Na forach internetowych zaczęli udzielać się użytkownicy iPhone X, którzy są zaniepokojeni kondycją akumulatora. Problem polega na tym, że pojemność baterii zbliża się nieubłaganie do 80% nominalnej wartości. Niestety oznacza to przymusową i kosztowną wymianę akumulatora.

Apple szczyci się tym, że jego smartfony charakteryzują się dość długimi czasami pracy na pojedynczym ładowaniu. Jednak inżynierowie Tima Cooka nie naginają rzeczywistości i nie dysponują akumulatorami lepszymi od tych, które znajdziemy w smartfonach konkurencji. System iOS po prostu dużo lepiej radzi sobie z rozdysponowaniem dostępnej energii. Przy czym nie odbywa się to bez żadnych kompromisów. Dokładnie 2 lata temu Apple zostało przyłapane na celowym spowalnianiu iPhone’ów ze zużytymi akumulatorami. Później gigant tłumaczył się, że robił to z troski o dobro użytkowników. Wraz z jedną aktualizacji systemu iOS pojawił się mechanizm, który obniża częstotliwość taktowania procesora, jeżeli pojemność akumulatora spadnie poniżej określonego progu. Bez tego iPhone’y ze słabymi akumulatorami mogły się samoczynnie wyłączać.

Akumulatory w iPhone X już się po prostu zestarzały

Jeżeli planujecie zakup używanego iPhone X, to lepiej sprawdźcie kondycję jego akumulatora. Model ten pojawił się na rynku ponad 2 lata temu. Zatem niejeden już egzemplarz może mieć baterię, która klasyfikuje się do wymiany. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem firmy Apple akumulatory w iPhoneach wytrzymują 500 cykli ładowania. Po tym czasie pojemność akumulatora może spaść do 80% początkowej wartości.

Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. Roczna gwarancja obejmuje serwisowanie wadliwej baterii. Jeśli bateria nie jest już objęta gwarancją, firma Apple oferuje płatne serwisowanie baterii. Dowiedz się więcej na temat cykli ładowania.

Jednak z danych zebranych w wątku na forum Reddit wynika, że sytuacja nie jest aż tak tragiczna, jak mogłoby się wydawać. W największej liczbie przypadków pojemność akumulatora po aktywnym dwuletnim użytkowaniu iPhone X spada do około 85%. Chociaż nie brakuje też osób, które twierdzą, że ich smartfon utrzymuje pojemność baterii na poziomie 90% – 95% nominalnej wartości. Jednak niewątpliwie należą oni do mniejszego grona.

Część portali technologicznych linkuje przy okazji jeden wątek z oficjalnego forum Apple. Dotyczy on problemu właściciela iPhone X, którego smartfon wyłącza się przy 20% naładowania baterii. Temat ten jest z maja tego roku. Pokazuje to, że niektórzy aktywni użytkownicy potrafią zestarzeć swoje smartfony dość szybko. Na szczęście system iOS pozwala na łatwe sprawdzenie kondycji baterii.

Źródło: Reddit

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.