Nowy standard jakości telewizorów budzi emocje. Czy to rewolucja na miarę 4K? Czy takie odwzorowanie detali w ogóle jest potrzebne? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dla kogo jest telewizja 8K i czym ona w zasadzie jest.

Telewizja 8K – co to jest, jak wygląda obraz?

Standard 8K oznacza rozdzielczość ekranu na poziomie 7680 na 4320 pikseli. To niezwykle dużo. Porównując to do popularnego obecnie standardu 4K, jest to aż czterokrotnie więcej pikseli na danej powierzchni. Jeśli zrobimy krok wstecz i skupimy się na wciąż często stosowanej rozdzielczości Full HD – to aż szesnastokrotny skok do przodu.

Telewizja 8K vs inne rozdzielczości

Czy to wystarczający powód, by okrzyknąć telewizję 8K rewolucją? Producenci tworzący takie ekrany oczywiście mówią, że tak. Wyróżnia się tutaj Samsung i LG, którzy od wielu lat rywalizują o udziały rynkowe w różnych częściach świata. Sam standard 8K obecny jest jednak w dosyć niewielkiej części modeli. Przeważnie są to flagowce, które kosztują kosmiczne pieniądze. Kwestia ceny jest tutaj bardzo ważna – obecnie za jeden z najtańszych telewizorów 8K przyjdzie nam zapłacić aż 8 999 złotych.

Mowa tu o Samsung QLED QE55Q950RBT. To model o przekątnej 55 cali – przy takiej matrycy ciężko wykorzystać w pełni możliwości tak wysokiej rozdzielczości. Myśląc o zakupie telewizora 8K z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu 20 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że to stan na 2020 rok. Ostatnie lata pokazały, że rynek telewizorów potrafi w dość drastyczny sposób dostosować ceny do potrzeb klientów. Widać to chociażby po telewizorach 4K, których cena po kilku latach od premiery spadła z kilkudziesięciu tysięcy do 1 000–2 000 złotych.

Dostępność materiałów w 8K

Prognozy mówią o bardzo dynamicznym rozwoju tego sektora. Wiele produkcji filmowych już teraz korzysta z kamer 8K, jednak na chwilę obecną treści w takiej rozdzielczości jest niewiele. Obecnie telewizja 8K to standard przyszłości, który może budzić pewne wątpliwości. Producenci nieco wyprzedzili epokę za pomocą algorytmów uczenia maszynowego i niesamowitych innowacji związanych z tą dziedziną. Jak to się dzieje, że 8K jest już w niektórych telewizorach pomimo niskiej dostępności treści w tej rozdzielczości? Odpowiedź jest prosta – to zasługa upscalingu.

Telewizja 8K i upscaling – jak działa takie rozwiązanie?

Mimo że telewizja 8K cierpi na niedobór odpowiednich treści, większość modeli oferuje pewien alternatywny mechanizm. Upscaling to technologia, która ma za zadanie podwyższyć rozdzielczość źródła obrazu.

Procesor telewizora analizuje w czasie rzeczywistym daną scenerię i poprawia jej szczegółowość. W trakcie rozwijania tej technologii algorytmy uczyły się, jak łączyć detale, by osiągać jeszcze lepszą rozdzielczość. Dzięki temu w założeniu powinniśmy być w stanie oglądać ulubione treści w standardzie 8K.

Takie rozwiązanie budzi jednak pewne wątpliwości. Nie zawsze panują adekwatne warunki do generowania takiego obrazu – skomplikowane scenerie znacząco obciążają zasoby procesora i mogą stanowić przeszkodę nie do przejścia, przynajmniej nie w czasie rzeczywistym. Dla użytkowników, którzy oglądają filmy i seriale, nie ma to jednak większego znaczenia.

Problemy pojawiają się, gdy zależy nam przede wszystkim na responsywności. Dochodzi tutaj także kwestia gier, które charakteryzują się unikatowymi i wymagającymi dla sprzętu scenami. Nie możemy tutaj pozwolić sobie na opóźnienia związane z upscalingiem – każda dodatkowa milisekunda może zaważyć o losach całej rozgrywki, o czym z pewnością przekonał się już niejeden gracz.

Możemy więc polegać na nowoczesnych telewizorach 8K, lecz obecne rozwiązania muszą przebyć jeszcze długą drogę, zanim będą w stanie dokonać kompleksowego upscalingu w każdych warunkach. To jednak tylko jeden z aspektów, który może wpłynąć na decyzję o zakupie takiego sprzętu.

Czy warto kupić telewizor 8K?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli 8K. W tym momencie cena każdego z nich znacząco przekracza kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za telewizor 4K. Nie jest to jedynie kwestia matrycy, która musi być odpowiednio dostosowana do wyświetlania ogromnej liczby pikseli. Na cenę wpływa jeszcze jeden czynnik, bezpośrednio związany z opisywanym wcześniej upscalingiem – telewizja 8K wymaga mocnego procesora, który będzie w stanie poprawić rozdzielczość z obecnie dostępnych źródeł. To układy, których możliwości znacząco przekraczają dotychczas stosowane jednostki obliczeniowe.

Cena jest bardzo ważnym argumentem w zakupie sprzętu tego rodzaju. Obecnie telewizja 8K jest po prostu droga – dostęp do najlepszej jakości obrazu wymaga sporych nakładów finansowych. To standard, który docenią osoby bezkompromisowe, dla których liczba detali i perfekcyjne odwzorowanie rzeczywistości to kluczowe cechy idealnego telewizora. Warto pamiętać także, że sama rozdzielczość nie sprawi, że otrzymamy doskonałe kinowe wrażenia w naszym mieszkaniu. Różne matryce mogą charakteryzować się lepszym lub gorszym kontrastem, odwzorowaniem barw, głębią i innymi parametrami – wybór musi być dobrze przemyślany.

Musimy także wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Pełnię możliwości 8K poznamy dopiero wtedy, gdy skorzystamy z ekranu o przekątnej na poziomie co najmniej 60 cali. Dla typowego użytkownika 4K może być obecnie zupełnie wystarczające, jednak warto uważnie obserwować rynek. Spodziewamy się, że już za kilka lat telewizja 8K będzie wydatkiem, na który znajdzie się miejsce w większości domowych budżetów.

Konsole a telewizja 8K

PlayStation 5 vs Xbox Series X

Choć 8K jest określane jako „standard przyszłości”, już teraz mówi się o wykorzystaniu takiej rozdzielczości w grach na konsole. PlayStation 5 i Xbox Series X wspierają standard HDMI 2.1. Najnowsza wersja specyfikacji umożliwia przekazanie do telewizora obrazu 8K. 

Czy warto zatem zainwestować w telewizor 8K przy zakupie konsoli dziewiątej generacji? Tutaj również zalecamy sporą ostrożność. Problem ponownie dotyczy wydajności – jeśli poświęcimy zasoby konsoli na generację obrazu 8K, możemy spodziewać się niedostatków na innych polach.

W kwestii gier 8K powinno być obecnie traktowanie nie jako natywny standard, ale jako bonus do mniej wymagających dla procesora graficznego tytułów. Istnieje szansa na gry indie tego typu, jednak nie zagramy raczej w Cyberpunka 8K. Na razie nie wiemy zbyt wiele o next-genach. Hasła o rozdzielczości 8K w grach na konsole możemy w tym momencie potraktować jako zwykłe zagrywki marketingowe. To kolejna przesłanka, żeby jeszcze nie stawiać na telewizję 8K – czy jest jednak dla niej ratunek?

Kiedy warto kupić telewizor 8K?

To wybór przede wszystkim dla osób, którym zależy na maksymalnej wydajności i jakości, która zdecydowanie przewyższa inne ekrany. Wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych sprawia, że telewizja 8K to w dobro w pełnej mierze luksusowe. W teorii jest to standard 4-krotnie lepszy niż 4K, jednak warto wcześniej zastanowić się, czy poprawa doznań z oglądania uzasadnia ogromną różnicę w cenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście porównanie tych dwóch rozwiązań na żywo w sklepach z elektroniką, choć w tym momencie musimy jeszcze trochę poczekać na ich dostępność. Rewolucja jest nieunikniona – dajmy jej jednak postępować powoli.

Tani telewizor 8K

Już za kilka lat takie hasło będzie w pełni realne. Dostęp do treści w tej rozdzielczości jest także zależny od serwisów streamingowych i twórców programów. Telewizja 8K wymaga rewolucji w kwestii łączności i samego przesyłu danych, zmiany infrastruktury i budowania nowych rozwiązań.

Możemy już zaobserwować pierwsze ważne kroki w tym kierunku. Odwołane przez pandemię COVID-19 igrzyska olimpijskie w Japonii miały być pierwszym większym wydarzeniem transmitowanym w 8K.

Wystarczy spojrzeć na rynek, a przekonamy się, że odpowiednie rozwiązania powoli zaczynają być dostępne. Rok temu liczba ekranów, aparatów i mediów, które oferowały wsparcie dla 8K, była znikoma. Dziś topowi producenci komercyjnych obiektywów podchodzą do nowego standardu rozdzielczości całkiem poważnie. Przykładem może być chociażby Samsung, który umieszcza w swoich smartfonach obiektywy 8K. Ich działanie nie do końca jest tym, czego byśmy chcieli w przypadku „prawdziwego 8K”, jednak jest to jakiś krok do przodu.

Podobnie jak w przypadku każdej technologii, rozwiązania tego typu będą stopniowo tanieć i powszechnieć. Kluczowa jest cierpliwość i obserwowanie rozwoju całej branży. Nie bez znaczenia dla telewizji 8K jest także rozwój technologii 5G.

Telewizja 8K to przyszłość

Zakup telewizora 8K w tym momencie jest dostępny tylko dla klientów, którzy dysponują sporymi środkami finansowymi. To sprzęty z najwyższej półki, bezkompromisowe, o ogromnej wydajności i możliwościach. W przypadku przeciętnego użytkownika rozsądną decyzją będzie odłożenie w czasie takiej inwestycji.

Za kilka lat ceny mogą spaść o kilkadziesiąt procent. 30 000 złotych za przyzwoity model 8K może nagle zmienić się w 3 000 złotych. Jest to zależne od dostępu do szybkiego łącza internetowego, serwisów oferujących treści w tej rozdzielczości, a także samej sytuacji na rynku telewizorów. Potencjał jest ogromny, jednak trzeba dać mu dojrzeć.