na dowolnym urządzeniu. Zalecane są aplikacje, które posiadają swoje wersje na różne systemy operacyjne.
  • Niska bariera wejścia w środowisko aplikacji – aplikacje powinny mieć prosty interfejs, który pozwoli na szybkie nauczenie się obsługi programu przez nowych użytkowników.
  • Popularność aplikacji – jest większa szansa, że członkowie naszego zespołu posiadają już zainstalowaną daną aplikację, a nawet, że na bieżąco z niej korzystają. Zdecydowanie ułatwi to komunikację.

Kierując się powyższymi punktami, na pewno wybierzemy najlepszą aplikację do wideokonferencji. Pamiętajmy, że kierowanie zespołem rozproszonym stawia przed nami zupełnie nowe wymagania i potrzebujemy zaufanego, sprawnego i dobrze działającego narzędzia.

Skype

Skype zna praktycznie każdy. Aplikacja jest komunikatorem wieloplatformowym, który pozwala nawet na dzwonienie na numery stacjonarne. Wciąż bardzo wiele osób korzysta ze Skype w rozwiązaniach biznesowych. Mowa tu jednak o mniejszych spotkaniach. Chociaż rok temu Skype zwiększył limit użytkowników do 50 w jednej konwersacji. Skype korzysta z algorytmu AES w 256-bitowym silniku szyfrowania. Zapewnia to dobrą ochronę przed wyciekami danych i uzyskiwaniem dostępu do newralgicznych danych przez osoby niepożądane. Jest to klasyczne, bardzo przejrzyste rozwiązanie do wideokonferencji. Nie posiada jednak aż tak wiele funkcji w zakresie zarządzania zespołem i np. wspólnej pracy nad plikami.

Skype Linux

Microsoft Teams

MS Teams to rozwiązanie, po które ochoczo sięgają uczelnie i niektóre przedsiębiorstwa. Jest to komunikator, który posiada bardzo szeroką funkcjonalność, wiele przydatnych opcji, możliwość zintegrowania się ze Skype i Microsoft Office. Jest to rozwiązanie płatne, ale nad wyraz skuteczne. Microsoft stosuje w MS Teams rozwiązania z innych swoich przedsięwzięć, można powiedzieć, że starają się implementować w nim najlepsze standardy bezpieczeństwa, najciekawsze funkcje współdziałające z pakietem Office i pełno narzędzi znanych z innych aplikacji do pracy zdalnej. MS Teams nie jest aż tak popularny, ale wyróżnić go należy za szereg funkcji i całościowe szyfrowanie.

Zoom

Zoom to darmowa aplikacja, która służy do prowadzenia dużych wideokonferencji w wysokiej jakości wideo. Jednorazowo w rozmowie może przebywać nawet 100 osób. Zoom posiada bardzo prosty interface, dodatkowe kanały tekstowe i narzędzia do zachowania porządku nawet w bardzo dużej rozmowie. Aplikacja rośnie w siłę – ze względu na pandemię koronawirusa coraz więcej firm się na nią decyduje. Istnieje też druga strona tej monety – Zoom jest oskarżany o handel danymi z Facebookiem, problemy z szyfrowaniem i szpiegowanie użytkowników. W aktualnym stadium nic nie jest udowodnione, ale firma szybko zaczęła prace nad szyfrowaniem end-to-end i poprawą wszystkich luk. Mimo to nie zalecamy używania Zooma, jeśli operujemy z bardzo newralgicznymi danymi. Jeśli sytuacja się poprawi – Zoom ma szansę na stanie się najlepszym komunikatorem do wideorozmów. Od strony praktycznej jest to jeden z lepiej wykonanych komunikatorów i to dzięki temu znajduje się na naszej liście.

Facebook Messenger

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Messenger jest bezpieczny, czy można ufać tej aplikacji? Odpowiedź nie jest prosta. Wiadomo, że Messenger jest zdecydowanym liderem w komunikacji głosowej w krajach rozwiniętych. Wiadomo, że ma wiele grzechów na sumieniu i nigdy do końca mu nie zaufamy. Ale z drugiej strony Messengera w Polsce ma praktycznie każdy. To bardzo proste, bardzo intuicyjne narzędzie, które pozwala nam na najszybsze dotarcie do naszego zespołu. To największy atut tego komunikatora. Jakość wideo jest bliżej „średniej” niż „dobrej”, aplikacja sprawdzi się w mniejszych teamach, a zabezpieczenia stoją na średnim poziomie. Facebook przez ostatnie skandale starał się odrobić lekcję, prawie mu się udało. Jeśli operujemy na newralgicznych danych, możemy korzystać z szyfrowania end-to-end. Jest ono jednak w pełni opcjonalne i musimy specjalnie szukać takiej opcji.

WhatsApp

WhatsApp to komunikator, który stworzony został przez firmę WhatsApp Inc., aktualnie należy do Facebooka. WhatsApp posiada funkcje standardowego komunikatora głosowego, natomiast w Polsce nie jest tak popularny, jak w innych krajach. Aplikacja posiada port na PC, niestety musi on być zsynchronizowany z naszym telefonem. WhatsApp oferuje także specjalną wersję biznesową – WhatsAppBuisness. WhatsApp jest dosyć specyficzną aplikacją. Niby jest wieloplatformowy, ale też nie do końca, ze względu na konieczność wykorzystania smartfona w kontaktach przez PC. Nie jest aż tak popularny w Polsce i ostatnio miał bardzo duże problemy z prywatnością użytkowników. Jest to spowodowane skoordynowanymi atakami hakerskimi. Wciąż jednak jest to aplikacja, która posiada dobry support, intuicyjny interface i wiele funkcji, które przydadzą się w zarządzaniu zespołem.

WhatsApp
WhatsApp wprowadza weryfikacje dwuetapową

Wyróżnione:

Discord

Discord to aplikacja, która została zaprojektowana dla rozwiązań gamingowych. Jest to „teamspeak killer”, który pozwala na bardzo dobre zarządzanie osobnym serwerem, rozmowy wideo i głosowe, posiada też podstawowe szyfrowanie wiadomości. Wielu użytkowników nie jest jednak do niego przekonana. Nie znajduje się jednak na naszym zestawieniu polecanych aplikacji – problemem jest jego popularność. Discord w tym momencie znajduje zastosowania w wąskiej grupie pasjonatów, graczy i firm, które prowadzone są przeważnie przez młodych, ambitnych przedsiębiorców. Nie jest to program rangi Skype, czy MS Teams, ale być może kiedyś im dorówna.

discord