Jakiś czas temu mój iOS zawołał o aktualizacje YouTube. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wprowadzono po tym upgradzie ciekawą funkcjonalność. W końcu YouTube z iOS może konkurować z tą samą aplikacją na Androida.

Nowa wersja aplikacji do obsługi YT pozwala teraz właścicielom iPhone’ów oglądać filmy sferyczne po włożeniu telefonu do gogli Google Cardboard. Nie powiem, jestem pod wrażeniem. Osobiście gogli jeszcze nie posiadam, ale zapewne funkcjonalność ucieszy nie jednego.

Filmy takie przecież wbrew pozorom nie są na portalu jakąś nowością. Filmy sferyczne można oglądać już od jakiego czasu.

Smutne jest tylko to, że konkurencja, czyli Android obsługiwała Cardboarda w YouTubie od listopada 2015 roku. iOS został w tym miejscu daleko w tyle, aż dotąd. Do czasu aktualizacji użytkownicy iPhone’ów mogli co prawda korzystać z gogli Cardboard, ale potrzebowali do tego dedykowanych aplikacji. Nie było to więc aż takie wygodne. Dodatkowo, wprowadzenie tej funkcjonalności było już prawie nieuniknione. W App Storze pojawiła się już masa gier, aplikacji i odtwarzaczy, które prezentują materiały w 180 lub 360 stopniach. Zostawał tylko YouTube.

Od teraz podczas oglądania filmików na YouTube na urządzeniach Apple można będzie włączyć tryb Cardboard. Kiedy go uruchomimy, nasz ekran podzieli się na pół. Każda część będzie przypisana do konkretnego oka. Dodatkowo możemy (wykorzystując skaner kodów QR) dopasować obraz do posiadanego modelu Cardboarda.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.