W wielkich korporacjach znajdują się niewielkie zespoły, które pracują nad tak przyszłościowymi tematami, że trudno w nie uwierzyć. Dziennik Bloomberg dotarł do informacji mówiących o tajnym 12-osobowym zespole Apple pracującym nad rozwiązaniami z dziedziny internetu satelitarnego. Tim Cook nadał mu wysoki priorytet. Być może Apple zostanie nawet samodzielnym operatorem niezależnym od innych firm telekomunikacyjnych.

Internet satelitarny ma jedną niepodważalną zaletę. Jest nią oczywiście ogromny zasięg. Jednak nie bez powodu to właśnie sieci komórkowe są dzisiaj najpopularniejszą formą korzystania z bezprzewodowego internetu. Obecni dostawcy internetu satelitarnego mają satelity umieszczone na dość wysokich orbitach, co wiąże się z koniecznością stosowania terminali z dużymi antenami oraz wysokimi opóźnieniami podczas transmisji. Jednak problem ten można rozwiązać poprzez umieszczenie ogromnej ilości niedużych satelitów poruszających się po niskich orbitach. Tak właśnie ma działać Starlink, nad którym pracuje Elon Musk. Jednak podobne ambicje może byc Tim Cook, który zatrudnił 12-osobowy zespół złożony z samych specjalistów od techniki astronautycznej, rozwiązań satelitarnych i projektowania anten.

Apple może chcieć “rozwodu” z operatorami telefonii komórkowej

Informatorzy dziennika Bloomberg twierdzą, że tak wyspecjalizowany zespół pracuje nie tylko nad uzbrojeniem iPhone’ów w komponenty od łączności satelitarnej. Ponoć firma amerykański gigant ma rozważać możliwość działania na rynku dostawców internetu satelitarnego. Jeśli tak jest, to są to bardzo ambitne plany. Obecnie mało która firma z sektora prywatnego jest w stanie skorzystać z potencjału, jaki daje przemysł kosmiczny. Pod kątem ekonomicznym jest to bardzo trudne zadanie. Jednak z drugiej strony, to na czym najlepiej zna się Apple, to jak zarabiać pieniądze.

Tim Cook przewodzi jedną z najbardziej rentownych firm działających na rynku IT. Przez te wszystkie lata Apple udało się stworzyć bardzo spójny ekosystem dla produktów elektroniki użytkowej i komputerów. Amerykański gigant od dłuższego czasu marzy i tym, żeby samodzielnie produkować wszystkie najważniejsze komponenty, z których składają się iPhone’y. Jednak to, co wydaje się nieuniknione, to konieczność dostosowania się do zewnętrznych standardów telekomunikacyjnych. Być może zespół pracujący nad rozwiązaniami satelitarnymi rozwiąże ten problem. Teoretycznie Apple mogłoby zostać samodzielnym ogólnoświatowym operatorem, który dostarczałby sygnał do iPhone’ów z konstelacji satelitów.

Według aktualnych informacji pierwsze efekty pracy tajnego zespołu pojawią się za 5 lat. Jednak nie spodziewałbym się w tym czasie zapowiedzi gotowego produktu.

Źródło: Bloomberg

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.