Niewątpliwie monitor jest bardzo ważnym elementem każdego setupu gamingowego. To w końcu ekran odpowiada za wyświetlanie wszystkich ważnych dla grającego informacji, pozwala mu na reagowanie wobec zmieniających się sytuacji, no i dodatkowo to „na nim” odbywa się komunikacja człowiek – komputer. Poniżej prezentujemy przegląd wysoko ocenianych przez użytkowników monitorów, o wielu zastosowaniach, które sprawdzą się w przeróżnych dziedzinach gamingu. Dodatkowo podpowiemy czym należy się kierować podczas wyboru

Jak wybrać odpowiedni monitor gamingowy – na co zwracać szczególną uwagę?

Najważniejsze parametry monitora o przeznaczeniu gamingowym to m.in. częstotliwość odświeżania, rozdzielczość, czas reakcji i typ matrycy. Ważne są również kwestie techniczne – takie jak rozmiar, czy też wbudowane gniazda, chociaż one nie mają bezpośredniego przełożenia na rozgrywkę. W przypadku czasu reakcji będzie nam zależeć na jak najniższej wartości – a na pewno poniżej 5 ms. Rozdzielczość jest już naszą własną preferencją, wciąż FHD jest wiodącą technologią, lecz oczywiście 4K zapewnia lepsze doświadczenia wizualne. Schody zaczynają się dopiero w przypadku matryc.

W większości monitorów gamingowych stosowane są trzy typy – TN, VA i IPS. Dla graczy, którym zależy na „tryhardowaniu”, a nie koniecznie aspektach graficznych świetnie nada się matryca typu TN. Nie odzwierciedla ona tak dobrze kolorów, zawodzi również kontrast, ale czasy reakcji, brak „smug” i niska cena to jej największe atuty. IPS natomiast jest dużo bardziej zaawansowaną (i co za tym idzie droższą) technologią, która oferuje doskonałe doświadczenia wizualne. Jeśli jesteśmy fanami rozbudowanych światów RPG – to jest wybór dla nas.

Matryca typu VA stara się połączyć atuty IPS i TN, jest więc swoistą hybrydą o nieco niższej cenie od IPS, z dobrymi czasami reakcji i całkiem dobrym kontrastem. Ważnym parametrem jest również częstotliwość odświeżania, według powszechnie panującej opinii prawdziwy gamingowy monitor powinien posiadać przynajmniej 120 Hz. Niektóre monitory wyposażone są również w specyficzne technologie ze strony producentów, które mogą poprawić nasze doznania z rozgrywki. Warto jeszcze wspomnieć o funkcjach G-Sync i FreeSync, które synchronizują nasz ekran z procesorem graficznym, przez co zredukujemy zużycie energii, zapewnimy większą stabilność częstotliwości odświeżania i może zwiększyć wydajność (jeśli zastępuje funkcję v-sync).

Przegląd polecanych modeli:

iiyama G-MASTER Gold Phoenix GB2888UHSU-B1

Gamingowy monitor marki iiyama charakteryzuje się dosyć sporym ekranem 28 cali o rozdzielczości maksymalnej 4K (3840 x 2160). Typ matrycy to TN, który sprawdzi się w grach typu FPS, szczególnie, że czas reakcji monitora to zaledwie 1 ms. Ekran korzysta z technologii AMD FreeSync – wspieranej przez karty graficzne tego producenta. Głównymi wadami jest cena – około 1 800 złotych, oraz częstotliwość odświeżania, która jest dosyć niska – wynosi zaledwie 75 Hz. Sprzęt z serii G-MASTER Gold Phoenix posiada trzy złącza HDMI, jedno D-Sub, i jedno DisplayPort. Jest to dobry wybór dla fanów gatunku FPS.

G-Master G2530HSU

Acer Predator XB240HBBMJDPR

Acer Predator to seria produktów gamingowych. Pośród nich nie mogło więc zabraknąć również monitora dedykowanego dla graczy. Model XB240HBBMJDPR charakteryzuje się ekranem o przekątnej 24 cale, przy rozdzielczości 1920 x 1080 i czasie reakcji 1 ms. Producent umieścił w nim matrycę TN, o bardzo dobrej częstotliwości odświeżania ekranu 144 Hz. Monitor posiada złącze D-Sub, HDMI, DVI i DisplayPort. Jego cena to około 1 200 złotych.

XB240HBBMJDPR

Samsung LC24FG70FQUXEN

Kolejny monitor należy do portfolio renomowanej marki Samsung. Model LC24FG70FQUXEN charakteryzuje się niezbyt dużą przekątną ekranu – 23.5 cala, przy rozdzielczości 1920 x 1080. Co ciekawe, jest to tzw „zakrzywiony monitor”, co zapewni nam jeszcze lepsze wrażenia z gry . Ekran posiada idealne parametry dla gracza, który nie funkcjonuje w obrębie tylko jednego gatunku. W tym produkcie została zastosowana matryca VA, o czasie reakcji 1 ms i odświeżaniu 144 Hz. Monitor posiada wbudowaną technologię FreeSync, dwa złącza HDMI i złącze DisplayPort. Stosunek cena do jakości został zachowany, Samsung LC24FG70FQUXEN kosztuje około 1 100 złotych.

LC24FG70FQUXEN

iiyama G-Master G2530HSU Black Hawk

Tym razem pod lupę idzie budżetowy monitor marki iiyama – możemy go nabyć już za około 640 złotych. Jego przekątna ekranu to 24.5 cala, przy rozdzielczości 1920 x 1080 i czasie reakcji 1 ms. Matryca to TN, o częstotliwości odświeżania 75 Hz. Co ciekawe ten budżetowy monitor posiada technologię FreeSync. Jeśli zaś chodzi o złącza – z tyłu urządzenia znajdziemy D-Sub, HDMI i DisplayPort, oraz dwa sloty USB 2.0. Jest to bardzo dobry wybór dla osób z ograniczonym budżetem.

iiyama G-Master G2530HSU

ASUS VX248H

Ten monitor również zalicza się do formatu „urządzenie budżetowe”. Posiada on ekran o przekątnej 24 cale, przy rozdzielczości 1920 x 1080 i czasie reakcji 1 ms. Matryca typu TN posiada częstotliwość odświeżania 60 Hz, jest to niska wartość, ale rekompensuje ją cena urządzenia – około 550 złotych. ASUS VX248H wykorzystuje Splendid Video Intelligence Technology – funkcję, która dodaje nam kilka funkcji do optymalizacji i dostosowania ekranu zgodnie z naszymi preferencjami. Jeśli zaś chodzi o złącza – monitor posiada jedno D-sub i dwa HDMI.

ASUS VX248H

Podsumowanie

Na rynku monitorów dostępnych jest wiele różnych modeli. Warto więc pomyśleć również o naszych indywidualnych preferencjach co do producenta, designu i rozmiaru ekranu, a posiłkując się krótkim poradnikiem zawartym w tym tekście na pewno znajdziemy najlepszą opcję dla nas samych.