Japońska firma NEC chce zapełnić lukę, jaka powstała po wykluczeniu Huawei w Wielkiej Brytanii. W ramach umowy handlowej, którą podpisali przedstawiciele obu państw, powstanie centrum doskonałości Open RAN. Dzięki temu brytyjscy operatorzy będą mogli skorzystać z rozwiązań, które bazują na otwartych interfejsach i pozwalają na budowę sieci 5G złożonych z komponentów pochodzących od różnych dostawców.

Wielka Brytania może być pierwszym krajem na naszym kontynencie, w którym powstaną sieci 5G korzystające z rozwiązań Open RAN. Jest to następstwo uznania Huawei za dostawcę wysokiego ryzyka. Operatorzy nie chcieli się zgodzić na duopol na rynku dostawców, który po wykluczeniu chińskich firm byłby podzielony pomiędzy Ericssona i Nokię. Dlatego też zarówno sami operatorzy, jak i brytyjscy urzędnicy zaczęli interesować się standardem Open RAN. Aktualnie korzysta z niego głównie jeden operator. Jest nim japoński Rakuten. Który jest młodym, ale za to innowacyjnym telekomem. To właśnie Rakuten uruchomił pierwszą sieć 5G na sprzęcie Open RAN. Z kolei w Wielkiej Brytanii tamtejszy oddział międzynarodowej spółki Vodafone przetestował już w polu pierwszą w swojej sieci LTE stację bazową Open RAN. Ostatnio ten sam operator zapowiedział, że rozwiązanie to znajdzie się docelowo na 2600 masztach, co stanowi 20% całej sieci. Będą to te lokalizacje, w których obecnie używany jest sprzęt Huawei.

NEC chce zaistnieć dzięki Open RAN na europejskim rynku 5G

Centrum doskonałości Open RAN w Wielkiej Brytanii ma pomóc japońskiemu producentowi sprzętu 5G w podboju europejskiego rynku. Co prawda przedstawiciele NEC nie mówią tego wprost, jednak ich głównym celem są Ci operatorzy, którzy muszą zrezygnować z urządzeń Huawei. Przy czym strategia Japońskiego koncernu nie bazuje jedynie na słabości konkurencji, ale również obejmuje budowę własnej siły. Duże znaczenie ma tutaj sojusz zawarty z rodzimym operatorem NTT. NEC jest pewny w swoich działaniach. W połowie tego roku zapowiedział, że do końca 2030 roku będzie dostarczać 20% wszystkich stacji bazowych 5G. Kolejnym istotnym krokiem firmy jest zawarcie partnerstwa z firmą Analog Devices, która jest dostawcą układów scalonych potrzebnych do budowy modułów radiowych stacji bazowych telefonii komórkowej.

Open RAN jest ciekawą technologią. Otwartość standardu sprawia, że jest on przejrzysty i możliwy do ocenienia pod kątem cyberbezpieczeństwa. Jednak wymaga on od operatorów większego nakładu pracy. To właśnie na operatorze spoczywa obowiązek integracji całego rozwiązania, które składa się komponentów dostarczonych przez wielu mniejszych dostawców.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.