Apple na pewno jest zadowolone z pomysłu na wypuszczenie “budżetowego” iPhone XR. Jest to bardzo popularny model. Niestety obecnie sprzedawana wersja ma anteny LTE gorsze od tych, które znajdują się w iPhone XS. Na szczęście tegoroczny “budżetowiec” Apple nadrobi te straty i będzie mógł korzystać z jeszcze szybszej transmisji danych.

Gigant z Cupertino ma na swoim koncie dwie afery związane z antenami używanymi w iPhone’ach. Pierwsza z nich dotyczyła “rewolucyjnego” rozwiązania zastosowanego w iPhone 4. Był to pierwszy smartfon z wielozakresową anteną nadrukowaną na obudowie. Niestety “nieodpowiednie” trzymanie smartfona zmieniało parametry anteny, co w praktyce oznaczało problemy z zasięgiem. Steve Jobs wpadł wtedy na pomysł, żeby edukować klientów Apple w sposobie trzymania smartfona i sam pokazał, jak należy trzymać iPhone 4. Ostatecznie problem rozwiązało gumowe etui. Kolejnym problemem pojawił się zaraz po premierze iPhone XS/XS Max, który jest pierwszym smartfonem Apple z antenami 4×4 MIMO. Niestety okazało się, że niektórzy klienci mają problem z zasięgiem LTE i Wi-Fi 5 GHz. Źródłem problemu okazały się nowe anteny, które mają niski zysk energetyczny, co oznacza gorszy odbiór sygnału.

Czy iPhone XR 2019 będzie miał tak samo słabe anteny, jak iPhone XS?

Afera “antennagate 2018” nie doczekała się żadnego podsumowania ani oświadczenia ze strony Apple. Wszystko wskazuje na to, że problem stanowią użyte anteny. Całkiem możliwe, że w tym roku Apple skorzysta z innego dostawcy anten, które będą mieć lepsze parametry. Pozostaje nam liczyć na to, że tryb 4×4 MIMO w następcy iPhone XR będzie działać jak należy. Jak tak się stanie, to nabywcy nowych “budżetowców” będą się cieszyć jeszcze szybszym internetem mobilnym. 4×4 MIMO nie tylko podwaja maksymalną prędkość pobierania danych, ale również poprawia jakość odbieranego sygnału.

Informacje na temat anten 4×4 MIMO w następcy iPhone XR pochodzą z notki analitycznej otrzymanej przez serwis MacRumors. Dlatego należy traktować je jako przypuszczenia, a nie plotki.

Źródło: 9to5mac

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.