Kilka dni temu miało dojść do fatalnej pomyłki. Amerykańscy celnicy zatrzymali transport 2 tysięcy słuchawek OnePlus Buds, ponieważ uznali je za podróbkę produktu Apple. Chodzi oczywiście o podobnie wyglądające bezprzewodowe słuchawki douszne AirPods. Okazuje się, że nie była to żadna pomyłka, tylko w 100% świadome działanie. Agencja celna uważa, że OnePlus narusza znak handlowy “konfiguracji produktu”, który należy do Apple.

Nie od dziś wiadomo, że chińscy producenci mają to do siebie, że w swoich produktach inspirują się rozwiązaniami innych firm. Na rynku urządzeń mobilnych takim “wzorem do naśladowania” jest właśnie Apple. O ile w przypadku smartfonów poszczególne marki zdążyły już wyrobić swój własny styl, to w przypadku urządzeń wearables oraz innych akcesoriów, sytuacja wygląda trochę inaczej. Dobrym przykładem są tutaj bezprzewodowe słuchawki typu true wireless. Jednak najpoważniejszy chińscy producenci, do których bez wątpliwości zalicza się również OnePlus, dbają o to, żeby nie naruszać znaków handlowych i wzorów zastrzeżonych innych firm. O ile słuchawki OnePlus Buds i Apple AirPods wyglądają podobnie, to jest kilka szczegółów, które rozróżnia oba produkty.

OnePlus Buds vs Apple AirPods

Amerykańscy celnicy twierdzą, że słuchawki OnePlus Buds naruszają znak handlowy produktu Apple AirPods

Słuchawki OnePlus Buds różnią się kilkoma szczegółami od produktu Apple. Nie imitują one produktu giganta z Cupertino i są sprzedawane w pudełku, które oznaczone jest zupełnie innymi znakami handlowymi. Dlatego też wielu dziennikarzy skrytykowało działania amerykańskiej agencji celnej, które ocenili jako zwyczajną pomyłkę. W końcu produkty tego chińskiego producenta są oficjalnie sprzedawane na terenie Stanów Zjednoczonych i posiadają certyfikaty Federalnej Komisji Łączności (FCC). Jednak pomimo tego CBP (Urząd Celny i Ochrony Granic) zatrzymał dostawę 2 tysięcy słuchawek chińskiego producenta. W komunikacie prasowym na ten temat widnieje wprost informacja o podróbkach słuchawek “Apple Airpod Earbuds”, a załączone zdjęcia pokazują białą wersję kolorystyczną słuchawek OnePlusa.

CBP OnePlus

Dziennik The Verge skontaktował się w tej sprawie z agencją celną CBP i otrzymał odpowiedź, która podaje podstawę zatrzymania przesyłki:

“Po zbadaniu przedmiotowej przesyłki specjalista ds. importu CBP stwierdził, że przedmiotowe słuchawki naruszały znak towarowy “konfiguracji” Apple. Apple ma znaki towarowe “konfiguracji” dla swoich słuchawek dousznych i zarejestrował te znaki towarowe w CBP”.

Naruszenie znaków towarowych “konfiguracji” produktu (Product Configuration Trademarks) nie wymaga podrobienia samego pudełka i użycia ogólnie rozumianych znaków towarowych. W tym przypadku problem sprowadza się do samego wyglądu produktu.

Apple do tej pory nie oskarżało swoich konkurentów o zbyt nachalne wzorowanie się słuchawkami AirPods. Nie wiadomo również, jak szczegółowy jest zarejestrowany w agencji celnej znak handlowy, który odnosi się do konfiguracji produktu.Poprzedni artykułEA Origin zostanie zastąpiony
Następny artykułApple iPhone SE 64 GB za 1949 zł
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.