Aktualny rozwój rynku technologicznego ugodził bardzo mocno w sektor nawigacji samochodowych. Większość smartfonów posiada wbudowany moduł GPS – i to z takiego rozwiązania korzysta lwia część kierowców. Czy faktycznie smartfony wyeliminowały GPS już zupełnie? A może wciąż są pewne powody by nabyć tego typu urządzenie?

W czym smartfony górują nad GPS-ami?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem smarfona jako nawigacji GPS jest fakt, że posiada go każdy i nie trzeba wydawać więcej pieniędzy na kolejne, często drogie urządzenie. Kolejną kwestią jest oprogramowanie, które w tańszych GPS-ach nie jest aż tak dobrze dopracowane i na bieżąco synchronizowane z aktualną sytuacją w „świecie rzeczywistym”, oczywiście te droższe nawigacje radzą sobie z tym o niebo lepiej. Dodatkowo smartfony oferują nam możliwość zainstalowania różnorodnych aplikacji, które idealnie wpiszą się w nasze preferencje i potrzeby – przykładowo Google Maps, Yanosik, Offline Maps, nie będziemy więc zmuszeni do korzystania z domyślnego oprogramowania.

W jakich aspektach nawigacja GPS wygrywa ze smartfonem?

Nawigacja GPS to sprzęt o jednym, konkretnym przeznaczeniu. Dzięki temu producenci mogą skupić się na dopracowaniu go tak, aby spełniał dane zadanie jak najlepiej. Samo to, że nie będziemy korzystać z nawigacji w telefonie też daje nam pewne korzyści – po pierwsze nasza słuchawka nie będzie ciągle podpięta do gniazda ładowania w samochodzie (co może mieć pozytywny wpływ na baterię) i nie będzie narażona na nadmiar promieni słonecznych (przez co ochronimy nasz ekran). Smartfona będziemy musieli używać również po opuszczeniu pojazdu, a więc musimy go odłączyć i potem ponownie podłączyć, natomiast dedykowany GPS zostanie sobie w cieplutkiej kabinie i będzie tam na nas czekać.

Reasumując – kto powinien kupić nawigację GPS?

GPS jest urządzeniem dedykowanym dla kierowców, i jeśli faktycznie „na trasie” spędzamy wiele godzin tygodniowo, może być to dla nas lepsze rozwiązanie niż smartfon. Do takiego „zwykłego” użytkowania, albo do dłuższych wyjazdów raz na jakiś czas z pewnością wystarczy telefon z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Kilka propozycji nawigacji GPS – jeśli wydaje nam się, że jednak potrzebujemy takiego urządzenia

Garmin DriveSmart 61 LMT-S EU – wszechstronny GPS

Nawigacja wyposażona jest w bardzo duży dotykowy ekran pojemnościowy 6.95 cala o rozdzielczości 1024 x 600 piksela. W Garmin DriveSmart 61 LMT-S EU zastosowano wydajny dysk SSD – co na pewno poprawi nasze wrażenia z jazdy. Domyślnie w nawigacji zainstalowane są mapy Europy. Dużą zaletą jest oprogramowanie, które pozwoli nam na jak najlepsze planowanie trasy. GPS-em możemy również sterować za pomocą głosu, lecz nie obsługuje on komend w języku Polskim. Cena tej nawigacji to około 800 złotych.

NavRoad Movio 3 – nawigacja z rejestratorem jazdy

Nawigacja NavRoad Movio 3 korzysta z dużego ekranu IPS 7 cali o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Charakterystyczną cechą tego GPS jest to, że posiada on wbudowany rejestrator jazdy, obraz zapisywany jest w 8 GB pamięci wewnętrznej, lub na karcie microSD do 64 GB. Korzystając z bezpłatnej bazy danych producenta, możemy pobrać i zainstalować mapy praktycznie każdego państwa na świecie. NavRoad Movio 3 nie jest aż tak droga, można ją nabyć za około 500 złotych.

movio 3

TomTom Start 52 EU – nawigacja renomowanej marki TomTom

Ten GPS posiada mniejszy ekran 5 cali, o rozdzielczości 480 x 272, który przede wszystkim sprawdzi się w mniejszych pojazdach – np. samochodach osobowych. W urządzeniu znajdziemy zainstalowane mapy wszystkich europejskich państw. Subskrypcja aktualizacji jest bezpłatna i bezterminowa. TomTom Start 52 EU posiada 8 GB pamięci wbudowanej i slot na karty microSD (do 16 GB). Cena tego GPS-u to nieco powyżej 500 złotych.

TomTom Start 52 EU

Navitel E500 – tania, wydajna nawigacja GPS

Navitel E500 jest najtańszym GPS-em w tym zestawieniu. Wyposażony jest w ekran 5 cali o rozdzielczości 480 x 272 piksela. Nawigacja pozwoli nam na bezproblemowe poruszanie się po Europie – od Portugalii aż po zachodni Kazachstan. Ze względu na niską cenę – około 300 złotych, ten model sprawdzi się jako swoisty test – tanim kosztem będziemy mogli sprawdzić, czy faktycznie nawigacja GPS okaże się dla nas przydatna. Navitel E500 posiada czytnik kart microSD, wbudowane 8 GB pamięci wewnętrznej i wydajny głośnik.

Navitel E500

Przyszłość nawigacji GPS – czy znowu odzyskają zaufanie klientów?

Niestety, wygląda na to, że jakkolwiek na chwilę obecną zakup GPS ma sens, już w niedalekiej przyszłości tak nie będzie. W wielu samochodach montuje się zaawansowane komputery pokładowe i (za pewną opłatą) można przy ich pomocy korzystać z pełnoprawnej nawigacji. No i oczywiście jest jeszcze kwestia smartfonów, które rozwijają się tak dynamicznie, że nie jedno urządzenie zdążą jeszcze „przegonić”. Reasumując – śpieszmy się kochać nasze gadżety i narzędzia pracy, już jutro mogą zostać zabite przez telefony.